SAFF

Skriveni ciljevi uspostavljanja plutajuće luke u Gazi

Facebook
Twitter
WhatsApp

Uticajni voditelj Arapskog centra za istraživanje i političke studije, dr. Azmi Bishara vjeruje da se iza američkog prijedloga o uspostavi privremene plutajuće luke u Gazi kriju tri skrivena cilja.

Azmi Bishara navodi da je prvi cilj “pronalaženje alternative graničnom prijelazu Rafah”, koji bi mogao biti zatvoren tokom izraelskog napada na preostalu enklavu Rafah u koju se sklonilo preko milion Palestinaca. Time se otvaraju mogućnosti za ostvarenje drugog cilja – nastavak istrebljenja Palestinaca, ali bez gladovanja, a što se sada događa, naročito na sjeveru Gaze.
Treći skriveni cilj prema Bishari je slanje poruke Palestincima da Izrael ne vodi rat protiv naroda, već protiv Hamasa.

Poznati egipatski pisac Imad al-Din Hussein također je upozorio da bi se krajnji cilj američkog projekta dopremanja humanitarne pomoći Palestincima morskim putem preko luke u Gazi ili “plutajućim pomorskim putem” mogao okrenuti u pomoć u raseljavanju Palestinaca, dobrovoljno ili nedobrovoljno.

“Da je Washington zaista želio pomoći Gazi, jednostavno bi izvršio pritisak na Izrael da zaustavi agresiju, i time bi problem prestao jer se pomoć mjesecima akumulirala na egipatskoj strani prijelaza Rafah i može ulaziti iz Izraela kroz šest zajedničkih prijelaza”, napisao je Imad al-Din Hussein u svom komentaru koji je je objavljen u listu “Al-Shorouk”, a koji je izašao pod naslovom “Luka Gaze… Hoće li to biti kapija za raseljavanje?”.

Ovaj egipatski pisac upozorava na mogućnost da Amerika nastoji uspostaviti stalnu vojnu pomorsku bazu u partnerstvu s NATO-om kako bi se osigurala kontrola i nadzor nad Pojasom, te kako bi se uklonili svi pokreti otpora u budućnosti.

Najveća opasnost, prema Husseinu, je korištenje ove luke za otvaranje puta za raseljavanje Palestinaca. “Kada budu podvrgnuti humanitarnim ograničenjima, izranjavani, izgladnjeli i spriječeni da se vrate svojim domovima, neki od njih mogu pristati da privremeno odu na Kipar, misleći da će se ponovno vratiti”.

Jordanski stručnjak za vojne i strateške poslove Hisham Khreisat je istakao da, uprkos „humanitarnom aspektu“ onoga što je Biden najavio o isporuci pomoći Pojasu Gaze i uspostavljanju plutajućih bolnica za ranjene u ratu, postoji i drugi aspekt plutajuće luke koji je povezan sa ohrabrenjem na dobrovoljnu migraciju Palestinaca u Evropu i ukidanje bilo kakve uloge kopnenog prijelaza Rafah na granici s Egiptom.

On smatra da „plutajuća luka na obalama Pojasa Gaze izgleda kao pomoć, ali u stvarnosti je dobrovoljna migracija u Evropu“.

Specifikacije luke

Uspostavljanju ove luke predložena je prije 10 godina, ali nije ugledala svjetlo dana zbog tadašnjeg izraelskog odbijanja. Pitanje je ponovo pokrenuto izraelskom agresijom na Pojas Gaze, kada ga je iznio ministar vanjskih poslova Israel Katz i postigao dogovor sa Kiprom i Grčkom za ovaj korak.

Početni troškovi projekta procjenjuju na 35 miliona dolara, koje će platiti Sjedinjene Američke Države. Dubina luke neće biti manja od 17 metara, kako bi se mogli smjestiti svi brodovi sa pomoći. Površina luke će biti šest kvadratnih kilometara, jer će se u njoj nalaziti plutajuće bolnice koje mogu primiti na liječenje oko 2,3 miliona palestinskih civila u Gazi, pored plutajućih skloništa na brodovima uz bolnice.

Luka na Kipru biće prilagođena, što će platiti Sjedinjene Američke Države, odakle će brodovi ići do luke na obalama Khan Yunisa, odnosno brodovi će prvo ići u izraelsku luku Ashdod na reviziju, a zatim pod kontrolom izraelske mornarice i dronova ići u Pojas Gaze.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA