Zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a Ramiz Salkić u razgovoru za „Slobodnu Bosnu“ komentirao je proces harmonizacije zemljišnih knjiga u bh. entitetu Republika Srpska, koji je omogućen Zakonom o premjeru i katastru iz 2011. godine, a uz pomoć kojega se ciljano mijenja vlasnička strukture na štetu Bošnjaka.
Odvjetnik Emir Kovačević potvrđuje da se u mnogim slučajevima radi o prepisivanju privatne imovine na Republiku Rrpsku bez pravnog osnova.
“Nepravilnosti u postupcima komisija mogu se osporiti žalbama i sudskim procesima, ali je neophodno da vlasnici reaguju. Ignorisanjem poziva ili neplaćanjem poreza, vlasništvo prelazi u ruke RS-a”, upozorava Kovačević.
Ono što se danas dešava u RS-u je nastavak politike iz dvedesetih, sa jasnom strategijom koja se ni za jotu nije promjenila, pa čak su i pojedini akteri poput Milorada Dodika i Nenada Stevandića ostali isti.
Strategija entitetskih vlasti je da umjesto ratnih koriste pravne alate koje sami izmišljaju, a koji se kose i sa zdravim razumom i međunarodnim pravom.
Na građanima i institucijama države Bosne i Hercegovine ostaje odgovornost da se ovakve aktivnosti pravovremeno zaustave kako bi se spriječila dalja destabilizacija i slabljenje suvereniteta zemlje.
Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, upozorava na opasne posljedice primjene ovog zakona.
-Svih ovih godina u kontinuitetu upozoravamo na probleme, nepravilnosti i sve negative tendencije kada je u pitanju primjena zakona o premjeru i katrastu u entitetu Rs.
Ogroman je zid šutnje na probleme sa kojim se Bošnjaci suočavaju tokom primjene ovog zakona u Rs.
Bošnjaci su diskriminirani tokom primjene ovog zakona jer svaka i najmanje sporna stuacija rješava se na našu štetu a nama se preporučuje da svoju imovinu zaštitimo putem sudskog procesa.
Taj put je dug i neizvjestan a uz to i potrebna su značajna finansijska sredstva da bi se proces doveo do kraja.
Imovina koja se oduzima Bošnjacima dominantno se upisuje kao imovina entiteta Rs na što visoki prestavnik i OHR šute a ne bi trebali na osnovu svog mandata kojeg imaju.
Namjere vlasti u ovom entitetu su umanjiti udio bošnjačkog vlasništva u zemljišnom posjedu u ovom entitetu u čemu ih niko i ne pokušava spriječiti osim Bošnjaka koji se ovdje bore za svoju imovinu.
Oni koji su dužni obezbjediti po Dejtonskom mirovnom sporazumu ambijent i okruženje bez diskriminacije svojim nečinjenjem podržavaju vlasti entiteta Rs da provode sistemsku diskriminaciju Bošnjaka.
Moj je poziv organizacijama za zaštitu ljudskih prava, OHR-u i drugim nadležnim institucijama da provjere sporne slučajeve i sami se uvjere u postojanje organizovane i sistemske diskriminacija Bošnjaka prilikom primjene pomenutog zakona u ovom entitetu.
Bošnjake pozivam da pojačaju brigu o svojoj imovini i na taj način snažnije se suprostave vlastima u ovom entitetu koje im žele oduzeti njihovu imovinu, kazao je Salkić za „Slobodnu Bosnu“.