Brutalnost pripadnika policije entiteta Rs prema maloljetniku u Osmacima, prema njegovom i svjedočenju njegovog oca, dokaz je ostrašćenosti i brutalnosti entitetske policije kada su u pitanju Bošnjaci.
Poručio je to na društvenim mrežama poslanik u NSRs Ramiz Salkić, nakon tvrdnji maloljetnika iz mjesta Mahala Ajdina Jusića (2009) da su ga policijski službenici MUP-a Rs brutalno pretukli u policijskoj stanici Osmaci, zahtijevajući od njega da prizna navode o kojima ništa nije znao.
Ajdinov otac Juso ogorčen je na pristup policijskih službenika Rs i traži da se cijeli slučaj ispita. Prema njegovim izjavama, dječak je bio priveden na informativni razgovor ali ne u svojstvu osumnjicenog.
– Međutim, umjesto da sa njim razgovaraju u mom prisustvu, službenici MUP-a Rs odlučili su upotrijebiti nasilje kako bi iznudili priznanje od dječaka, odvodeći ga u odvojenu prostoriju – naveo je otac Juso.
Salkić navodi kako je ovdje posebno simptomatično ispitivanje i zlostavljanje maloljetnika bez prisustva advokata ili staratelja, prema njegovom i svjedočenju njegovog oca, te pokušaj iznuđivanja priznanja prema želji policije.
“Samo u ovoj godini svjedočili smo nizu napada i upućenih prijetnji prema Bošnjacima bez adekvatne reakcije policije. S druge strane svjedočimo brutalnosti i tendencioznom pristupu entitetske policije prema Bošnjacima.
Sve ovo je posljedica nikad provedene reforme policije i kontinuiteta djelovanja policije Rs koji se veže za policijske strukture čiji su dijelovi presuđeni, pred Haškim sudom, da su počinili genocid nad Bošnjacima.
Nacionalna struktura zaposlenih u MUP-u Rs nikad nije uspostavljena prema članu 97. entitetskog Ustava.
Na implementaciji ovog člana nikada, dosljedno i principijelno, nisu insistirali predstavnici međunarodne zajednice, a posebno to nije činio OHR i visoki predstavnik čiji je primarni zadatak provođenje civilnog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Sve dok pripadnici takve policije pjevaju pjesme ‘za krst časni, za Nemanjiće, za Obiliće’, dok od 7.000 policajaca u MUP-u Rs imamo 330 Bošnjaka, teško da možemo očekivati objektivan i nepristrasan rad, kao i stvaranje sigurnog okruženja za Bošnjake od strane ovakve entitetske policije.
Obaveza je državnih bezbjedonosnih agencija, ali i OHR-a, da se uključe u osiguravanje sigurnog okruženja za Bošnjake u ovom entitetu nakon napada u Višegradu, Bratuncu, prijetnji u Bijeljini, Doboju, posljednjeg zlostavljanja dječaka u Osmacima.
Očito je da je policija instrument u rukama vlasti u ovom entitetu za dalji pritisak na Bošnjake što ima za posljedicu osjećaj nesigurnosti po ličnu i kolektivnu bezbjednost Bošnjaka u ovom entitetu”, napisao je Salkić.