SAFF

Ruski Kommersant: Pet razloga zbog kojih je Hafter obećavajući saveznik Rusije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Rusija već duže vrijeme nastoji da se nametne kao nezaobilazan faktor u političkim računicama u Libiji. Gradeći savezničke odnose za lokalnim političkim čimbenicima Rusija nastoji da promijeni odnose snaga među loklanim oponentima. Ruski politički analitičar Maksim Ijušin za ruski Kommersant objašnjava razloge intenzivnog zbližavanja Moskve i snaga odanih libijskom generalu Hafteru. Ijušin kaže ako je Kremlj unatoč anarhičnom stanju u liku generala Halife Haftera ipak uspio pronaći osobu u koju se može pouzdati u Libiji. Sa stanovišta Moskve, Hafter je veoma perspektivan i obećavajući saveznik. Prema ovom političkom analitičaru pet je ključnih razloga zbog kojih je Hafter iz kremaljske političke perspektive prvi izbor za saveznika u Libiji:

Hafter iza sebe ima relativno moćne političke i vojne snage, veliki teritorij pod svojom kontrolom. Područje Libije koje kontrolira veće je nego ono pod kontrolom vlade u Tripoliju.

Naftni polumjesec, to jest, glavnina naftnih polja i lika iz kojih se izvozi nafta pod kontrolom su Halife Haftera.

Hafter je najsekularističkiji politički akter u Libiji i veoma je žestok protivnik islamskih pokreta i političkog islama. Vlada u Tripoliju za Moskvu ne samo da se ne može okarakterizirati kao takve, nego je smatraju i vladom koja djelimično uvodi šerijat u zemlju.

Egipat, jedan od ključnih ruskih saveznika na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi, podržava Haftera. To znači da će Rusija preko egipatske teritorije moći nesmetano slati Hafteru vojnu pomoć i na taj način će bez problema izbjeći optužbe da krši embargo UN na naoružavanje zaraćenih strana u Libiji.

Hafter se vojno obrazovao u Sovjetskom Savezu. Kommersant navodi kako je Hafter u periodu 1977-1978. godine, završio kurs za visoke vojne oficire, te da je okom 1983. godine, slušao predavanja na Vojnoj akademiji Frunze. To znači da Hafter dovoljno dobro goovori ruski jezik što olakšava komunikaciju i sporazumijevanje sa njim.

Prošle godine Hafter je dva puta posjetio Moskvu gdje se susreo sa visokim ruskim zvaničnicima, a obišao je i ruski nosač aviona Admiral Kuznjecov koji se vratio iz misije u Siriji.

Ukoliko Hafter osvoji dodatna područja, naročito na obali Mediterana to će ga učiniti najjačim lokalnim vođom, i neće mu se moži usprotiviti ni vlada U Tripoliju ni parlamentu Tabruku, kojem je formalno Hafter podređen, smatra Kommersantov analitičar.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA