Roditelji bošnjačke djece, kojih je 68 posto u Prvoj osnovnoj školi u Srebrenici, na sastanku u Domu kulture potvrdili su da će prihvatiti jedino da njihovoj djeci u knjižicama bude upisan bosanski, a nikako “bošnjački” jezik, kako im uporno nameću vlasti
Oni su izabrali tim koji će za vrijeme raspusta raditi na rješavajnu ovog problema.
Zaključci:
1. Solidarnost sa svim roditeljima bošnjačke djece u Republici Srpskoj.
2. U đačke knjižice i svjedočanstva devetog razreda upisuje se isključivo bosanski jezik.
3. Ispravka upisa u ”bosanski jezik” umjesto ”bošnjački jezik” u đačke knjižice
4. Podnošenje tužbe za krivotvorenje dnevnika kao glavnog školskog dokumenta.
Naime, tokom školske godine u dnevnicima je pisalo bosanski jezik i po tom planu i programi izvodila se nastava. Međutim, na polugodištu i kraju školske godine u đačke knjižice i svjedočanstva upisivan je ”bošnjački jezik”, što je krivično djelo i tu ima elemenata za tužbu – naglasio je srebrenički načelnik Ćamil Duraković i pozvao bošnjačke nastavnike da ne popunjavaju takve knjižice.
Činjenica je da je učenje bosanskog jezika u školama ustavno pravo svakog djeteta.
S tim u vezi član Vijeća roditelja Prve osnovne škole Mirsad Mujić naglasio je kako neće odustati od borbe te dozvoliti da bilo ko ponižava i diskriminira njihovu djecu.
Također je bitno napomenuti da sve ovo vrijeme, nikada nije ni postojao nastavni plan i program za bošnjački jezik stoga je njegovo upisivanje u knjižice još apsurdnije.
Naposlijetku, ukoliko se ne zastavi diskriminacija bošnjačke djece u Srebrenici roditelji su poručili kako će biti formirana nova škola za bošnjačku djecu. Tim koji su roditelji odabrali, s načelnikom Durakovićem na čelu, ima zadatak da, pored ostalog, po konačnoj odluci Ustavnog suda BiH podnese tužbu protiv Ministarstva obrazovanja Vlade manjeg bh entiteta i aktuelnog ministra te direktora Prve osnovne škole u Srebrenici Dragog Jovanovića.