SAFF

Sprema li Putin u Libiji sirijski scenario?

Facebook
Twitter
WhatsApp

„Zadatak Rusije je da pomogne Libijcima da prevaziđu svoje trenutne nesporazume i da postignu stabilan sporazum pomirenja dvije strane.“

Prethodnu izjavu dao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u aprilu ove godine, komentirajući početak napada Hafterovih snaga na Tripoli.

Rusija u Libiji izigrava neutralnog posmatrača, uprkos brojnim dokazima da iza kulisa pružaju podršku Halifi Hafteru.

Kako Rusija pomaže Haftera

Hafter je više puta posjećivao Rusiju, a u januaru 2017. godine., ruski nosač aviona Kuznjecov usidrio se u blizini like Tubruk, a na njemu se Hafter sastao sa načelnikom Glavnog štaba ruske vojske, Gerasimovim, sa kojim je razgovarao o nabavci ruskog naoružanja.

Sedmog aprila ove godine Rusija je stavila veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a, kojom se od Haftera zahtijeva da obustavi napad na Tripoli. Rusija je tražila da se rezolicijom sve strane pozovu na prekid vatre.

U javnost su procurili dokazi da je Rusija Hafteru psolala desetine pripadnika svojih specijalnih snaga da vrše obuku Hafterove vojske, a u oktobru prošle godine Rusija je Haftera opskrbila određenim kontingentom naoružanja. Sve to svoju potvrdu je dobilo kada su 19. septembra., snage vlade u Tripoliju objavile da su likvidire sedam plaćenika koji pripadaju ruskoj plaćeničkoj agenciji „Vagner“.

Vlada u Tripoliju otkrila je da posjeduje dokumente koji potvrđuju da su pripadnici Vagnera imali ulogu vođa i planera operacija protiv vlade u Tripoliju i da njihova uloga nije bila samo puko izvođenje vojne obuke. Pored dokumentacije i razrađenih planova napisanih na ruskom jeziku, izvori iz vlade kazali su da posjeduju i brojne fotografije sa mobilnih telefona na kojima se vide plaćenici Vagnera.

Agencija Bloomberg na svojoj web stranici objavila je 25. septembra ove godine tekst u kojem navode: „Tokom prve sedmice septembra više od sto plaćenika Vagnera pod komandom Jefgenija Brigozina, stiglo je u vojne baze na prvim linijama u Libiji, kako bi pružili podršku diktatoru koji vlada istokom zemlje.“

U istom tekstu navedeno je da pripadnici Vagnera opskrbljuju Haftera dijelovima za artiljeriju, tenkove i avijaciju, kao i da učestvuju u borbama i da su neki od njih poginuli.

Rusija podržava Haftera i medijski preko projekta eš-šerika, koji preko društvenih mreža širi propagandu u korist Haftera, a finansiranje projekta Rusija vrši preko vlasnika Vagnera. Rusi, također, Hafteru daju političke savjete i instrukcije.

Zašto se Rusija miješa u libijski sukob

Libijski politički analitičar, Ahmed Kamil, smatra da se Rusi žele osvetiti Sjedinjenim Državama jer smatraju da su izigrani kada su pristali na usvajanje Rezolucije 1973, kojom je uvedena zabrana letenja u Libiji i zabrana Gadafiju da napadne Bengazi, a to su SAD i Francuska iskoristile za vojnu intervenciju i pomaganje pobunjenicima da svrgnu Gadafija.

Drugi razlog je, smatra Kamil, što Rusija prevrtljivu američku politiku u arapskim zemljama vidi kao priliku da vrati svoj utjecaj u tom dijelu svijeta. Američka neodlučnost omogućila je Rusiji da izvrši vojnu invaziju širokih razmjera u Siriji, a sada im isto omogućava u Libiji, smatra on.

Utjecaj u Libiji omogućit će Rusiji pritisak na zemlje EU

Hafter kontorlira dijelove Libije koji su bogati naftom i plinom, a za Moskvu to znači da Hafter posjeduje mnogo novca. Iz tog razloga Rusija krši embargo na uvoz naoružanja u Libiju, jer Rusija na taj način želi nadoknaditi gubitak od nekoliko milijardi dolara, koji je posljedica svrgavanja Gadafija, vjernog ruskog saveznika.

O opasnosti ruskog miješanja u libijski sukob, libijski politički analitičar Muhammed Ahmed Džibril kako Rusija ne želi samo da se domogne libijskih resursa, nego kroz uspostavljanje sebi odanog diktatorskog režima želi  ostvariti mogućnost vršenja pritiska na zemlje Evropske unije kroz zloupotrebu pitanja nelegalne migracije i opskrbljivanja plinom i naftom.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA