Sjedinjene Američke Države favoriziraju Beograd. Ne mislim da će se politika popustljivosti prema zvaničnoj Srbiji mijenjati bez jačeg pritiska, ocijenio je u razgovoru za Pobjedu profesor Univerziteta Johns Hopkins u Vašingtonu Daniel Serwer.
Nedavno je američki ambasador u Srbiji Kristofer Hill rekao da ne misli da ministar odbrane Srbije Miloš Vučević pokušava destabilizira region porukom da će se “priznanje Kosova obiti o glavu Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji – isto kao što je Ukrajini i svima koji su Kosovo promovirali kao nezavisnu državu”.
Serwer smatra da Hill, izostankom reakcije na skandalozne izjave državnog vrha, personificira blagi pristup Amerike prema Srbiji.
“Odnos Amerike prema Srbiji se svodi na politiku popuštanja. Ne mislim da će se to mijenjati dok je u Srbiji aktuelna diplomatska postava”, ocijenio je Serwer u razgovoru za Pobjedu.
On je ukazao i na to da Vašington šuti o mnogim stvarima koje se tiču Srbije: korupciji na visokim nivoima, srpskim prijetnjama upotrebom sile, napadu na NATO trupe koji finansira Beograd, Vučićevom odbijanju da se posveti primjeni sporazuma koji je nedavno postignut u dijalogu Beograda i Prištine…
“Moj utisak je da su i Hill i Escobar uvjereni da su priveli Srbiju Zapadu uprkos ubjedljivim i jasnim dokazima koji svjedoče suprotnom. Čini se i da prioritet daju tome da Srbija dozvoli da isporuke oružja dođu do Ukrajine”, kazao je Serwer.
Odgovarajući na pitanje koji su razlozi za takav stav, Serwer ocjenjuje da je to prevashodno– pitanje za Hilla i specijalnog izaslanika SAD Gabrijela Escobara.
“Moj utisak je da su i Hill i Escobar uvjereni da su priveli Srbiju Zapadu uprkos ubjedljivim i jasnim dokazima koji svjedoče suprotnom. Čini se i da prioritet daju tome da Srbija dozvoli da isporuke oružja dođu do Ukrajine”, kazao je Serwer.
Vrh SAD i EU neće dozvoliti dramatične promjene.
Pismo koje je ovog mjeseca potpisalo skoro 60 visokih parlamentaraca Evrope i američkog Kongresa i Senata, a u kojem se traži promjena “meke politike” prema Srbiji u odnosu na Kosovo, za Serwera nije dovoljno jak pritisak.
“Zvaničnici koji čine dio zakonodavne vlasti su poslali pismo. Oni žele dramatičnu promjenu u aktuelnom pristupu prema Srbiji, ali nema naznaka da će to dobiti od zvaničnika izvršnih vlasti SAD i EU”, ocijenio je Serwer.
Za to će, smatra on, biti potrebno mnogo više pritiska.
Serwer smatra da je inicijativa “Otvoreni Balkan”, koju ambasador Hill otvoreno promovira, mrtvo slovo na papiru.
“Ne mislim da bi to mnogo ponudilo Americi. Podrška “Otvorenom Balkanu” bila je dio politike popustljivosti”, ocijenio je Serwer.
On se osvrnuo i na otvoreno pismo bivšeg ministra vanjskih poslova Crne Gore i prvog crnogorskog ambasadora u Vašingtonu Miodraga Vlahovića koji je ambasadoru Hillu uputio otvoreno pismo poručujući mu da “Pax Americana” na našim prostorima ne daje rezultate.
“Istina je sasvim drukčija: politika koju Vi promovirate izaziva vrlo loše posljedice. Ona destabilizira zapadni Balkan. Ona stvara i održava krize i sprečava da se neka otvorena pitanja i antagonizacije konačno počinju rješavati. Za primjere, sigurni smo, znate više i bolje od nas: situacije u Bosni i Hercegovini, na relaciji Srbija – Kosovo i dešavanja i trendovi u našoj Crnoj Gori. Zato je Vaša politika duboko pogrešna. Ona prijeti da sasvim kompromitira višedecenijski pozitivni i djelotvorni angažman Sjedinjenih Država na našim prostorima”, naveo je Vlahović, između ostalog, u otvorenom pismu upućenom Hillu.
“Ambasador Vlahović je apsolutno u pravu”, kratko je zaključio profesor Serwer.