Piše: Murat Tahirović
Evropska unija (EU) pripremila je sveobuhvatni program zaštite građana u slučaju rata. Te programe zaštite stanovništva treba primijeniti u BiH u saradnji sa EU.
Kolumnu pišem u kratkom predahu između žestoke borbe koju vodimo protiv negatora genocida i drugih zločina, naslijeđa MKSJ i konferencije (“Prevencija na zapadnom Balkanu: Suzbijanje negiranja i govora mržnje”) koja se održava u Podgorici na kojoj sam prisustvovao zajedno sa gospođom Kadom Hotić i Eminom Sinanović, zajedno sa ostalim učesnicima sa prostora Zapadnog Balkana.
Stranica koju smo pokrenuli (negatorigenocida.info) daje dodatne rezultate i još snažnije pritišćemo tužilaštva u BiH da rade svoj posao.
Negiranje Bosne i Hercegovine, odnosno prijetnja upućena našoj državi koja je došla od strane predsjednika Sabora Republike Hrvatske, nije izazvala reakcije u Hrvatskoj, ali ni kod međunarodne zajednice.
Naravno, mi smo kao i uvijek reagovali na svaku negaciju zločina i države BiH. Nakon zvanične reakcije Ministarstva vanjskih poslova (MVP) BiH na istup predsjednika Sabora Republike Hrvatske, dobili smo odgovor da to nije bila prijetnja i da je prijetnja pogrešno shvaćena te da je ustvari predsjednik Sabora rekao to u prijateljskom maniru i da misli sve najbolje o BiH.
Naravno, odgovor Republike Hrvatske na notu MVP BiH odmah je poslužio našim neprijateljima da se svom silinom obruše na naše saopštenje i naš rad – fašisti i ratni zločinci, negatori zločina i zaštitnici zločina i zločinaca, besposleni i nevažni – u istom stroju već decenijama, nas omalovažavaju, vrijeđaju, prijete i blokiraju u našem radu.
Navikli smo na to i to nas neće pokolebati u našoj borbi za pravdu i istinu.
Mi ćemo i dalje, unatoč njima, postizati rezultate, od saradnje sa Međunarodnim institucijama, od Generalnog sekretara UN, MKSJ/MICT, štitit ćemo naslijeđe UN sudova, a ponosni na rezoluciju UN, Evropske unije za Srebrenicu, zabranu kandidiranja presuđenim ratnim zločincima na izbore, ponosni na “Inckov zakon”, posljednje presude protiv Mladića, Karadžića, Prlića, Jovice Stanišića i Simatovića, gdje su utvrđena dva UZP-a na čelu sa Tuđmanom i Miloševićem, upis presuda MKSJ u pravni sistem BiH i bezbroj drugih postignuća koja su trn u oku našim neprijateljima, jer su godinama sve to sprečavali.
Tema ove kolumne je naša zabrinutost što EU nije uvrstila BiH kao partnersku državu u svoju strategiju pripreme i obuke građana koju realizira posljednju godinu dana.
Novinski naslovi:
“Procurio izvještaj o civilnoj i vojnoj spremnosti Europe od 165 stranica.”
“Švedska, Finska, Norveška i Danska izdale su praktične savjete o postupanju u vanrednim situacijama kao što su rat, prirodne katastrofe i ekstremne vremenske prilike.”
Njemački Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) izvijestio je da su političari u zemlji usvojili “Operativni plan Njemačka”, u slučaju rata.
Španija se pridružila zemljama u pripremama za “ratni rizik.”
“Šef britanske vojske pozvao je na obuku građana za rat s Rusijom.”
“Francuzi se spremaju za rat. Poljska se sprema za rat…”
“U Hrvatskoj mjesta u skloništima ima za 368.000 građana.”
“Švedska je počela s distribucijom kućanstvima nove verzije svog ratnog vodiča.”
U dokumentu EU se navodi da bi Evropska unija trebala savjetovati kućanstva da budu spremna na najmanje 72 sata samostalnog funkcioniranja u slučaju nužde.
Preporučuje se da države članice svojim građanima pruže smjernice o skladištenju potrepština, evakuacijama i pristupu hitnim službama.
Imamo informacije da je stanovništvo EU do u detalje upoznato s ponašanjem i obavezama u slučaju rata – od rasporeda skloništa, ponašanja, obaveza pribavljanja sredstava, do sistema veza, koordinacije sa državnim institucijama i vojnim strukturama. BiH ima iskustvo genocida i agresije i to nas još snažnije ohrabruje da o tome progovorimo, jer to neće raditi naši neprijatelji i njihovi saveznici.
Zašto EU ne uključi BiH u svoj program?
Mi smo jasno iskazali opredjeljenje za EU, sarađujemo i mislimo da bi EU programi trebali odmah i neizostavno da se primijene u BiH i da se stanovništvo pripremi za rat za koji se EU priprema, ma šta to bilo, jer svi pričaju o “velikom ratu” ne navodeći precizno šta to znači.
S druge strane, očekujemo da građani dobiju instrukcije od općine do državnog nivoa, a u skladu sa programima koje realizira EU.
Ne vidim razlog zašto bi BiH bila izuzeta od programa zaštite građana i civilnih struktura koji se realiziraju u EU, uključujući Veliku Britaniju. Za ovo nam ne trebaju posebni uslovi kao za pristupanje EU.
Što prije EU i naše vlasti to urade, bolje i za nas, ali i za EU.
(Preporod.info)