Na gradskom mezarju Humci u Bihaću, predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti Kantona i Grada, te boračkih udruženja, prigodnim riječima obratio se bihaćki muftija Hasan ef. Makić.
– Današnji datum jedan je od najvažnijih u historiji Grada Bihaća i USK-a. Sretan sam što današnjem obilježavanju prisustvuju i srednjoškolci, koji nemaju priliku u udžbenicima učiti o herojskoj borbi pripadnika 5. korpusa ARBiH – istakao je muftija Makić.
Istim povodom, održan je prijem kod premijera i predsjedavajućeg Skupštine USK-a Izudina Saračevića i Nijaza Hušića, za ratne komandante, starješine, veterane i bivše pripadnike 5. korpusa ARBiH.
– Peti korpus je iznjedren iz naroda ovoga kraja i taj narod je generirao svoju snagu kroz njega. On je “na leđima nosio” nekoliko agresorskih korpusa, plus snage tzv. Autonomne pokrajine zapadna Bosna, što dovoljno govori o njegovoj veličini – istakao je premijer Saračević.
General Atif Dudaković, ratni komandant 5. korpusa kazao je da je korpus sačuvao ovaj narod da ne bude uništen i dao ogroman doprinos u opstanku BiH od više agresora, pa i unutrašnje sukobe i time pokazao jednu veliku otpornost.
– Svi se pitamo je li to moralo biti, zašto je bilo, kako je bilo… Najbolje to znamo mi, koji smo se borili, znamo kako je bilo i zašto mi to danas obilježavamo. Zbog mlađih generacija, koje ne smiju zaboraviti na uspjehe i podvige 5. korpusa – dodao je general Dudaković.
Nakon prijema, otvorena je izložba ratnih fotografija i amblema 5. korpusa ARBiH.
Povodom obilježavanja 23. godišnjice formiranja 5. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) danas je održana svečana akademija u Bihaću.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici kantonalne izvršne i zakonodavne vlasti, te tamošnjih općina, ratni komandanti i starješine, kao i veterani 5. korpusa i brojni građani i gosti.
– Prilika je ovo da se prisjetimo časne borbe 5. korpusa i njegovih heroja. Na nama je danas nova odgovornost za izgradnju institucija BiH i njenog privrednog i ekonomskog jačanja, kao i trasiranja njenog puta u eurointegracije, jer za to su se borili oni koji su poginuli, a to je i želja svih građana – kazao je predsjedavajući Skupštine Unsko-sanskog kantona (USK) Nijaz Hušić.
Premijer Kantona Izudin Saračević istakao je da je podsjećanje na formiranje 5. korpusa, u stvari podsjećanje na to kako je u nemogućim uvjetima brutalne agresije i nametnutog embarga za oružje, narod stao u odbranu svoje države.
– To je priča kako je i pored postojeće razlike u ljudstvu i naoružanju 5. korpus uspio da uspostavi staratešku ravnotežu na ratištima i da se uspješno bori s tri agresora u potpunom okruženju – dodao je Saračević.
Obraćajući se prisutnima jedan od komandanta 5. korpusa, general Ramiz Dreković izrazio je nadu da će uskoro biti formiran Muzej 5. korpusa, gdje će na neki način biti odslikano sve ovo o čemu se danas govori.
– Ne zaboravimo da je ovaj kraj bio poznat po određenim specifičnostima, mi smo ovdje očuvali jedinstvo naroda i jedinstvo građana. Ovdje se hrvatski narod rame uz rame digao da brani BiH, mi smo očuvali suživot ta dva naroda, a ne kao u drugim dijelovima naše zemlje – istakao je general Dreković.
Nakon Drekovića govorio je njegov nasljednik general Atif Dudaković, posljednji ratni komandant 5. korpusa koji je govorio o njegovim brojnim podvizima i borbama, opisujući tadašnje političko stanje u zemlji i svijetu, s akcentom na odnos prema Bihaćkom okrugu.
– Peti korpus borio se na više frontova. Ovdje nije bio međumuslimanski sukob, kako to neki vole reći, ovdje su bili izdajnici u službi agresora, koji su dodatno usložnili ionako tešku situaciju – istakao je general Dudaković.
Osnovna poruka koja je upućena sa ovog skupa je da je ovo dan ponosa i dan tuge, odnosno dan sjećanja na najhrabrije sinove BiH, te da je obaveza svih nas da ih ne iznevjerimo, niti zaboravimo njihovu žrtvu.