Tužilaštvo Bosne i Hercegovine obaviješteno je da je Sud BiH potvrdio optužnicu u predmetu “Naser Orić i drugi”.
Optužnicom, koja je podignuta krajem augusta, Naser Orić i Sabahudin Muhić se terete da su tokom rata između Armije RBiH i Vojske Republike Srpske, na području Srebrenice i Bratunca, u svojstvu komandanta i pripadnika Armije RBiH, postupali protivno odredbama međunarodnog prava i ženevskih konvencija.
U optužnici se navodi da su optuženi tokom 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.
Optuženi se terete za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine nakon višemjesečne istrage, koja je provedena u saradnji sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu i Ministarstvom unutrašnjih poslova bh. entiteta Republika Srpska, podigao je krajem augusta optužnicu protiv Nasera Orića i Sabahudina Muhića.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine će u istom krivičnom predmetu uputiti zahtjev Švicarskoj za izručenje Elfete Veseli, koja je osumnjičena da je tokom 1992. godine počinila krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva – ubistvo maloljetnog dječaka srpske nacionalnosti.
Odbacuje navode tužioca
Sud BiH je početkom jula odredio da Orić, nekadašnji ratni komandant Armije RBiH u Srebrenici ne može napuštati područje Bosne i Hercegovine, dok mu je kretanje unutar države ograničeno na područje Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona.
Oriću je zabranjeno kontaktirati sa svjedocima i osumnjičenima u ovom predmetu, ima obavezu javljati se policiji svakog ponedjeljka, a oduzet mu je i pasoš, potvrdila je njegova advokatica Vasvija Vidović.
Edina Rešidović iz tima odbrane Orića ranije je izjavila da “su sve radnje koje tužilac u prijedlogu navodi već pravosnažno tretirane”.
Podsjetila je da je Haški tribunal Orića oslobodio svih komandnih i ličnih odgovornosti u događajima u Srebrenici od početka do kraja rata.
Predmet “Naser Orić i drugi”, koji je u nadležnosti pravosuđa Bosne i Hercegovine, pokrenut je 2006. godine.
Orić je ispitan 2008. godine, po zahtjevu Okružnog tužilaštva u Bijeljini, a predmet je 2009. godine preuzet u nadležnost Tužilaštva i Suda BiH.
Orić je izručen BiH iz Švicarske, u kojoj je 10. juna uhapšen po potjernici Tužilaštva Srbije, nakon čega mu je određen ekstradicioni pritvor.
Godine 2008. Apelaciono vijeće Haškog tribunala pravosnažno je oslobodilo Orića krivice za nesprečavanje zločina nad Srbima 1992. i 1993. godine.
Izvor: Agencije