SAFF

Ruski ambasador govori kao Dodik: Zajedničke (oružane) snage nisu predviđene Dejtonskim sporazumom

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ruski ambasador u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov je u intervjuu za ruski list “Izvestija” izjavio da je “prošlo vrijeme” Ureda visokog predstavnika (OHR). Govorio je i o Oružanim snagama (OS).

Prema njegovim riječima, stav Rusije prema OHR-u je dobro poznat, njegovo vrijeme je prošlo. Ponovio je da Christian Schmidt za Rusiju nije visoki predstavnik iz razloga što njegovo imenovanje na tu funkciju nije razmatralo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Kalabuhov je komentarisao najavu člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da će Republika Srpska formirati vojsku. Tom prilikom je poručio da se Bosna i Hercegovina “sastoji od entiteta” te da OS moraju biti stvar dogovora u Bosni i Hercegovini.

“Zajedničke snage nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Nastale su 2008. saglasnošću entiteta od kojih se sastoji Bosna i Hercegovina – da prenese odgovarajuća ovlaštenja na državni nivo. Drugo pitanje je to što je Republika Srpska, prema njenim predstavnicima, dala pristanak zbog masovnog pritiska, tako da kažemo, vanjskih faktora. Protivnici takve formulacije pitanja smatraju da su zajedničke oružane snage odobrene odlukama Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine te da nikakva jednostrana odluka na to ne može utjecati. Prema našem mišljenju, o ovom i drugim problemima koji postoje moglo bi se razgovarati u okviru dijaloga unutar Bosne i Hercegovine. Ali, nažalost, takav dijalog nikako da počne”, kazao je.

Za njega je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko “znatno odgovoran” za pogoršanje političke situacije, a nakon što je nametnuo zakonsku zabranu negiranja genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina. Ocijenio je da je Inzko iskusan političar te da je kao takav trebao predvidjeti posljedice po Bosnu i Hercegovinu, kao i cijelu regiju. Među onima je koji smatraju da je teško, kako je naveo, nivelisati izrazito negativnu rezonanciju uzrokovanu ovom odlukom.

“To je izuzetno teško prije svega zbog fundamentalnih razlika u stavovima bosanskohercegovačkih stranaka o suštini problema pokrenutog odlukom Valentina Inzka, kao i razlika u pravnom tumačenju trenutne situacije”, napomenuo je Kalabuhov.

Tema razgovora bio je i NATO. Kako je kazao, vanjska politika je suvereno pravo Bosne i Hercegovine i, koliko razumije, u Bosni i Hercegovini nema konsenzusa o članstvu u ovoj vojnoj alijansi. NATO je okarakterisao kao instrument Hladnog rata.

“U tom kontekstu, želio bih napomenuti da se u nekim balkanskim državama članstvo u Sjevernoatlantskoj alijansi posmatra kao izvjesna garancija unutrašnje političke stabilnosti. Prema našem mišljenju, takva stabilnost, ne samo za pojedine zemlje, već i za cijelu Evropu, može se osigurati isključivo stvaranjem sistema zajedničke evropske sigurnosti, a ne proširenjem NATO-a, koji ostaje instrument Hladnog rata”, mišljenja je.

Ambasador Rusije u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov u intervjuu za “Izvestiju”uvjerava da je njegova zemlja spremna i za saradnju s Bosnom i Hercegovinom u borbi protiv koronavirusa, a to se odnosi i na nabavku vakcina protiv koronavirusa.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA