Nastavljaju se brojni odlasci najboljih igrača iz Evrope u Saudijsku Arabiju. Kako javljaju brojni relevantni izvori i mediji, brazilska zvijezda Neymar je novi igrač saudijskog Al-Hilala. Zaljubljenici u fudbal diljem svijeta s velikom pažnjom prate prelaske fudbalskih zvijezda u Saudijsku Arabiju.
Saudijski klubovi tokom ljeta doveli su još desetke vrhunskih svjetskih igrača. Pored dovođenja vrhunskih svjetskih igrača, u Saudijskoj Arabiji su se nedavno desile i druge promjene za koje stručnjaci tvrde da bi mogle promijeniti budućnost saudijskog nogometa te da projekat pretvaranja saudijske lige u jednu od deset najboljih na svijetu, a štoje glavni cilj koji želi postići Saudijska Arabija.
Za postizanje tog cilja Saudijska vlada najavila je ulaganje od 20 milijardi dolara, novac će biti investiran u razvoj najboljih klubova i jačanje lige zemlje. Saudijci su od 2021. godine uložili blizu sedam milijardi dolara.
Državni kraljevski fond, koji nadzire princ prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, preuzeo je četiri velika kluba: Al Nassr i Al Hilal iz Rijada te Al Ittihad i Al Ahli iz Džede. Prelazak vlasništva na Javni investicijski fond (PIF) označio je početak procesa privatizacije klubova koji su do sada bili pod kontrolom Ministarstva sporta i oslanjali se na državnu finansijsku podršku.
Osim fudbala, Saudijska Arabija investira milijarde dolara i u druge sportove, naročito u golf.
Saudijska sportska politika istaknuti je element u ambicioznom projektu princa prijestolonasljednika Mohameda Bin Salmana: takozvana Vizija 2030, plan za okončanje ovisnosti o nafti diverzifikacijom ekonomije zemlje, privlačenjem ulaganja i razvojem sektora poput turizma dok se društvo kontrolirano liberalizira.
Saudijskoj Arabiji treba novi “legitimitet”, a sport je “nevjerojatan alat”, procjenjuju svjetski mediji. Ta instrumentalizacija ima nekoliko dijelova. “Prvi je interni. 70% Saudijaca mlađe je od 35 godina i neophodno je omogućiti im zabavu i pristup zapadnoj modernosti.
Drugi je uljepšavanje imidža, izgradnja “brenda” drugačijeg od onog koji se povezuje s autoritarizmom.
I treći je ekonomski. Prema Svjetskom ekonomskom forumu, sportski turizam godišnje iznosi 560 milijardi eura, a agenda Vision 2030 predlaže da sektor turizma doprinese 10% BDP-u do kraja ovog desetljeća (sada je 3%).