Poljska je zatražila da Alexandar Bezrukhovny, Rus koji je uhapšen kod Bosanske Krupe i za kojeg se smatra da je bio instruktor Moldavcima kod Banje Luke, bude izručen njoj zbog optužbi za krivična djela u ovoj državi koja uključuju i terorizam.
Bezrukhovny je u Bosnu i Hercegovinu sa ruskim papirima ušao 22. februara ove godine, letom iz Turske, u trenutku hapšenja kod njega nije pronađena ruska putovnica.
Sredinom novembra u Bosanskoj Krupi uhapsili su ga pripadnici MUP-a Unsko-sanskog kantona, a u suradnji sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom Bosne i Hercegovine.
Bezrukhovny je po optužbama u Banjoj Luci držao teorijske obuke grupi državljana Moldavije. Teorijska “nastava” se odnosila na teme demonstracija, odnosno organiziranja i razbijanja demonstracija.
Zašto Poljska tereti Bezrukhovnyja
Tužiteljstvo BiH je navelo da je od Poljske zaprimilo originalnu materijalnu dokumentaciju iz koje je vidljivo da Poljska traži Bezrukavja, kao i popratnu dokumentaciju u kojoj je i rješenje Suda Poljske o utvrđivanju osnovane sumnje da je traženi počinio krivično djelo špijunaže u skladu sa zakonom Republike Poljske.
Bezrukavji je tražen zbog sumnje da je počinio krivična djela za koje je poljski zakon propisao kazne i do 12 godina zatvora.
Tokom ročišta pred Sudom BiH tvrdio je da ništa od onog što poljski organi tvrde nije tačno. Ustvrdio je da ne poznaje osobe koje se pominju u dopisu Poljske.
“Da sam znao da je krivično djelo slanje pošiljke, nikad je ne bih poslao”, rekao je osporavajući da je riječ o obavještajnom radu i da je dio grupe koja je djelovala organizirano.
Pošiljke koje se pominju su poslane u Kanadu i SAD i sadržavale su, navodno, odjevne predmete i obuću. Iz Poljske tvrde da su to bile testne odnosno pripremne radnje s ciljem da kasnije u pošiljkama budu eksplozivne naprave.
Zbog činjenice da je riječ o informacijama koje Poljska istražuje, ni Sud ni Tužiteljstvo BiH nisu mogli dati više detalja.
Iz Okružnog suda u Varšavi su za RSE naveli da je postupak protiv Bezrukavja u toku i da je 10. septembra izdan europski nalog za hapšenje.
“Sumnjiči se da je počinio djelo – špijunaža za strane obavještajne službe”, navedeno je iz Suda.
Više detalja, navode iz Suda, ne mogu dati jer je postupak u fazi istrage i “povjerljive je prirode”.
Bezrukavji je kao ruski državljanin sa ruskim dokumentima ušao u Bosnu i Hercegovinu, a tokom hapšenja je kod sebe, umjesto ruskih, imao španske dokumente, ranije je potvrđeno za RSE u Službi za poslove sa strancima BiH.
On nije bio na popisu 11 osoba za koje je Moldavija navela da su bili instruktori u kampovima za obuku Moldavaca u BiH i Srbiji, ali su podatke da se dovodi u vezu s tom grupom potvrdile sigurnosne agencije u BiH.
Moldavija je uhapsila nekoliko osoba zbog sudjelovanja u obukama, a oko 100 drugih osoba je “dokumentirano” i nad njima se provodi istraga, ali su na slobodi.
Šef moldavske policije je rekao da je mrežu financirao Rusiji prijateljski nastrojeni odbjegli oligarh Ilan Shor, koji se traži u Moldaviji zbog umiješanosti u krađu oko milijardu dolara iz bankarskog sustava bivše sovjetske republike prije desetak godina.
Navodi se da se sumnjiče da su planirali “destabilizacije” Republike Moldavije nakon izbora i referenduma 20. oktobra.