SAFF

Ruska “Pravda”: Uspostava kurdske države razorit će Bliski istok

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ruski list «Pravda» pod naslovom «Država Kurdistan raznijet će Bliski istok»,  piše kako se sve intenzivnije govori o mogućnosti uspostave kurdske države na prostoru koji naseljavaju Kurdi u Iraku i Siriji.

Sjedinjene Američke Države snažno se oslanjaju na kurdske snage na sjeveru Sirije u borbi protiv tzv. Islamske države. No, izgledno je da su Amerikanci spremni podržati sirijske Kurde na vrlo širokom političkom planu, odnosno u uspostavljanju autonomne oblasti, u sklopu mirovnog rješenja za Siriju, pa čak i u pružanju podrške u stjecanju nezavisnosti, piše «Pravda».

«Uspostava kurdske države neće pomoći u rješavanju niti jednog gorućeg problema na Bliskom istoku, ali će stvoriti mnogo novih. Stoga,  plan za stvaranje Kurdistana može imati samo jedan strateški cilj: stvaranje novog legla dugoročne nestabilnosti, koje će njegovi kreatori koristiti kao polugu za vršenje pritisaka na regionalnom i globalnom nivou. Na osnovu ovog aksioma, može se zaključiti kakva bi bila uloga države Kurdistana. Po prirodi stvari, Kurdistan će biti protiv Arapa i kao takav će postati izraelski saveznik kakvog su samo mogli sanjati. Pojava kurdske države, s dobro obučenom, naoružanom i iskusnom vojskom, bit će u stanju da radikalno promijeni odnos snaga na Bliskom istoku u korist Izraela time što će znatno smanjiti nivo stalne vojne prijetnje koja visi nad Izraelcima. Drugim riječima, pojava Kurdistana će otvoriti potpuno novo poglavlje u historiji Izraela dajući Tel Avivu u ruke ogroman arsenal mogućnosti za implementaciju strateških ciljeva. Drugo, Sjedinjene Američke Države su strateški saveznik Izraela i barem iz tog razloga  su zainteresirane za stvaranje Kurdistana, ali nova država Washingtonu će omogućiti i da riješi niz konkretnih vlastitih interesa. U najmanju ruku, Sjedinjene Američke Države proširit će listu saveznika u regiji, jer Kurdi ne samo da su antiarapski i proizraelski, nego su i proamerički. To će Amerikancima dati širi spektar mogućnosti za efikasnije djelovanje u regiji uz manje troškove. Osim toga, Kurdistan će postati poseban i vrlo vrijedan alat za kontrolu regionalnih procesa, prije svega sukoba», navodi se u tekstu «Pravde» kojeg potpisuje Dmitri Nersesov.

Nersesov objašnjava kako niko ne uzima u obzir stoljetno iskustvo miroljubive koegzistencije Kurda, Arapa, i drugih etničkih grupa u toj regiji da bi pokušao stabilizirati regiju i uspostaviti trajno mirovno rješenje, jer je potpirivanje sukoba postalo prioritet, te upozorava da je destruktivni potencijal Kurdistana ogroman jer „kurdska država, po definiciji, nije samo antiarapska, nego i antiturska i antiiranska.“ Mnogi ne znaju da u Iranu postoji velika pokrajina Kurdistan koju nastanjuje nekoliko miliona Kurda, a geografski prostor je povezan sa prostorom na kojem žive Kurdi u Iraku. Stoga bi se, smatra Nersesov, Kurdistan u savezu sa Izraelom i SAD-om mogao okuražiti da ispolji teritorijalne pretenzije prema Iranu i Turskoj, a to bi regiju gurnulo u novi košmar dugotrajnog rata, terora i nestabilnosti. Uzme li se u obzir da ni sami Kurdi nisu jedinstveni, doći ćemo do zaključka da nije isključen ni scenarij eskaliranja unutrašnjih sukoba i borbi za vlast i resurse, kao i periodičnog izbijanja građanskog rata. S ovog aspekta, pretpostavljena država Kurdistan bi se mogla uporediti sa Libanom tokom građanskog rata ili sa Palestinom.

«Kurdistan, kao rezultat ratnih konflikata, ukoliko postane realnost bit će najjači izvor nestabilnosti i sukoba u centru nekoliko civilizacija (arapske, turske, iranske), a istovremeno u srcu islamskog svijeta i regiona “Velikog Bliskog istoka”, o kojem se uvelike govori u Sjedinjenim Američkim Državama.

Sve ove prijetnje su vrlo realistične i Rusija bi trebala dobro razmisliti o tome kako će se postupiti pred nadolazećim teškim olujama na Bliskom istoku», zaključuje Dmitri Nersesov.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA