SAFF

Obilježena godišnjica zločina u Ahmićima: Cilj je bilo etničko čišćenje Bošnjaka

Facebook
Twitter
WhatsApp

U Ahmićima kod Viteza danas je obilježena 30. godišnjica ratnog zločina nad bošnjačkim civilima u tom selu, u kojem su jedinice za posebne namjene Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) Džokeri i Maturice ubile 116 osoba. Najmlađa žrtva u Ahmićima 16. aprila 1993. godine bila je tromjesečna beba.

Današnjoj komemoraciji prisustvovali su brojni zvaničnici, među kojima i Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, potpredsjednik FBiH Refik Lendo, bivši komandant britanskog bataljona u okviru mirovnih snaga UN-a u BiH Bob Stewart te predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti, predsjednik SDA Bakir Izetbgović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović.

Prije komemorativnog skupa, na kojem su se obratili brojni zvaničnici, proučen je Jasin na Šehidskom mezarju u Vitezu, te održan Marš mira “Put isitne i sjećanja”.

Lendo: Bošnjaci više nikad neće i ne smiju biti žrtva

Potpredsjednik FBiH Refik Lendo obratio se danas prisutnima na komemoraciji povodom 30. godišnjice od pokolja nad 116 Bošnjaka, koji su na današnji dan 1993. počinile jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Ahmićima kod Viteza.

Lendo je kazao da je tog dana bila naredba da se ubije sve što se kreće – i mlado i staro.

– Osuđeno je i presuđeno kao zločin protiv čovječnosti i nažalost oni koji su to činili dočekuju se kao ratni heroji.

Prošle nedjelje je bio Uskrs, a danas je Vaskrs, a sljedeće sedmice nam dolazi Bajram.

Upravo kao što su ti praznici ublizu jedan drugog, tako ja pozivam naše sugrađane Hrvate, Srbe i Bošnjake da jedni drugima budemo što bliže i jedni druge bolje razumijemo.

Hvala prijateljima iz međunarodne zajednice za ono što su radili tokom rata i danas poslije rata. Mi znamo šta je pravda, a i nepravda.

Kada vam dođu sa pušakama u vašu zemlju i vežu ruke i noge da vas ubijaju, onda to nije pravda – rekao je Lendo.

Dodaje da mi u BiH dobro znamo i osjetili smo i jedno i drugo. Danas sav normalan svijet sjeća se zločina nad nedužnim civilima, prenosi Hayat.ba. Ovih dana Bošnjaci na mnogim mjestima obilježavaju stradanje svoje djece, rodbine i prijatelja.

– Bošnjaci šute, ali ne mrze. Šute, ali se ne svete. Mi opet hoćemo s njima da živimo, a oni neće. Oni neće da nam djeca idu u istu školu.

Jedni hoće da se otcijepe. Hoće od jednog naroda koji je većina u BiH da naprave manjinu i da se ništa ne pitaju.

U Evropi se boje nas muslimana Bošnjaka. Možda se boje da nas nije previše pa pustiše ovim dželatima da nas pobiju i protjeraju, ali za šta.

Više nikad Bošnjaci neće i ne smiju biti žrtva. Nikad više naivni i slabi. Što se tiče odluka, itekako ćemo se pitati.

Odavde Bošnjaci šalju poruku mira i suživota našim komšijama Hrvatima i Srbima, a prijateljima u Evropi, upozorenje i molbu da nas ne gladaju kao žrtvu već ravnopravne partnere u razvoju demokratske BiH i demokratske Evrope – dodao je Lendo.

Nakon skupa, brojne delegacije položile cvijeće, proučile Fatihu i odale počast žrtvama zločina na Šehidskom obilježju u Ahmićima.

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović u svom obraćanju je naglasio kako se mora izgraditi kultura sjećanja kako bi se spriječilo zlo.

– Sjećanjem čuvamo dostojanstvo i onih kojih više nema. Naša je trajna obaveza da govorimo istinu. Želimo graditi zajednički život sa svim dobronamjernim građanima – rekao je Bećirović.

Britanski komandant Bob Stewart prisjetio se trenutka kada je ušao u Ahmiće.

– Nisam bio svjestan šta se dešava. Imao sam 800 vojnika koji su bili raspoređeni od Tomislavgrada do Tuzle. Ono što se ovdje desilo 16. aprila je bila strahota – rekao je Bob Stewart.

Također, naglasio je kako svi žele da Bosna i Hercegovina bude slobodna država.

Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločini protiv čovječnosti.

Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do deset godina zatvora za učešće u masakru, ali su novom presudom 2001. godine oslobođeni optužbi.

Dario Kordić, koji je u austrijskom zatvoru izdržavao 25-godišnju kaznu zbog zločina u centralnoj Bosni, među kojima i zbog zločina u Ahmićima 16. aprila 1993. godine, oslobođen je nakon izdržane dvije trećine kazne.

Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a “Džokeri”, bosanskog Hrvata Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora. Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležane dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora. Na slobodu je pušten nakon što je odslužio kaznu od osam godina i četiri mjeseca.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA