Profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Južni Konektikat, te član Savjetodavnog odbora Programa za studije genocida Univerziteta Jejl (Yale), Dejvid Petigru (David Pettigrew) komentarisao je aktuelni politički i međunarodni okvir u kojem se nalazi Bosna i Hercegovina.
Petigru je izjavio kako bi ispunjenje obećanja iz Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici trebalo uključivati osiguravanje prava na memorijalizaciju, podršku demokratskim reformama i odbranu vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
Petigru je kazao da je ovom Rezolucijom “na globalnom nivou potvrđena istina o genocidu i odana počast žrtvama”, a ujedno je osuđeno negiranje genocida, kao i veličanje ratnih zločinaca.
Deklaracija “Svesrpskog sabora”
U tekstu svoje izjave, Petigru upozorava da, uprkos ovom značajnom iskoraku, entitet RS nastavlja s praksom zabrane podizanja spomenika na mjestima zločina, uključujući Kravicu, Petkovce, Branjevo i Pilicu – što, prema njegovim riječima, predstavlja “teško kršenje ljudskih prava”.
– Spomenici su zabranjeni i na mjestima gdje su žene bile izložene seksualnom nasilju, poput Sportske dvorane “Partizan” u Foči i hotela “Vilina Vlas” u Višegradu – naveo je Petigru i dodao da Ured visokog predstavnika mora odlučno reagovati upotrebom bonskih ovlasti kako bi se ova mjesta zaštitila i pretvorila u memorijalne prostore poput Memorijalnog centra Srebrenica.
Petigru ne štedi kritike ni na račun Visokog predstavnika: “Nakon brojnih apela preživjelih, neaktivnost visokog predstavnika predstavlja saučesništvo u kršenju ljudskih prava”.
Govoreći o reakcijama Srbije i RS na usvajanje UN-ove rezolucije, Petigru je ocijenio kako su te reakcije rezultirale “eskalacijom poricanja genocida, govora mržnje i prijetnji secesijom”, te podsjetio na “Deklaraciju Svesrpskog sabora” koja, prema njegovoj ocjeni, predstavlja prijetnju regionalnom miru.
– Deklaracija promoviše kulturni, ekonomski i politički separatizam, ističe zaseban integritet RS i podržava proslavu Dana entiteta 9. januara, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim – upozorava Petigru.
“De facto” secesija
Posebno se osvrnuo na trenutne političke procese u entitetu RS, navodeći da ona “funkcioniše u stanju de facto secesije”. Kao dokaz tome navodi poteze Milorada Dodika koji je, nakon izricanja presude, potpisao uredbu kojom zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji entiteta, te inicijativu za novi ustav RS kojim se najavljuje ponovno uspostavljanje entitetske vojske.
– Pobunjeničke akcije Dodika i NSRS drže građane i državu Bosnu i Hercegovinu kao taoce – zaključuje Petigru.
Petigru također izražava zabrinutost zbog, kako navodi, sklonosti Ureda visokog predstavnika da umiruje etnonacionalističke lidere.
– Umjesto da odlučno odgovori na provokacije koje su u prošlosti dovele do genocida, OHR izgleda spreman da udovolji zahtjevima kroz ustupke državne imovine RS i izbornu reformu koja bi dodatno učvrstila etnički princip “legitimnog predstavljanja”, otvarajući put stvaranju trećeg entiteta – kazao je.
Apel Međunarodnoj zajednici
Na kraju, Petigru apeluje na međunarodnu zajednicu da hitno reaguje.
– Kako bi se ispunilo obećanje Rezolucije UN, međunarodna zajednica mora odlučno podržati pravo na komemoraciju, suprotstaviti se destabilizaciji koju predvode Srbija i RS i provesti presude Evropskog suda za ljudska prava koje bi omogućile ustavne reforme u pravcu demokratije, vladavine prava i zaštite ljudskih prava. Neaktivnost predstavlja saučesništvo u projektu koji potkopava državu i uskraćuje građanima Bosne i Hercegovine budućnost – zaključio je Petigru.