Pripremio: Ernas Pašalić
Turski predsjednik Redžep Tajjip Erdogan od 28. februara do 3. marta boravio je u službenoj posjeti Saudijskoj Arabiji. Nakon posjete časnim mjestima u Mekki i Medini, Erdogan se uputio u Rijad gdje se sastao sa saudijskim kraljem Selmanom. Tema sastanka dvojice lidera bile su veze između dvije zemlje i stanje u islamskom svijetu. Posebne teme bile su Sirija, Jemen, Palestina, Egipat i Iran.
Na sastanku je dogovoreno jačanje saudijsko-turske podrške sirijskoj opoziciji kako bi se ostvarili zadati ciljevi obiju zemalja. Prema riječima novinara koji su pratili Erdogana, kralj Selman je obećao podržati Tursku u uspostavi zone zabrane letenja u Siriji.
Razgovor o problemu Sirije, Irana, Jemena i Palestine pokazao je da je Turska mnogo više uključena u rješavanje opasnog iranskog pitanja.
Turski list Yeni Safak ovako je opisao saudijsko-tursko razumijevanje:“Sektaški pristup Irana u regionu bio je tema dvojice lidera. Obojica su uznemireni iranskim ekspanzionizmom i sektaškim stavom. Iran troši ogromne resurse na proljevanje muslimanske krvi i destabilizaciju muslimanskih država.“
Saudijska Arabija je posebno ugrožena snažnim iranskim uticajem u Iraku, Siriji, Libanu i Jemenu te iz tog razloga povlači Tursku na svoju stranu. Nova saudijsko-turska alijansa se čini pokušajem stvaranja sunitskog bloka spram šiitskog svijeta. Turska se uvijek držala po strani u ovakvim sukobima sve do dolaska na vlast Erdoganove AK partije. Sada ona postaje dio alijanse za blokadu Irana.
Kralj Selman, po stupanju na prijestolje, suočio se sa krizom u Jemenu. Sada radi na promjeni balansa snaga u regionu povlačenjem Turske i Egipta na svoju stranu. Koliko će biti uspješan zavisi i od njegovih mogućnosti smanjenja neprijateljstva između Erdogana i Sisija. Sastanak sa Sisijem dan prije sastanka sa Erdoganom pokazao je da kralj Selman pitanje Egipta drži po strani dok učvršćuje savezništvo Kraljevine sa Turskom. Prije leta za Rijad, na pitanje novinara da li će se susresti sa Sisijem, Erdogan je odgovorio:“Mora da se šalite. Za takvo što, potrebno je da se naprave ozbiljni i pozitivni koraci.“
Po povratku u Ankaru novinari su postavili pitanje koliko pitanje Egipta utječe na odnose Saudijske Arabije i Turske, Erdogan je odgovorio:“Postoje razlike, ali nisu tolike da štete našim bilateralnim odnosima. Naš cilj je osnaživanje saudijsko-turskih odnosa za dobro Bliskog istoka i cijelog islamskog svijeta. Rečeno mi je da Saudijci imaju isti stav o formiranju zone zabrane letenja i stvaranja sigurnih zona u Siriji, te o programu opremanja i obuke opozicije. Egipat tretiramo odvojeno, jer to ne treba da remeti naše odnose sa Saudijskom Arabijom.“
Na pitanje da li su Saudijci ponudili prijedlog za pomirenje sa Egiptom, Erdogan je odgovorio:“Naravno, oni žele da se pomirimo sa Egiptom na najvišem nivou ali ne insistiraju na tome.“
Selmanova glavna briga je formiranje sunnitskog bloka koji će ograničiti iranski uticaj. Erdogan, koji se zadnjih godina bavio Irakom, upravo iz istog razloga sada nastoji ohrabriti kralja da i Tursku uključi u saudijski plan.
Za prvi udarac Iranu, Turska i Saudijska Arabija vide u rušenju Asada. Glavna prepreka realizaciji je američko gledanje prioriteta u bombardovanju Idiša bez ciljanja Asadovog režima.
Izvori: Al-Monitor i Yeni Safak