SAFF

Tužilac MKS-a zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera, ministra odbrane

Facebook
Twitter
WhatsApp

Tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) podnio je zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, ministra odbrane Yoava Gallanta i trojice čelnika Hamasa, među kojima i Ismaila Haniyeha.

Tužilac Karim Khan je u saopćenju naveo da ima razumne osnove da vjeruje da Netanyahu i Gallant snose krivičnu odgovornost za “ratne zločine i zločine protiv čovječnosti” počinjene na teritoriji Palestine, u Pojasu Gaze, najmanje od 8. oktobra.

Zločini su uključivali “izgladnjivanje civila kao metod ratovanja kao ratni zločin”, “namjerno nanošenje velike patnje ili teške tjelesne ili zdravstvene povrede”, “namjerno ubijanje”, “namjerno usmjeravanje napada na civilno stanovništvo kao ratni zločin” i “istrebljenje i/ili ubistvo”, navedeno je u saopćenju.

“Progon kao zločin protiv čovječnosti“ i “druga nečovječna djela kao zločine protiv čovječnosti”, također je pomenuo tužilac, na osnovu dokaza koje je prikupila i ispitala njegova kancelarija.

“Mi tvrdimo da su zločini protiv čovječnosti za koje se terete počinjeni kao dio široko rasprostranjenog, sistematskog napada na palestinsko civilno stanovništvo u skladu s državnom politikom”, rekao je Khan.

Izrael je pred Međunarodnim sudom pravde optužen za genocid. Privremenom presudom u januaru Tel Avivu je naloženo da zaustavi genocidna djela i poduzme mjere kako bi se osiguralo pružanje humanitarne pomoći civilima u Gazi.

Razlike u predmetima ICC-a u odnosu na slučajeve pred ICJ-om

Za razliku od Međunarodnog suda pravde (ICJ), ICC nije dio sistema Ujedinjenih naroda. Sud, koji se također nalazi u Hagu, ima nadležnost nad pojedincima i procesuira ih za teške zločine prema Rimskom statutu. Dok je ICJ građanski sud, ICC je krivični sud.

Poput Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, Izrael nije član ICC-a. Međutim, ICC ima nadležnost nad Gazom, okupiranim Istočnim Jerusalemom i Zapadnom obalom nakon što su palestinski čelnici formalno pristali biti vezani načelima koja su osnovala sud 2015. godine.

(Anadolija/Al Jazeera)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA