SAFF

Strašne priče iz Gaze: Žene rađaju carskim rezom bez anestezije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Žene koje rađaju carskim rezom bez anestezije, dezinfekcija pretrpanih bolnica octom i porast preuranjenih poroda. To je nova, brutalna svakodnevica u Gazi koja je već više od tri sedmice izložena brutalnoj agresiji Izraela.

“Do poroda carskim rezom dolazi zbog straha i stresa kod trudnica. Vidimo i da je sve više poroda prije termina što je opasno jer imamo sve manje opreme potrebne za nedonoščad”, ispričao je doktor Nasser Bulbul iz bolnice al-Šifa UN-ovoj agenciji UNFPA.

Prema podacima UNFPA-e, u Gazi je trenutno 50.000 trudnica, a od njih oko 5500 treba roditi kroz idućih mjesec dana. Mnoge rodilje iz rodilišta se otpuštaju nakon samo nekoliko sati, a uvjeti u bolnicama ionako su nehumani. U njihovim domovima, ako su uopće čitavi, nije ništa bolje – nema struje, pitke vode, nema goriva, a upitne su telefonske i internetske veze.

“Prije zamračenja prošlog petka naša je ekipa iz Gaze stanje oko sebe opisivala kao “film strave i užasa”, govori Hiba Tibi iz organizacije Care, vodeće organizacije za borbu protiv siromaštva na svijetu, koja je direktorica za Zapadnu obalu i Gazu. Tibi je američkim medijima opisala kako skloništa postaju sve pretrpanija te kako je gotovo polovica stanovništva morala izaći iz svojih domova te se evakuirati prema jugu Pojasa Gaze.

Za Deutsche Welle Hiba je rekla da u skloništima već izbijaju zarazne bolesti. “Neki od liječnika s kojima smo u kontaktu rekli su nam da upotrebljavaju ocat za dezinfekciju i da nemaju minimalne uvjete za anesteziju. Liječe ljude na podu i izvan bolnice. Jako su umorni, ali i hrabri i nastavljaju s poslom”, kazala je Hiba.

Organizacija Care pomagala je ženama i mladima u Gazi. Hiba ističe kako su kućanstva u kojima su same žene uvijek spadala u najsiromašnije i najranjivije zajednice. Strahuje se da su žene i djece i trenutno u povećanoj opasnosti s obzirom na unutarnji haos i urušene civilne institucije u Gazi.

(Jutarnji.hr)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA