SAFF

The Economist: Zašto UN nije u stanju da zaustavi ratove na Bliskom istoku?

Facebook
Twitter
WhatsApp

UGledni britasnski The Economist objavio je analizu o neuspjehu UN-a u rješavanju bliskoistočnih konflikata.

Trinaest specijalnih izaslanika UN-a doživjelo je neuspjeh

Od 2011., UN je imenovao trinaest specijalnih izaslanika u pokušaju da riješi bliskoistočne ratove: četiri u Siriji, šest u Libiji i tri u Jemenu. Svi su doživjeli neuspjeh.

UN može održavati, ali ne može uspostaviti mir

U mnogo slučajeva UN je uspio u održavanju mira. Na Kipru, iako sukob još uvijek nije okončan, od sedamdesetih godina nije pala nijedna žrtva. Ali, da bi se mir mogao čuvati, prvo se mora uspostaviti.

Šta se desilo sa prekidima vatre u Siriji 

Od osamnaest primirja u okolini Damaska samo tri su potrajala duže od mjesec dana, dok su ostala trajala najviše deset. Asad je ova primirja samo iskoristio da pregrupira snage, jer nije imao dovoljno boraca na tim frontovimas ili ti borci nisu bili dovoljno dobri i pouzdani u borbi. Uz pmoć UN-a Asad je postigao navedena primirja, a onda je izgladnjivanjem stanovnika prisilio opozicione snage na predaju.

Bliskoistočni ratovi nisu samo unutrašnji sukobi

Nijedan od ratova na Bliskom istoku nije isključivo sukob lokalnih razmejra, piše Economist. U Siriji su Rusija i Iran intervenirali da sačuvaju Asadov režim, dok su zaljevske zemlje pomagale opozicione grupe u Siriji i razorile Jemen uz američku pomoć. U Libiji je takva anarhija da čak i Čad, čije stanovništvo pati od gladi, igra značajnu ulogu.

No, UN nije u stanju da zaustavi ova uplitanja. UN nije u stanju da nametne embargo na uvoz oružja u Siriji, dok se taj embargo u Jemenu odnosi samo na neke grupacije, čiji sponzori iz Teherana, opet, ne poštuju nametnuti embargo. Sve to zbog toga što glavni strani akteri u ovim sukobima imaju pravo veta u Vijeću sigurnsoti UN-a.

Lažni lijek UN-ovih pregovora

Bivši visoki izaslanik UN-a u Siriji Di Mistura u jendoj izjavi uporedio je sebe sa lliječnikom koji liječi teške bolesti, pojasnivši: “Ne možete izliječiti sve. Neke boelsti se veoma teško liječe, ali ne možete odustat od bolesnika i pokušavate da mu olakšate boli dok ne dođe do izlječenja.”

Ali, UN uglavnom ne uspjeva dovesti „bolesnika“ do izlječenja. I, jer nije u stanju da nametne embargo na naoružavanje, UN vodi pregovore koji nemaju veze sa realnošću. Npr., čitavu godinu trajali su pregovori da bi se samo postigao dogovor o imenima članova komisije za izradu novog sirijskog ustava. Pregoovri se i dalje vode, ali oni ne liče na analgetike, nego više na placebo lijekove.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA