Saudijska Arabija i koalicija regionalnih saveznika su pokrenuli vojnu operaciju u Jemenu protiv šiitskih pobunjenika Husija, koji su svrgnuli jemenskog predsjednika prošlog mjeseca.
Adel al-Jubair, saudijski ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama, kazao je u srijedu da je koalicija deset zemalja, uključujući Vijeće za saradnju Zaljevskih zemalja (GCC), počela sa zračnim napadima.
“Cilj operacije je da zaštiti i pomogne legitimnoj vladi Jemena i da spriječi radikalni pokret Husija da preuzmu zemlju”, rekao je Junair novinarima u Washingtonu.
Najmanje 17 civila je ubijeno u Sani tokom noćne ofanzive, kazao je izvor iz civilne odbrane informativnoj agenciji AFP.
Saudijska državna televizija Al Arabiya objavila je da je u napadima učestvovalo 100 saudijskih borbenih aviona.
Egipatski zvaničnik je agenciji AFP kazao da će Egipat učestvovati u ofanzivi u Jemenu.
Saudijska Arabija je saopćila da je pet muslimanskih zemalja, uključujući Egipat i Pakistan, htjelo da učestvuje u vojnoj koaliciji koju predvode Zaljevske zemlje.
Zajedno sa Jordanom, Marokom i Sudanom, one su “iskazale želju da učestvuju u operaciji” protiv pobunjenika, koju je kraljevstvo nazvalo “Oluja čvrstoće”, saopćila je saudijska državna informativna agencija SPA.
Molba Hadija
Saudijska Arabija i četiri Zaljevske zemlje, uključujući Bahrein, Kuvajt, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, objavile su ranije odluku da “odgovore na zahtjev predsjednika Hadija da zaštite Jemen i narod te zemlje od agresije Husi milicija”.
Vojni izvori kažu da su pobunjenički položaji pogođeni širom Sane, uključujući zračnu bazu al-Daylami te obližnji međunarodni aerodrom u sjevernom dijelu Sane. Pored toga je gađan kompleks predsjedničke palate, koji su pobunjenici zauzeli u januaru.
U Sani su se mogle čuti glasne eksplozije kada su izvršeni zračni udari na zračnu bazu na aerodromu u Sani i na drugim lokacijama u prijestolnici, izvještava dopisnik AFP-a.
Na jugu je lokalno stanovništvo izjavilo da su čuli jake eksplozije na glavnoj zračnoj bazi Al-Anand, sjeverno od Adena, koju su u srijedu zauzele snage protivnika vlade.
Najmanje je 10 ljudi ubijeno. Tri zapovjednika Husija, Abdel Khaleq Badereddine Al-Houthi, Yousef Al-Madani i Yousef Al-Fishi su navodno ubijeni u napadima.
Husi su u saopćenju potvrdili novinarima da su saudijski borbeni avioni pogodili vojnu bazu u Sani, poznatoj kao al-Duleimi. Saopćeno je da su ispaljene protuavionske rakete na napadačke avione.
‘Objava rata’
Mohamed Al-Bokhaiti, član političkog krila Husija, nazvao je vojnu akciju objavom rata protiv Jemena.
Hakim Al Masmari, urednik Yemen Posta, rekao je da je “narod veoma uplašen”.
“Bombardiranje nije samo u određenom dijelu Sane, već širom prijestolnice”, kazao je on.
U zasebnom saopćenju izdatom u Rijadu u ime Saudijske Arabije, Katara, Kuvajta, Bahreina i Ujedinjenih Arapskih Emirata, zemalja GCC-a bez jemenskog susjeda Omana, navedeno je da su te zemlje zamoljene da pomognu vladi predsjednika Abd-Rabbu Mansour Hadija.
U saopćenju državne agencije, Egipat je također objavio političku i vojnu podršku. “U toku je koordiniranje sa Saudijskim Arabijom i bratskim zaljevskim zemljama o pripremama za učešće egipatskih zračnih i pomorskih snaga, te kopnenih snaga, ako bude potrebno”, navedeno je u saopćenju.
Al-Jubair je kazao da su akcije ograničene samo na zračne napade na različite mete širom Jemena, ali da su mobilizirane jedinice drugih rodova vojski te da će koalicija “učiniti sve što bude potrebno”.
Ambasador je kazao da neće davati detalje o podršci koju pružaju saveznici Saudijske Arabije, ali je dodao da “se blisko konsultiraju sa mnogim našim saveznicima, posebno sa Sjedinjenim Američkim Državama”.
Podrška SAD-a
“Predsjednik Obama je dozvolio pružanje logističke i obavještajne podrške vojnoj operaciji zemalja GCC-a”, saopćila je Bernadette Meehan, glasnogovornica Nacionalnog vijeća za sigurnost.
“Iako američke snage neće direktno učestvovati u vojnoj akciji u Jemenu u okviru podrške ovim naporima, uspostavili smo Združenu jedinicu za planiranje sa Saudijskom Arabijom, kako bi koordinirali američku vojnu i obavještajnu podršku”.
Saudijski ambasador je kazao da Husi kontroliraju balističke rakete i teško naoružanje, te da bi mogli preuzeti kontrolu nad državnim zračnim snagama.
Jemen je zahvaćen neredima od kad su šiitski pobunjenici Husi pokrenuli akciju za preuzimanje vlasti u jemenskoj prijestolnici prošlog mjeseca.
Husi su napredovali ka južnom lučkom gradu Adenu, gdje se smjestio Hadi nakon bjekstva iz kućnog pritvora u Sani.
Pobunjenici kontroliraju većinu sjevera, uključujući Sanu, te nekoliko provincija na jugu. Proteklih dana su zauzeli treći najveći grad, Taiz, te veći dio provincije Lahij, oba odmah na sjeveru od Adena.
U borbama u Lahiju su zarobili Hadijevog ministra odbrane, brigadnog generala Mahmouda al-Subaihija, nakon čega su zauzeli obližnju bazu Al-Annand, koju je prethodno napustila američka vojska.
Ove podjele su izazvale zabrinutost da bi zemlja mogla biti rascijepljena zbog posrednog rata između šiitskog Irana, optuženog da podržava pobunjenike, te sunitske Saudijske Arabije, koja podržava Hadija.
Dopisnik Al Jazeere OMar al-Saleh javio je iz Dohe da je Iran veoma utjecajan u regionu.
“Postoji više ključnih igrača u regionu, a tako je sve od iračkog rata. Iskoristit će svoj utjecaj kako bi ih SAD ozbiljnije shvatio”.
“Mislim da su zemlje Zaljeva bile iznenađene. Pažnja im je bila skrenuta na dešavanja u Egiptu i sa Muslimanskom braćom”.
Izvor: Al Jazeera