SAFF

Poplava koja je potresla tron ​​okupacije… 365 dana postojanosti

Facebook
Twitter
WhatsApp

Za nekoliko dana navršiće se puna godina od pokretanja operacije Poplava Al-Aksa, operacije koja je uzdrmala temelje cionističkog entiteta i vratila palestinsko pitanje u prvi plan globalne scene.

Ovo su neki od najvažnijih uspjeha palestinskog otpora, izazova i prepreka s kojima se suočavao, te kakve su šanse za njegovu pobjedu i poraz okupacije u budućnosti.

Šta je Palestina dobila operacijom Poplava Al-Aksa?

Prvo: Vraćanje palestinskog pitanja u globalni prvi plan

Operacija Poplava Al-Aksa uspjela je zaustaviti stagnaciju palestinskog pitanja, pa se Palestina vratila na naslovnice globalnih vijesti i okupirala međunarodno javno mnijenje. Ovaj obnovljeni interes otvorio je vrata ozbiljnim raspravama o pravima Palestinaca i legitimnosti otpora, te razotkrivanju cionističkog projekta.

Drugo: Ujedinjenje palestinskih redova

Operacija je predstavljala prekretnicu na putu palestinskog nejedinstva. Različite frakcije palestinskog otpora udružile su se da se suprotstave izraelskoj agresiji, što je pokazalo mogućnost prevazilaženja unutrašnjih razlika zarad matične stvari.

Treće: Razotkrivanje krhkosti izraelskog sigurnosnog sistema

Potop Al-Akse je dokazao da je ‘nepobjediva okupaciona vojska’ samo mit. Otpor je uspio prodrijeti u najutvrđenije oblasti, kao što je špijunski centar u oblasti Reim, i nanijeti velike gubitke neprijatelju te zarobiti više od 250 vojnika, uključujući visoke ličnosti okupacione vojske, što je poljuljalo povjerenje izraelsko društvo u sposobnostima njegove vojske i sigurnosnih službi.

Četvrto: Jačanje arapske i međunarodne podrške naroda

Arapske i međunarodne arene svjedočile su neviđenom talasu solidarnosti sa palestinskim narodom. To je bilo vidljivo u masovnim demonstracijama koje su zahvatile svjetske prijestolnice i kampanjama bojkota koje su bile usmjerene na kompanije koje podržavaju izraelskog okupatora.

Peto: Oživljavanje duha otpora na okupiranim teritorijama

Iskra otpora proširila se sa Gaze na Zapadnu obalu, Jerusalem i teritorije okupirane 1948. godine. Ova eskalacija u narodnim operacijama i sukobima zbunila je kalkulacije okupacije i dokazala da je otpor strateški izbor za palestinski narod. Značenje stagnacije u određenom vremenskom periodu ne znači da je uzrok umro, već je to stanje zatišja pred palestinskim cunamijem.

Izazovi i prepreke

Prvo: Brutalna izraelska agresija

Otpor i palestinski narod suočili su se s izraelskom agresijom bez presedana u svojoj brutalnosti. Ova agresija je sistematski ciljala civile, ostavljajući desetine hiljada ubijenih  i ranjenih i masovna razaranja stambenih i infrastrukturnih objekata, do te mjere da su neki stručnjaci rekli da će ruševine u Gazi biti potrebne godinama da se uklone.

Drugo: Zagušljiva opsada Gaze

Od 2006. godine okupacija je pooštrila svoju opsadu pojasa Gaze, od ulaska kamiona natovarenih hranom i osnovnim potrepštinama do slične situacije iz doline Abu Talib, sprečavajući ulazak hrane, lijekova i goriva. Ova opsada je pogoršala ljudsku patnju i predstavljala je veliki izazov za postojanost palestinskog naroda.

Treće: Međunarodni dosluh sa izraelskim okupatorom

Otpor se suočio sa pristrasnošću međunarodne zajednice, odnosno zapadnih sila prema okupaciji, posebno Sjedinjenih Država i vodećih evropskih zemalja. Ova pristrasnost je bila evidentna u neograničenoj vojnoj i političkoj podršci Izraelu, te u opstruiranju bilo kakvih međunarodnih napora da se zaustavi agresija.

Četvrto: Pokušaji da se iskrivi slika palestinskog otpora

Od prvog trenutka rata, zapadni i izraelski mediji pokrenuli su sistematsku kampanju klevetanja palestinskog otpora, pokušavajući da delegitimiziraju njegovu borbu i prikažu je kao teroristički pokret.

Peto: Iscrpljivanje ljudskih i materijalnih mogućnosti

Agresija koja je u toku dovela je do značajnog iscrpljivanja u redovima otpora, bilo u pogledu ljudskih kadrova ili materijalnih i vojnih sposobnosti.

Mogućnosti za pobjedu otpora i poraz okupacije

Prvo: Rast globalne svijesti

Aktuelni rat u Gazi svjedoči  značajnom povećanju svijesti o realnosti palestinsko-izraelskog sukoba u svim krajevima svijeta. Ova rastuća svijest predstavlja zlatnu priliku za otpor da dobije veću međunarodnu podršku i razotkrije praksu okupacije.

Drugo: Pucanje izraelskog unutrašnjeg fronta

Mediji su uvijek pokazivali nepobjedivu moć okupacije i koheziju unutarnjeg društva, ali nedavni događaji su pokazali krhkost unutrašnje kohezije u izraelskom društvu. Sve veće političke i društvene podjele slabe sposobnost Izraela da dugoročno nastavi svoju okupaciju.

Treće: Razvoj sposobnosti otpora

Otpor je dokazao da ima sposobnost da razvije svoje vojne i političke sposobnosti, taktike i strategije, i uprkos određenim gubicima, ovaj kontinuirani razvoj otežava okupaciji da predvidi ili obuzda svoje sljedeće korake.

Četvrto: Jačanje međunarodne, arapske i islamske solidarnosti

Otpor mora imati koristi od rastuće solidarnosti svijeta općenito, a posebno arapskog i islamskog svijeta. Ova solidarnost se mora potaknuti kako bi se pretočila u veću političku i ekonomsku podršku palestinskoj stvari.

Peto: Promjene u globalnom sistemu

Globalne geopolitičke transformacije sada potiču smanjenje veličine američke hegemonije, što otvara nove horizonte za palestinsku stvar i ogleda se u bezuvjetnoj međunarodnoj podršci Izraelu.

Šesto: Kontinuirana popularna postojanost

Postojanost palestinskog naroda i njegova privrženost svojoj zemlji i pravima predstavljaju odlučujući faktor u produžavanju otpora i iscrpljivanju okupacije.

Sedmo: Sve veći ekonomski pritisak na Izrael

Okupaciona domaća privreda već skoro godinu dana nije uspela da se oporavi od onoga što je izgubila u poslednjih nekoliko mjeseci od početka rata. Globalni pokreti bojkota i pozivi na prekid investicija vrše sve veći ekonomski pritisak na Izrael, što bi ga moglo natjerati da odustane od svoje agresivno – destruktivne politike protiv palestinskog naroda.

Uprkos ogromnim izazovima, šanse za pobjedu palestinskog otpora ostaju. Postizanje ove pobjede zahtijeva sveobuhvatnu strategiju koja kombinuje postojanost na terenu, diplomatski rad i sticanje globalne podrške.

Godinu dana nakon Poplave Al-Aksa pokazalo se da je volja palestinskog naroda nepokolebljiva i da je otpor sposoban postići ono što se juče smatralo nemogućim.

Poplava Al-Aksa prekrojila je kartu sukoba i otvorila novu stranicu u historiji palestinskog otpora. Dok se sukob nastavlja, ostaje živa nada u postizanje slobode i pravde za palestinski narod, vođena voljom naroda koji ne zna za predaju, i otporom koji nastavlja da se bori uprkos svim poteškoćama.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA