Poznati intelektualac, politički analitičar, socijalni psiholog iz Banje Luke Srđan Puhalo veoma je aktivan na društvenim mrežama. Često objavi komentare koji izazovu veliku pažnju domaće javnosti. Puhalo je danas na svom Facebook profilu objavio veoma zanimljivu poruku muslimanima u BiH, tačnije rečeno, na veoma originalan način održao je lekciju iz islama muslimanima u BiH.
“Postiš 30 dana, ne jedeš cijeli dan, nema grešnih misli, ružnih riječi i onda odeš na koncert Dine Merlina, ne ide se tako u dženet muslimani!!!”, napisao je Puhalo na svom Facebooku. Znamo da se mnogi muslimani neće složiti sa Puhalovim tumačenjem islama, ali to ne znači da Srđan nije u pravu.
Evo kako je fetva i emin Rijaseta IZ u BiH i srajevski muftija dr. Enes ef. Ljevaković odgovorio na postavljeno pitanje:
Koliki je grijeh prisustvovanje muzičkim koncertima?
Esselamu alejkum!
Prisustvovao sam jednom koncertu povodom dočeka nove godine, ali ja nisam išao tamo sa namjerom da slavim novu godinu, već čisto zbog koncerta kada je došla nova godina. Takođe sam se našao u neprijatnoj situaciji jer su mi ljudi čestitali, ali ja nisam mogao da im odbijem ruku već sam samo pružio ruku, ne izustivši niti jednu riječ jer znam da je težak grijeh čestitati novu godinu.
Došao sam u društvo braće koji su pili alkohol ali ja nisam pio.
Ja sam inače klanjač i strašno se bojim da sam možda zbog mog prisustva na tom koncertu izašao iz vjere, pa vas pitam da li sam izašao iz vjere s nekim od mojih gore pomenuthih postupaka?
Odgovor:
Esselamu alejkum!
Spomenuti postupci ne izvode iz vjere, ali svakako nije nešto što bi muslimani trebali raditi. Zato je dovoljno da se iskreno pokajete zbog svjesnog prisustva i boravka u ambijentu koji nije u duhu islamskog učenja i da to ne ponavljate.
U drugom pitanju da li je dozvoljena muzika u islamu dr. Ljevaković je rekao:
Stavovi uleme o muzici su oprečni. Jedni smatraju da je zabranjena, drugi da je pokuđena, a treći da je dopuštena. Svi imaju određene dokaze kojim argumentiraju svoj stav. Smatramo da muzika koja ne odvraća od izvršavanja vjerskih obaveza, koja ne podstiče na ružna djela i misli, već djeluje relaksirajueć nije zabranjena, zato što nema izričitih i neupitnih dokaza koji idu u prilog stroge zabrane. Na nedostatak dokaza takvog karaktera jasno je ukazao Ibn Hazm u svom djelu El-Muhalla. Međutim, kako muzika uglavnom ipak odvraća od stalnog sjećanja na Allaha, bolje ju je izbjegavati uzimajući pri tome u obzir i stavove o njenoj pokuđenosti ili zabranjenosti.