Američki The New York Times objaio je opširnu analizu o postojanosti palestinskog pokreta otpora u Gazi. New York Times je naglasio da je veliki dio postojanosti Islamskog pokreta otpora ‘Hamas’ u suočavanju s izraelskom okupacijom zahvaljujući ‘tunelskoj strategiji’, koja je omogućila borcima otpora da iznenade izraelsku vojsku smrtonosnim napadima na neočekivanim lokacijama.
Američki list navodi da je izraelska vojska tokom 2019. godine pronašla Hamasov priručnik o kretanju i borbama u tunelima u kojem se detaljno opisuje kako se kretati u mraku i kako pucati iz uskih područja.
New York Times otkriva dio u kojem se navode upute kako da se palestinski borci orjentišu u potpunom mraku u tunelima, vodeći računa broju koraka, sekundama, minutama. Priručnik opisuje kako se kretati kroz uske, mračne tunele s jednom rukom na zidu, a drugom na ramenu borca ispred.
List smatra da ovaj priručnik ‘predstavlja dio napora koje je Hamas ulagao tokom nekoliko godina i prije napada 7. oktobra, da izgradi podzemne vojne operacije koje mogu dugo izdržati i usporiti napredovanje izraelskih snaga.
Prema izvještaju, Yahya Sinwar, šef Hamasovog političkog biroa, odobrio je budžet za izgradnju pregradnog zida za zaštitu mreže tunela od zemaljskih napada godinu dana prije izraelskih napada. Komandanti Hamasovih brigada pregledali su tunele ispod Gaze i identifikovali vitalna podzemna i površinska područja kojima je potrebno utvrđenje.
List je objasnio da su “dokumenti i intervjui sa stručnjacima i izraelskim vojnim zapovjednicima otkrili razlog zašto izraelske snage nisu uspjele, skoro godinu dana nakon rata, da razbiju Hamas. Izraelski zvaničnici proveli su godine tražeći i uništavajući tunele koje je izgradio Hamas za infiltriranje i izvođenje napada unutar izraelske teritorije, ali procjena mreže tunela unutar Gaze nije bila prioritet, kažu visoki izraelski dužnosnici, jer su invazija i sveobuhvatni rat bili malo vjerovatni. ”
“Izraelski zvaničnici su otkrili da se Hamas pripremao za takav rat već neko vrijeme. Stručnjaci kažu da Hamas ne bi mogao izdržati nadmoćne izraelske snage bez mreže tunela. Priručnik o podzemnim tunelima sadrži upute o kamufliranju ulaza u tunele, njihovom identifikaciji pomoću kompasa ili GPS-a, brzom ulasku u njih i efikasnom kretanju unutar njih”, navodi se u izvještaju.
Američki list navodi da su ‘izraelski zvaničnici prije rata znali da Hamas ima široku mrežu tunela, ali ono što su otkrili je da je ta mreža naprednija i šira nego što su mislili.’
Početkom ove godine izraelski okupacioni zvaničnici procijenili su dužinu mreže tunela na 250 milja, međutim sada vjeruju da je ta mreža dvostruko veća od prvobitne veličine, a okupaciona vojska još uvijek otkriva nove tunele, navodi se u izvještaju.
Dokumenti pokazuju kako su se obje strane prilagodile ratu. Dok je Izrael umanjivao važnost tunela i izbjegavao slanje svojih snaga u podzemlje iz straha od žestokih borbi, Hamas se pripremao za bitke koje još nisu izbile i postavljao je zasjede za izraelske vojnike u blizini ulaza u tunel, izbjegavajući direktne sukobe. To je Hamasu dalo mogućnost da koristi podzemne tunele za planiranje i pokretanje napada iznad zemlje.
List je citirao bivšeg direktora izraelske vojne obavještajne službe Tamira Hamyana koji je rekao da je ‘Hamasova borbena strategija zasnovana na metodama podzemnih tunela’ i ovo je jedan od glavnih razloga zašto je toliko dugo mogao izdržati napade izraelske vojske.
Od početka rata, izraelska vojska je otkrila veliku mreža tunela, koja je nazvana ‘Metro Gaze’.
Prema izvještaju, “postoje napredni tuneli koji se smatraju komandnim i kontrolnim centrima ili arterijama koje povezuju mrežu tunela s fabrikama oružja ili centrima za skladištenje oružja, koji su sakrili cjelokupnu Hamasovu vojnu infrastrukturu. U nekim slučajevima, pokret je koristio solarne panele postavljene na krovove kuća za napajanje podzemnih tunela. Neki od tunela se koriste i kao komunikacijski centri.”
‘Ne mogu precijeniti važnost ovoga ni na koji način’, rekla je za novine Daphne Richmond-Barak, stručnjakinja za ratovanje u tunelima na izraelskom Univerzitetu Reichman. “Tuneli utiču na tempo operacija. Ne možete napredovati. Ne možete osigurati teren, a imate posla s dva rata, jednim na površini i jednim ispod.”
Ovaj bivši izraelski zvaničnik tvrdio da bi ‘uništavanje cijele mreže trajalo godinama’.
Ralph F. Goff, bivši dužnosnik CIA-e, rekao je da je Hamasov sistem tunela bio suštinski, ako ne i egzistencijalni, dio njihovog prvobitnog ratnog plana.
Na kraju analize New York Times opisuje kako je Hamas počeo koristiti u tunelima vrata otporna na eksploziju. Vrata otporna na eksploziju zatvaraju dijelove tunela jedne od drugih i izvana, štiteći ih od eksplozija i proboja. Oni također ometaju izraelsku vojsku da koristi dronove za inspekciju i mapiranje tunela, navodi se u izvještaju.