SAFF

Obnovljena posljednja banjalučka džamija: Izgradnja Arnaudije dokaz da se trajno dobro ne može uništiti

Facebook
Twitter
WhatsApp

Posljednja u nizu, ali obnovljena. Na istom mjestu, nikla je nova, za mnoge i ljepša – Arnaudija džamija. Njeno svečano otvaranje iako je najavljivano za 4.maj, biće sedmog. Simbolično, na dan kada je porušena, slaviće se njen novi rođendan.

Posljednji porušeni dragulj je vraćen. Kruna banjalučkih džamija – upotpunjena je. Ponovo je stasala nova, stara – Arnaudija.

Na istom mjestu. Obnovljena iz temelja. U autentičnom stilu. I to po uzoru na svoju stariju sestru – Ferhadiju. Ponovo blizu jedna drugoj. Banjalučkom ulicom, udaljene, tek nekoliko koraka.

“U periodu od njihove izgradnje pa sve do momenta njihovog rušenja Arnaudija i Ferhadija, zajedno sa Gazanferija džamijom, predstavljale su žilu kucavicu vjerskog života, svetionike islama kao i sjedište dobrih ljudi u gradu na Vrbasu. Takođe, one su bile i duhovne oaze”, priča Admir ef. Britović, Muftijstvo banjalučko.

Ali i sestre. Ne samo po stilu izgradnje, nego i po nemiloj sudbini. Ferhadija i Arnaudija porušene su na isti dan. Pa upravo zbog toga zvanično i simbolično 7.maja kada je i porušena svoja vrata za sve vjernike i posjetioce otvoriće Arnaudija džamija. Jedna je od 16 porušenih banjalučkih džamija. A u njenu obnovu bili su uključeni i građani Banjaluke.

Do novog rođendana, svoje mlađe sestre, svoja vrata, za vrijeme mjeseca ramazana, ali i inače, otvorila je Ferhadija. No, ni, ona nije jedina.

“Banjaluka trenutno ima 16 džamija, od kojih je 14 džamija aktivno u toku mjeseca ramazana, u njih 14 se klanja, obavlja teravih namaz, odnosno noćna molitva. Ambijent mjeseca ramazana u Banjaluci nosi sa sobom i taj duhovni dio gdje se džemat sa sobom dodatno zbližava i održava vezu”, kaže glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka, Muamer ef. Okanović za portal N1.

Arnaudija je dokaz da se trajno dobro ne može uništiti

Arnaudiju džamiju u Banjoj Luci sagradio je Hasan – defterdar, ministar finansija Bosanskog pašaluka u vrijeme stolovanja Ferhad-paše, čiji je bio lični prijatelj i potpisnik njegove vakufname. Zahvaljujući kamenom tarihu iznad ulaza, saznaje se da je sagrađena 1594./1595. godine.
Postavljena je tačno na pravolinijskom smjeru s Ferhadijom džamijom, te tako davala značaj tom prostoru i otvarala mogućnost daljnje gradnje.

Arnaudija džamija pripada tipu potkupolnih džamija s trijemom i kamenom munarom. Cjelina se sastojala od ulazne kapije čiji gornji dio je krasila mala akšam-taš munara, pokaldrmisanog dvorišta, objekta džamije i harema. Posebna specifičnost tog objekta predstavljala je mala akšam-taš munara, izgrađena u ogradi iznad kapije i služila je za poziv na namaz u akšam. Džamija je minirana 7. maja 1993. godine, a ostaci su odvezeni na smetljište i deponiju.

Prije Agresije u Banjoj Luci bilo je 16 džamija. Svih 16 srušeno je između aprila i septembra 1993. godine. U noći s nedjelje na ponedjeljak, 5. jula, minirane su četiri džamije. Dvije najveće i najznačajnije banjalučke džamije srušene su u maju 1993. godine, a to su Ferhadija, koju je 1579. izgradio Ferhad-paša Sokolović, te Arnaudija, koju je 1584. izgradio tefterdar Hasan. Osim džamija, razoreni su i drugi objekti islamske kulture, sahat-kula, šadrvani, a u cijelom Banjalučkom muftijstvu srušeno je i oštećeno oko 200 džamija.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA