SAFF

Progon derviša u Iranu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Pripremio: Abdullah Nasup

Prije godinu dana, krajem januara 2018., Golestan Haftom, kvart u Teheranu, postao je ratna zona. Izbili su krvavi sukobi između iranskih snaga sigurnosti i pripadnika sufijskog tarikata Gonabandi.

U sukobu koji je trajao čak tri sedmice ubijeni su brojni pripadnici spomenutog derviškog pokreta, kao i tri pripadnika policije i Baseeja (paravojnih pomagača režima). Zbog navedenog sukoba 156 derviša služi duge zatvorske kazne.

Njihove porodice tvrde da su osuđeni po kratkom postupku u „suđenjima od nekoliko minuta koja su bila sličnija srednjovjekovnoj inkviziciji”.

Drugim učesnicima nereda, koji su izbjegli hapšenja, zabranjeno je napuštanje zemlje, sudjelovanje u političkim aktivnostima i pojavljivanje u medijima.

Ipak, po prvi put nakon tragičnih događaja, derviši koji su tokom nemilih događaja bili prisutni u Golestan Haftomu, iza rešetaka su govorili za jedan strani mediji. U audio dokumentaracu u produkciji Radio Farda, nekoliko derviša ispričalo je svoju verziju događaja i opisalo teške uslove u zatvorima.

Sve je počelo krajem jaunara prošle godine, kada je policija postavila sigurnosno-kontrolne tačke oko ulice u kojoj živi duhovni vođa Gonabadi derviša. Kada se vijest o tome proširila, stotine derviša iz cijelog Irana okupilo se ispred sjedišta njihovog vođe, 92-godišnjeg Noora Alija Tabandeha, zahtijevajući da barijere budu uklonjene. Napetost je rasla i uslijedili su nasilni sukobi između snaga sigurnosti i derviša. Na društvenim mrežama su objavljene slike krvavih i ozlijeđenih derviša i njihovih žena i djece.

Ganibadi je najbrojniji sufijski pokret u Iranu. Pretpostavlja se da ovaj pokret okuplja oko pet miliona pristalica.

Iranski režim na njih gleda kao na prijetnju opstanka režima, jer se njihovo tumačenje islama razlikuje od službeno propisane verzije.

Na vrhuncu nasilja, Tabandeh je pozvao svoje sljedbenike da pokažu samokontrolu, ostanu mirni i da se udalje od njegovog prebivališta.

U video-obraćanju 6. marta prošle godine, Tabandeh je uvjeravao svoje sljedbenike da je dobro i kazao da se nalazi u kućnom pritvoru. Službena novinska agencija IRNA je ranije izvijestila da je policija demonstrante označila kao „huligane i pobunjenike”, a odgovor policije ocijenila kao „učinkovit i inteligentan”.

Četvorica derviša koji se nalaze u zatvoru pristali su govoriti za Radio Farda. Oni su svoje svjedočenje iskazali u audio poruci, poslanoj preko posrednika iz zatvora.

Saeid Doorandish, Ahmad Irankhah, Saeed Soltanpour i Reza Yavari Motlaq, trenutno u pritvoru, su četiri derviša koji su govorili za Radio Farda. Elham Ahmadi, članica tarikata koja se odnedavno nalazi u ženskom zatvoru Qarchak južno od Teherana, također je govorila o danima sukoba i, kasnije, njezina zatvora, i opisala je zatvor kao mučenje.

„Dugo prije pokušaja da se podignu kontrolne tačku u Golestan Haftomu, snage sigurnosti i obavještajci su ušli u bolnicu u Teheranu i uhapsili četiri derviša bez naloga. Nadalje, dan prije sukoba, (derviši) Hameed Labbaf i Ne'mat Reyahi su također pritvoreni„, rekao je Doorandish, koji trenutno služi sedmogodišnju kaznu u teheranskom GTP zatvoru.

Soltanpour, koji je osuđen na 74 udarca i sedam godina zatvora, insistira na tome da su se derviši samo okupili da odbrane svog duhovnog vođu.

„U zdravom društvu u kojem se poštuje zakon, očekuju se odgovorne reakcije vlasti. Ne može se očekivati ​​neodgovorna tišina, brutalni i srednjovjekovni, čak i predhistorijski metod premlaćivanja derviša”, rekao je Irankhah, dodajući: „Moj sin, Mohammad Parsa, bio je sa mnom ispred rezidencije dr. Tabandeha. Snage sigurnosti i Baseej nisu pokazali milost prema mom petnaestogodišnjem sinu i brutalno su ga pretukli.”

Motlaq je kazao da su snage sigurnosti koristile vodene topove i suzavac.
Glavni policijski zapovjednik Irana, brigadni general Hossein Ashtari, optužio je derviše za premlaćivanje njegovih snaga, te da je jedan derviš oteo autobus i njime ubio tri policajca.
Derviš Mohammad Reza Salas službeno je optužen za ubistvo i osuđen na smrt. 51-godišnji Salas insistira na tome da ima dokaze da je u vrijeme kada se incident dogodio već bio u zatvoru i da nije mogao biti za upravljačem autobusa. Iz Amnesty Internationala su izjavili: „Egzekucija Salasa ima za cilj da se ubije pravda.”

„Premlaćivanja derviša nastavila su se i dok su ih u autobusima vozili u policijske stanice i prihvatne centre„, prisjeća se Irankhah dodajući: „Nikada neću zaboraviti da su me čak u policijskoj stanici tukli i vrijeđali.” Prema Irankhahu, neki derviši su toliko pretučeni da su ih morali voziti u bolnicu. Derviši također ističu da su zatvorski uslovi užasni. Žale se da im je uskraćena medicinska pomoć, čista voda za piće i dovoljno hrane, a kažu i da su prostorije u kojima borave nehigijenske. „Postoji samo pet zahoda za 500 zatvorenika. Pristup lijekovima i liječnicima zatvorenici imaju samo kada su na rubu smrti”, rekao je Doorandish.
Zlostavljanje derviša u iranskim zatvorima više puta je osuđeno od strane vlade SAD-a, kao i međunarodnih organizacija za ljudska prava, uključujući Amnesty International, Kampanju za ljudska prava u Iranu i Human Rights Watch.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA