SAFF

Novi Grad: Sjećanje na prerano prekinute dječačke snove, obilježena 32. godišnjica od ubistva tri dječaka u Boljakovom Potoku

Facebook
Twitter
WhatsApp

Na današnji dan, prije 32 godine, u ulici Potur Šehidijina, u Boljakovom Potoku, ubijena su tri nevina dječaka, Admir Holjan, Aldin Alihodžić i Denis Bašović. Tog kobnog 16. decembra 1992. godine, njihovi životi prekinuti su granatom ispaljenom s agresorskih položaja, ostavljajući prazninu i bol u srcima njihovih porodica, drugova iz klupa, komšija i cijele zajednice.

Učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježju, počast ubijenim dječacima odali su članovi njihovih porodica, delegacija Općine Novi Grad i Općinskog vijeća Novi Grad, predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995., direktorica i učenici Osnovne škole „Umihana Čuvidina“, boračka udruženja, predstavnici MZ “Alipašin Most I”, prijatelji i građani.

Ramiz Holjan, otac rahmetli Admira Holjana, prisjetio se tragedije koja je prije 32 godine zauvijek promijenila živote njega i njegove porodice. Istakao je da bol i tuga ne prestaju ni nakon toliko godina.

“Danas je 32 godine kako je ovdje izvršen masakr, gdje je stradalo petero djece, od toga troje smrtno, a dvoje su ostali trajni invalidi. Kažu da vrijeme liječi sve, ali ne liječi. Ovo ništa ne može izliječiti, lijeka nema. Moj Admir, da je živ, danas bi imao 45 godina, imao bi svoju porodicu, a ja bih imao unučad. I zbog toga, kako vrijeme prolazi, nama je sve teže. Rane koje imamo su neizliječive, ali mi smo uprkos tome jaki i borit ćemo se do zadnjeg dana svog života da se zločinci izvedu pred lice pravde i da dobiju adekvatnu kaznu za ono što su učinili,” poručio je Holjan.

Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., istakao je da je agresor s ciljem i sistematski ubijao djecu tokom rata te naglasio kako agresija na Bosnu i Hercegovinu nije prestala ni nakon završetka oružanih sukoba 1996. godine. Na to, kako je rekao, ukazuje i stalni pokušaj izjednačavanja agresora i žrtve.

„Rekao bih da, kako vrijeme prolazi, sve je važnije njegovati kulturu sjećanja, i to na različite načine. Nije dovoljno da se prisjećamo samo prilikom obilježavanja godišnjica. Svjedoci smo da se agresija na Bosnu i Hercegovinu nakon završetka rata nastavila drugim sredstvima. Pokušava se izjednačiti krivica, kao da smo svi jednako odgovorni, a time se nastoji izmijeniti i karakter rata. Zbog toga je neophodno da se svi potrudimo kako bi istina bila sačuvana i kako se ovakva stradanja nikada više ne bi ponovila”, rekao je Grabovica.

Obilježavanjem ovog tragičnog datuma poslana je poruka da se nevini životi nikada ne smiju zaboraviti i da se istina o stradanjima mora prenositi budućim generacijama.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA