Prošlog petka, Sjedinjene Države najavile su sankcije protiv bataljona Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) koji djeluje u enklavi na Zapadnoj obali, potvrdilo je američkim medijima nekoliko izvora iz Bidenove administracije. Konkretno, optuženi su za kršenje ljudskih prava na okupiranom palestinskom području prije napada Hamasa sedmog oktobra.
Netzah Yehuda nije obična jedinica. Formirana 1999. godine, prvobitno je bila zamišljena kao jedinica namijenjena regrutaciji ultraortodoksnih Jevreja u vojsku dajući im vremena da zadrže svoje vjerske običaje i ograničavajući interakcije sa ženama vojnicima. Izraelska ultraortodoksna zajednica obično je izuzeta od stroge državne vojne službe. Tokom godina, poseban status i pogodnosti jedinice – ima svog rabina i njeni članovi imaju vrijeme odvojeno za molitve – izazvali su žestoku raspravu u Izraelu, a neki su kritizirali poseban tretman koji joj je dodijeljen.
Ova eksplozivna mješavina ultraortodoksnih Jevreja i radikalnih desničarskih doseljenika značila je da je jedinica dugo vremena bila ograničena na Zapadnu obalu: njeno raspoređivanje blizu libanske granice ili predgrađa Gaze smatralo se preopasnim. No, prema nekim izraelskim medijima, jedinica se bori unutar Gaze od januara ove godine.
Ova mjera, iako nije velika promjena kada je u pitanju američka podrška Izraelu, vrlo je značajna jer bi to bilo prvi put da je američka vlada sankcionirala neku jedinicu IDF-a. Štaviše, događa se u trenutku u kojem je Kongres SAD-a glasao za isporuku 26 milijardi dolara vojne pomoći u novom hitnom paketu za Izrael.
Sankcije, koje se sastoje od zabrane korištenja bilo koje opreme Ministarstva odbrane SAD-a ili programa obuke, primjenjivat će se na bilo koju stranu vojnu ili policijsku jedinicu koja prekrši Leahyjev zakon, uključujući bataljon Netzah Yehuda. Još dvije jedinice IDF-a također su bile pod istragom, objašnjava list Haaretz, mada prenose riječi neimenovanog zvaničnika koji je kazao da one neće biti sankcionirane.
“Ako neko misli da može nametnuti sankcije IDF-ovoj jedinici, ja ću se protiv toga boriti svom svojom snagom”, rekao je izraelski premijer Netanyahu. “Posljednjih sam sedmica radio protiv sankcija protiv izraelskih građana, čak i u svojim razgovorima s američkom administracijom”, napisao je Netanyahu na mreži X.
“U vrijeme kada se naši vojnici bore protiv terorističkih čudovišta, namjera da se nametnu sankcije IDF jedinici je gomila apsurda i niskog morala”, dodao je. Sa svoje strane, IDF je rekao da nije upoznat s bilo kakvim sankcijama koje su na snazi protiv bilo koje od njegovih jedinica i izrazio da će “ako se odluka o tome donese, ona će biti revidirana”.
Međunarodni promatrači smatraju da ovaj potez neće promijeniti tok američke vojne pomoći Izraelu, ali iz Tel Aviva strahuju da će takve sankcije postati norma. Čak i više u vrijeme kada je Bidenova administracija slomila tu tvrdu jezgru podrške i neki od stavova Oružanih snaga, kao što je očekivana opsada Rafe, južno od Pojasa Gaze, počinju se dovoditi u pitanje.
Sankcionirani bataljon, pod nazivom Netzah Yehuda, posebna je jedinica sastavljena od ultraortodoksnih desničarskih vojnika koji nisu prihvaćeni ni u jednu drugu borbenu jedinicu. Sastoji se samo od muškaraca i njihova je aktivnost usmjerena na Zapadnu obalu, gdje su se zločini za koje ih terete dogodili krajem 2022. nakon što su vojnici te jedinice bili uključeni u nekoliko incidenata nasilja nad palestinskim civilima.
Trenutno divizija ima oko 1000 vojnika, kako je opisano na njenoj web stranici, i “služi pod komandom IDF-a u obuci i u borbenim četama”. U jedinicama bataljona pripadnici služe ukupno dvije godine i osam mjeseci — obavezni vojni rok — a njihova obuka uključuje operativnu službu i borbu. Do sada je kroz nju prošlo više od 21 hiljade regruta.
Ova jedinica je stvorena kako bi vojnici u njoj mogli služiti u vojsci dok obavljaju svoje vjerske prakse, kao posebno određeno vrijeme za molitvu i proučavanje Talmuda. No, kako se ističe u recentnim istraživanjima, ovu jedinicu, osim u vjerskoj sferi, karakterizira i izrazito nasilje.
Najpoznatiji slučaj bilo je ubistvo civila s dvojnim državljanstvom (američko i palestinsko) od strane nekoliko vojnika jedinice Netzah Yehuda. Omar Assad (78) preminuo je od srčanog udara nakon što je uhapšen i izboden u jednom selu na Zapadnoj obali u ranim noćnim satima. Zbog loših vremenskih uslova, a kako je pokazala obdukcija, preminuo je od posljedica stresa.
Iz američkog State Departmenta stigla su obećan ja da će njegova smrt bitio istražena. Komandant bataljona Netzah Yehude je uhapšen, a dva oficira otpuštena, ali izraelski vojni tužitelji odlučili su ne podići krivične prijave jer su rekli da nema poveznice između grešaka koje su počinili vojnici i Assadove smrti.
O
vaj incident nije izoliran. Drugi članovi Netzah Yehude, kako se vidi na jednom video-snimku, optuženi su za zlostavljanje palestinskih zatočenika na Zapadnoj obali. U januaru 2023. jedinica je s okupirane teritorije prebačena na Golansku visoravan. Haaretz tvrdi da je to učinjeno zbog brojnih incidenata u kojima su njeni vojnici koristili nasilje protiv palestinskih civila. Međutim, neki od njegovih članova nalaze se i dalje na području Pojasa Gaze u kopnenoj invaziji.
“Bataljon Netza Yehuda je neodvojivi dio Izraelskih odbrambenih snaga”, rekao je Benny Gantz, viši član Netanyahuova ratnog kabineta i bivši načelnik Glavnog štaba IDF-a. “Podliježe vojnom zakonu i odgovorna je za rad u potpunom skladu s međunarodnim pravom. Država Izrael ima snažan i nezavisan pravosudni sistem koji pažljivo procjenjuje svaku žalbu o kršenju ili odstupanju od IDF-ovih naredbi i kodeksa ponašanja, te će nastaviti činiti tako.”
Međutim, organizacije za ljudska prava dugo su tvrdile da vojni istražni sistem IDF-a ne istražuje niti procesuira ispravno kršenja ljudskih prava koja su počinili vojnici. Zlostavljanja koja su, ako se potvrde, viđena na brojnim slikama u ovih šest mjeseci neprekidnog bombardiranja Pojasa Gaze od strane izraelskih trupa.
Priredio: Magazin Stav