SAFF

Sramni odnos arapskih zemalja prema agresiji na Gazu: Godina izdaje i podrške izraelskom okupatoru

Facebook
Twitter
WhatsApp

Od prvog dana agresije na Gazu, arapska pozicija je općenito bila krhka, jer se zadovoljavala osudama i pozivanjem na smirenje, s izuzetkom nekih zemalja koje su izričito osudile palestinski otpor, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Kako se agresija nastavljala, istina o ulozi nekih arapskih zemalja u agresiji počela je malo po malo da se otkriva, uprkos njihovom ponovljenom poricanju učešća u njoj ili čak podršci okupatorskoj državi.

Između praćenja i osude

Stavovi nekih arapskih zemalja bili su veoma ograničeni uz pozivanje na prestanak sukoba nakon prvih scena operacije Poplava Al-Aksa, odnosno nakon početka izraelske agresije, dok su Irak, Libija, Alžir, Tunis, Sudan i Mauritanija smatrali izraelsku okupaciju odgovornom za eskalaciju.

Arapska liga

Arapska liga osudila je ono što je nazvala ‘ubijanjem i gađanjem civila’ na palestinskoj i izraelskoj strani, naglašavajući potrebu da se oni zaštite, kao i potrebu oslobađanja civila i svih zatvorenika i zatočenika.
Arapska liga se tokom protekle godine sastala više puta, svaki put su samo protokolarno pozvali na okončanje ubijanje civila. Svojim sramnim odnosom prema agresiji na Gazu ovaj arapski klub zaslužio je promjenu naziva u Arapska liga izdajnika.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Vlada UAE je otvoreno i veoma žestoko kritikovala pokret Hamas, zbog operacije ‘Al-Aqsa’ koju je izveo otpor protiv izraelske okupacije. Predstavnik misije UAE u UN-u je kritikovao Hamas što se razumjelo kao direktna podrška izraelskoj agresiji.
Osim toga, Emirati su bili glavni saveznik izraelskom agresoru među arapskim zemljama. UAE, Saudijska Arabija, Jordan i Bahrein su spasili Izrael otvaranjem kopnene rute za transport roba nakon što su jemenski Huti blokirali prolaz kroz Crveno more.
Također, državne kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata su u Izrael dopremale oružje koje je cionistički režim kupovao po svijetu. Dokazano je da je Srbija izvozila oružje u Izrael upravo preko Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Pored spomenutih vidova saradnje, UAE je pomagala Izraelu i obavještajno-sigurnosnom sektoru borbe protiv palestinskog otpora.
Izraelski vojnici su korisitli Dubaji za odmor nakon višemjesečnog ubijanja Palestinaca u Gazi. Bili su do kraja zaštićeni od strane vlasti UAE, dok su svi oni koji su na bilo koji način iskazali podršku Palestini odmah hapšeni.

Bahrein

Bahrein je kao i UAE prvo osudio palestinski pokret otpora. U novembru 2023., prestolonasljednik Salman bin Hamad Al Khalifa osudio je operaciju Poplava Al-Aksa kao ‘varvarsku’.

‘Nedvosmisleno osuđujem Hamas i to pokazuje da stojim uz nedužne civile, a ne uz političke pozicije’, rekao je bahrejinski princ.
Sve što radi UAE isto radi i Bahrein. Oni su se baš pokazali u izdajničkim disciplinama.

Saudijska Arabija

Odnos Saudijske Arabije prema izraelskoj agresiji na Gazu jednako je sraman kao i drugih zaljevskih arapskih zemalja. Izložena pritisku svjetske javnosti, Saudija je posljednjih mjeseci počela da tvrdi da Rijad neće normalizirati svoje odnose s ‘Izraelom’ bez poduzimanja stvarnih koraka ka uspostavljanju palestinske države. Naravno, niko ne vjeruje Saudijcima da govore istinu jer su pokazali veliku želju da sklope savez sa Izraelom.
Osim toga, saudijske vlasti nisu učinile ništa d apomognu palestinskom narodu. Umjesto toga, kraljevske vlasti su napravili takav društveni pritisak da niko u Saudiji ne smije ni spomenuti Palestinu, odmah rizikuje da završi u zatvoru. Taj pritisak je toliko izražen da svjedočimo čestim nastupima brijnih saudijskih šejhova koji otvoreno kritikuju palestinski pokret otpora.
Sa druge strane, Saudijska Arabija otvoreno pomaže Izraelu kroz davanje dozvole da se preko njene teritorije vrši transport roba, pa čak i onih materijala koji se koriste u agresiji na Gazu. Također, protivzračna odbrana Saudije učestvuje u zaštiti Izraela od raketnih napada iz Jemena i Irana.

Procionističko djelovanje saudijskih kanala Al-Arabiya i Al-Hadath

Nedavno je uticajni izraelski list Haaretz pohvalio rad saudijskog kanala Al-Arabiya. Haaretz je objavio analizu o proizraelskom djelovanju Al-Arabiye u arapaskom svijetu. Analiza nosi naslov: “To je cionistički kanal: Da li je 7. oktobar promijenio saudijski kanal Al Arabija?”

Palestinske nacionalne i islamske snage žestoko su osudila procionističko djelovanje saudijskih kanala Al-Arabiya i Al-Hadath

“Palestinske nacionalne i islamske snage osuđuju politiku kanala Al-Arabiya i Al-Hadath, politiku koja je ova dva kanala pretvorila u glasnogovornike cionističke okupacije, jer ova dva kanala ne samo da prenose cionističku priču i opravdavaju okupatorske zločine, oni objavljuju i medijski rat svim snagama otpora od početka rata u Gazi, i to do te mjere da je cionistički list Haaretz više puta isticao važnost kanala Al -Arabiya za Izrael, navodi se na početku saopćenja za javnost ovog palestinskog političkog saveza”.

Palestinske nacionalne i islamske snage pozivaju arapsku javnost, kao i arapske političare, aktiviste i političke analitičara da bojkotuju spomenute saudijske kanale koji nastoje da plasiraju laž u arapskom svijetu kroz psihološku propagandu koju formulišu cionističke ruke.

Palestinske nacionalne i islamske snage pozvale su Advokatsku komoru da podnese tužbe pred specijalnim sudovima protiv Al-Arabiye i Al-Hadatha, jer su, kako navode, partneri u ratu genocida nad palestinskim narodom.

Ostaće upamćeno u povijesti da je Saudijska Arabija izdala palestinski narod.

Zajednički ciljevi sa izraelskim agresorom

Uprkos eskalaciji agresije i brutalnosti okupacije, arapska pozicija nije izašla iz okvira osude, ali je u isto vrijeme bila drugačija na terenu, počevši od kopnenog mosta za transport roba u Izrael do stvarnog učešća u opsadi Gaze.

Krajem oktobra 2023. godine Musa Abu Marzouk, član političkog biroa Islamskog pokreta otpora Hamas, javno je iznio istinu o stavovima nekih arapskih lidera i palestinskih vlasti o Hamasu i agresiji na Gazu.

Abu Marzouk je tokom svog gostovanja na Al Jazeeri rekao da su arapski lideri zahtijevali od Zapada da uništi Hamas i da ga se riješi, ukazujući da su ‘arapski lideri rekli zapadnim zemljama da ih ubiju.

Pored svjedočenja Abu Marzouka, bivši američki diplomata Dennis Ross potvrdio je krajem oktobra 2023. da postoje arapski lideri koji žele eliminirati Hamas, a ne samo Izrael i Sjedinjene Države.

Ros je dodao, u članku u američkom listu ‘The New York Times’, ‘Izrael nije jedini koji vjeruje da mora poraziti Hamas’, dodajući: ‘Tokom protekle dvije sedmice, kada sam razgovarao s arapskim zvaničnicima u različitim dijelovima iz regije koju dugo poznajem, svaki od njih mi je rekao da Hamas mora biti uništen u Gazi.’

‘Oni arapski lideri koji su razgovarali sa mnom rekli su ovo u četiri oka, ali njihovi javni stavovi su različiti, jer shvataju da kako se izraelska odmazda nastavlja i palestinske žrtve i patnje rastu, njihovi građani će postati ljuti’, rekao je ovaj američki diplomata.

Kopneni most za spas Izraela

Od prošlog decembra, hebrejski mediji su otkrili da su UAE i okupatorska država potpisali sporazum o upravljanju kopnenim mostom između luka Dubaija i Haife, koji prolazi kroz saudijske i jordanske teritorije, s ciljem da se zaobiđu prijetnje jemenskih Huta.

Jordan je demantovao izraelske izvještaje, jer je zvanična novinska agencija Petra citirala izvore u Ministarstvima transporta i industrije i trgovine da je ta vijest “potpuno neistinita”.

Međutim, ono što je Aman demantovao u medijima bila je realnost na terenu, jer su hebrejski kanali objavili reportaže ulaska konvoja kamiona u Izrael upravo iz Jordana. Također, u Jordanu je održano više protesta protiv otvaranja spomenutog kopnenog mosta.

Komercijalni brodovi stižu do Arapskog zaljeva, a odatle se roba transportuje kamionima iz Dubaija, zatim prolazi kroz Saudijsku Arabiju i Jordan, da bi preko jordanskog prijelaza stigla do okupacione države.

Uloga Egipta u blokadi Gaze

Odgovornost Egipta za patnje palestinskog naroda u Gazi je ogromna. Egipatski režim otvoreno pomaže Izraelu u nametanju blokada prema Gazi i u destrukciji svakog vida pomoći napaćenom palestinskom narodu. Također, Egipat pomaže Izraelu na brojne druge načine kao što je ustupanje svojih luka da se transportuju robe u Izrael. Naravno, tu je i sigurnosno-obavještajna saradnja sa Izraelom. Istovremeno, Egipat ne čini ništa da pomgne palestinskom narodu. Nažalost, potpuno je neshvatljivo da skoro 100 miliona Egipćana mirno posmatra kako diktator Sisi sarađuje sa Izraelom na štetu njihove palestinske braće.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA