SAFF

Tajne operacije Kremlja: Kako Moskva stvara i upotrebljava ekstremističke organizacij i paramilitarne grupe

Facebook
Twitter
WhatsApp

Izvor: Pobjeda.me

Priča o ruskom subverzivnom planu da se, uz pomoć ekstremističkih grupa i proruskih stranaka, dok traje agresija na Ukrajinu, svrgne proevropska vlast u Kišinjevu dobila je i zvaničnu potvrdu tokom 59. Minhenske konferencije o bezbjednosti – direktno iz Vašingtona. ,,Izuzetno smo zabrinuti zbog zavjereničkih pokušaja koji dolaze iz Rusije kako bi se destabilizovala Vlada u Moldaviji“, kazao je američki državni sekretar Entoni Blinken, nakon sastanka sa predsjednicom Moldavije Majom Sandu.

Crna Gora

Crnogorski slučaj pokušaja terorizma iz 2016. godine kockica je u mozaiku o tajnoj ruskoj moći kojim Moskva želi da, raznim subverzivnim akcijama, utiče na političke procese u Evropi i Zapadnom Balkanu i suprotstavi se uticaju Zapada.

U serijalu tekstova crnogorski list Pobjeda je, koristeći brojne zapadne izvore i istragu crnogorskog Specijalnog državnog tužilaštva, objavila niz podataka o učešću agenata GRU Eduarda Šišmakova i Vladimira Popova u dešavanjima pred parlamentarne izbore. Zapadne obavještajne službe su, što se moglo uočiti tokom istrage u Crnoj Gori i kasnijeg suđenja za pokušaj terorizma pred Višim sudom u Podgorici, razotkrile djelovanje agenata GRU.

Naročito u formiranju i finansiranju mreže aktivista, u stvari radikalnih srpskih ekstremista, koji je trebalo da izazovu haos tokom planiranog okupljanja pristalica proruskog i prosrpskog Demokratskog fronta, političkog konkurenta partijama suverenističkog bloka koji je predvodio Milo Đukanović 16. oktobra 2016. godine.

Kasnije istraživanje međunarodne mreže Belingket (Bellincat) pokazalo je da su članovi GRU angažovani u Crnoj Gori bili dio ozloglašenje Jedinice 29155, iz 161. Centra za specijalnu obuku GRU. Zapadni obavještajni izvori su ustanovili da je ova jedinica obučavala, još u vrijeme Hladnog rata, kadrove komunističke gerile u Aziji, Africi i Centralnoj Americi.

Preživjela je ,,perestrojku“ i pod režimom Vladimira Putina našla novu svrhu – izvođenje brojnih ,,crnih operacija“ u Evropi, ali i SAD i Latinskoj Americi.

Krajem novembra 2019, nastavljajući rad na neuspjeloj ,,crnoj operaciji“ u Bugarskoj, istraživačka mreža Belingket, Insajder i njemački nedjeljnik Špigl (Der Spiegel), udruženom istraživačkom akcijom otkrili su pseudonime najmanje šest članova Jedinice 29155: Vladimir Popov, Nikolaj Koninikin, Ivan Lebedev, Danil Stepanov, Sergej Pavlov i Georgi Gorškov, zadužene za bezbjednost i logistiku. Identifikovano je ukupno dvadesetak GRU agenata, među kojima i Eduard Šišmakov.

Prije operacije u Crnoj Gori i Moldaviji, već pominjani Vladimir Popov, bio je na spisku važnih obavještajaca unutar ruskih snaga ,,tajne moći“. Baš kao i njegov ,,kamarad“ Eduard Šišmakov, takođe upleten u zbivanja u Crnoj Gori, koji je bio u špijunskoj akciji u Poljskoj…

Kako je Abazović prekinuo akciju otkrivanja ruskih špijuna u Crnoj Gori

Crnogorski mediji su 30. septembra izvijestili da je bilans potrage za ruskim špijunima u Crnoj Gori – koju je vodila Agencija za nacionalnu bezbjednost na čelu sa Savom Kenterom u saradnji sa zapadnim partnerskim službama – dvoje uhapšenih crnogorskih državljana, šest protjeranih ruskih diplomata i zabrana ulaska za 28 stranaca koji su živjeli na crnogorskoj teritoriji.

Operativnu akciju su sproveli pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja Specijalnog državnog tužilaštva u saradnji sa agentima ANB-a. Tada je pretreseno više lokacija u Podgorici u potrazi za dokazima koji upućuju na saradnju crnogorskih i ruskih državljana sa ruskim obavještajnim službama.

Tokom akcije uhapšen je penzionisani službenik Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore Radomir Sekulović, kao i preduzetnik i Sekulićev prijatelj, Vladimir Vlatko Belojević.

Sekuloviću je naprije određen pritvor do 72 sata, zbog nedozvoljenog držanja oružja, da bi kasnije bio poslat u kućni pritvor. Sekulovića su sumnjičili da je, preko Belojevićevog telefona, ostvarivao sumnjive kontakte s agentima povezanim s ruskim službama.

Protjerivanje šest službenika ruske ambasade u Podgorici zbog kršenja Bečke konvencije, odmah je, 30. septembra prošle godine, pozdravio britanski ministar vanjskih poslova Džejms Kleverli (James Cleverly).

-Ujedinjeno Kraljevstvo stoji uz Crnu Goru u preduzimanju ove akcije da zaštiti svoj suverenitet i bezbjednost od neprijateljskih ruskih aktivnosti – objavio je ministar Kleverli na Tviteru.

Ispostavilo se, međutim, da je akcija protiv ruske agenturne mreže izvedena bez znanja odlazećeg premijera Dritana Abazovića i bilo kojeg drugog člana njegove Vlade.

Uslijedila je kontra-mjera: samo nekoliko dana kasnije Dritan Abazović je smijenio sa mjesta direktora ANB-a Sava Kenteru, kasnije i ministre iz redova SDP-a Ranka Krivokapića i Raška Konjevića.

Međunarodna akcija borbe protiv ruskog malignog uticaja time je stavljena u ,,stanje mirovanja“. Novo rukovodstvo ANB-a na čijem je čelu Boris Milić i Abazovićev bliski prijatelj Artan Kurti nisu se oglašavali tim povodom. Kao ni premijer Abazović, koji više ne pominje koji je ,,status“ međunarodne akcije razotkrivanja ruske agenturne mreže.

VAŠINGTON, LONDON, PRAG, SOFIJA…

Radikalna grupa Ruski imperijalni pokret samo je dio ,,tajnih snaga“ pomoću kojih režim Vladimira Putina pokušava da izazove destabilizaciju pojedinih djelova Evrope.

U istraživanju novinara Njujork tajmsa precizno se uočavaju tačke udara Kremlja tokom posljednjih godina, kao i uticaj agenturne ruske mreže.

– Ruski oficiri koji stoje iza kampanje bombardovanja u Madridu rade za Glavnu direkciju, koja se obično naziva GRU, jednu od agresivnijih obavještajnih radnji u Moskvi – kažu američki zvaničnici, a citiraju novinari Njujork tajmsa.

Prema tim operativnim saznanjima, posljednjih godina grupa je nekažnjeno izvodila oštre i smrtonosne tajne akcije.

Članovi agencije bili su uključeni u niz sumnjivih aktivnosti, od miješanja u američke predsjedničke izbore 2016. do obaranja malezijskog civilnog aviona iznad Ukrajine 2014. godine, upozorava se u tekstu Tajmsa.

– Jedan poseban dio agencije, jedinica 29155, pokušao je destabilizovati Evropu kroz pokušaje državnih udara i atentata. Među agentima te jedinice su i ruski ratni veterani, a jedinica je bila tolika tajna da većina GRU operativaca vjerovatno nijesu znali da postoji. Američki i saveznički zvaničnici saznali su za jedinicu tek u posljednjih nekoliko godina. Američki zvaničnici sumnjaju da su ruski oficiri uključeni u operaciju u Španiji, dio 161. centra za obuku specijalista za posebne namjene, čije je sjedište u istočnoj Moskvi – Jedinica 29155, između ostalih grupa – piše u američkom mediju.

Ruski obavještajci, naglašava se u tekstu američkih novoinara, posljednjih godina su privukli više pažnje kontraobavještajnih službenika i policijskih uprava jer su izvodili sve vidljivije operacije, posebno u Evropi.

– Tako su 2018. godine pokušali da ubiju Sergeja V. Skripalja i njegovu ćerku trovanjem u njihovoj kući u Engleskoj. Skripalj je bivši GRU oficir kojeg je Britanija regrutovala kao špijuna. Skripalj i ćerka su jedva preživjeli, ali je jedna Britanka umrla. Ruski agenti su takođe vršili bombaške napade i pokušaje atentata u Češkoj i Bugarskoj i pokušali da izvedu državni udar u Crnoj Gori, navode neimenovani evropski obavještajci koji su, za Nujork tajms, analizirali povezanost dešavanja sa malignim uticajem Moskve.

To je sve, ipak, ,,vrh ledenog ruskog obavještajnog brijega“ i samo do sada razotkriveni dio tajnih operacija Moskve. Iako se još uvijek obično naziva GRU, što je skraćenica za ,,Glavna obavještajna uprava“ komande ruske vojske, agencija je 2010. promijenila naziv u Glavna uprava ili GU.

Metode i djelovanje se, međutim, nijesu promijenili.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA