‘Moje ruke nisu umrljane ničijom krvlju, niti sam ukrao nečiji novac’, rekao je egipatski diktator Abdel Fattah el-Sisi vojnim čelnicima i novinarima sedam dana nakon pada Bashara al-Assada u Siriji.
Sisi, bivši vojni general koji je došao na vlast prije deset godina nakon državnog udara, dosad se suzdržavao od direktnih komentara o Assadovom odlasku. Međutim, njegove su primjedbe signalizirale osjećaj nesigurnosti u pogledu sudbine njegove vladavine.
Nakon što je Assad otišao, Sisi je sada itekako svjestan da je postao najautoritativniji vladar u arapskoj regiji, s više od 65 000 političkih zatvorenika koji čame u njegovim zatvorima.
Sredinom decembra Sisi je održao brifing s vojnim i policijskim čelnicima, zajedno s provladinim novinarima, u sjedištu Strateškog zapovjedništva u novoj administrativnoj prijestolnici, njegovom kontroverznom novom gradu vrijednom 58 milijardi dolara istočno od Kaira.
Sastanak nije bio u cijelosti emitiran, a državni mediji odabrali su nekoliko izvadaka koji su bili usredotočeni na dvije teme: Sisi nije Assad i Egipćani ne bi trebali slijediti korake sirijskih pobunjenika.
Zatim su 23. decembra egipatske državne novinske kuće emitirale video s nizom starijih Sisijevih govora upućenih javnosti. U svojim primjedbama, Sisi je izjavio: ‘Oni su završili svoju misiju u Siriji; oni su uništili Siriju, a cilj je sada demontirati egipatsku državu,’ ne precizirajući na koga misli niti ko je odgovoran za uništenje Sirije.
Hisham Kassem, egipatski političar i bivši čelnik Egipatske organizacije za ljudska prava (EOHR), rekao je da Sisijeve poruke odražavaju strah od potencijalnih narodnih pokreta protiv trenutnog režima.
‘Sisijeve primjedbe upozoravaju na implikacije narodnog ustanka, revolucije ili čak pojave političkog aktivizma usmjerenog na poticanje promjena’, rekao je Kassem za Middle East Eye.
Hashtag, #The_Land_The_People_The_Army, postao je popularan na društvenim mrežama posljednjih sedmica i podržavaju ga računi povezani sa Sisijevom vladom.
U nečemu što izgleda kao organizirana internetska kampanja, Sisijevi komentari naširoko su se širili, popraćeni zlokobnim upozorenjima o zavjeri da se destabilizira Egipat i potkopa njegova vojska, povlačeći paralele sa situacijom u Siriji.
‘Bolje od Sirije i Iraka’
Otkako je preuzeo vlast u julu 2014., Sisi se fokusirao na sprječavanje građanskih nemira sličnih revoluciji iz januara 2011.
Usred ekonomske krize i rastućih poteškoća za mnoge Egipćane, Sisi se odlučio za strategiju koja se oslanja na strah – konkretno, strah od sudbine Sirije – kako bi odvratio neslaganje.
Strogim sigurnosnim mjerama suzbio je proteste, kriminalizirao demonstracije i otvorio preko 23 nova zatvora.
Retorika režima neprestano upozorava Egipćane na proteste, često pozivajući se na razoran učinak sirijskog građanskog rata, uključujući široko rasprostranjeno razaranje i raseljavanje.
‘Bolje od Sirije i Iraka’ postala je jedna od Sisijevih često korištenih fraza.
Mediji pod državnom kontrolom djeluju kao propagandno sredstvo, često potičući neprijateljstvo prema neistomišljenicima.
Mediji, koje nadzire United Media Services – povezan s egipatskom Općom obavještajnom službom – krenuli su u kampanju straha, prenoseći poruku da se Egipat razlikuje od Sirije.
Isti pristup koristile su egipatske vlasti tokom prvih dana Arapskog proljeća.
Na primjer, 15. januara 2011., nakon odlaska tuniškog predsjednika Zine el Abidine Ben Alija, egipatski mediji, podržavajući tadašnjeg predsjednika Hosnija Mubaraka, ponavljali su refren ‘Egipat nije Tunis’ u pokušaju odvraćanja protesta koji su na kraju rezultirali Mubarakovim pad.
Isto tako, mediji naklonjeni Sisiju reagirali su na Assadov pad s očitom nelagodom.
Istaknuti medijski lik Amr Adeeb, koji je nedavno dobio saudijsko državljanstvo, upozorio je da se Sisi ne suočava sa sudbinom poput Assadove, pozivajući na oslanjanje isključivo na vojsku i policiju. Druge ličnosti ponovile su to, osuđujući sirijskog tranzicijskog vođu, Ahmeda al-Sharaaa, kao terorističku prijetnju objema nacijama.
‘Egipatski mediji došli su do faze u kojoj jednostavno izvršavaju naredbe bez ikakvog doprinosa stvaranju sadržaja’, rekao je Kassem.
‘Za razliku od situacije tokom Mubarakove ere ili ranih dana Sisijeve vladavine, kada su mediji povezani s režimom igrali ulogu u oblikovanju politike, sada samo izvršavaju upute bez pokušaja da ih isprave ili dorade, čak i kada bi to jasno koristilo režimu, ‘ rekao je za MEE.
Napad na Sirijce
Zabrinutost oko zbivanja u Siriji očitovala se i u pojačanim sigurnosnim mjerama koje su egipatske vlasti poduzele prema Sirijcima, uglavnom izbjeglicama, koji borave u Egiptu.
U Kairu, kada su pripadnici sirijske zajednice izašli na ulice kako bi proslavili pad Assada, bili su privedeni pod izgovorom da protestuju bez dozvole.
Čini se da se temeljni motiv proteže dalje od puke zakonitosti.
Nedavni izvještaj francuskog portala Africa Intelligence otkrio je da su čelnici egipatske Opće obavještajne službe i Agencije za nacionalnu sigurnost održali sastanke s predstavnicima sirijske zajednice, učinkovito ih upozorivši da ne sudjeluju u demonstracijama koje je pozvao Sharaa.
Prema spomenutom portalu, poruka sigurnosnih službi bila je: ‘Ostanite u svojim domovima i prijavite sva potencijalna okupljanja; inače riskirate hapšenje ili deportaciju.’
U međuvremenu, Egipatska inicijativa za lična prava (EIPR), vodeća grupa za ljudska prava, izvijestila je ranije ove sedmice da su egipatske vlasti izdale naloge za deportaciju za otprilike tri Sirijca.
Nadalje, otkriveno je da se dodatni pritvorenici nalaze u raznim policijskim objektima, uključujući i Policijsku stanicu Drugi oktobar. Time se ukupan broj zatočenika popeo na oko 30 Sirijaca koji trenutno čekaju odluku nadležnih za imigraciju te naredbu Agencije za nacionalnu sigurnost.