SAFF

Udruženja preživjelih žrtava rata u BiH:Neprihvatljiva je proslava 9. januara koji vrijeđa sve žrtve

Facebook
Twitter
WhatsApp

Deveti januar ne bi se smio proslavljati kao Dan Republike Sprske budući da je tog dana 1992. godine počela sa djelovanjem ideja koja je dovela do genocida i masovnih zločina počinjenih širom Bosne i Hercegovine, poručili su danas predstavnici brojnih udruženja koja okupljaju preživjele žrtve rata u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, rekao je kako je za sve žrtve rata današnje slavlje neprihvatljivo.

“Pokušali smo napraviti usporedbu zločina koji se dešavaju na ovim prostorima. Tako se 10. april 1941. godine uzima kao dan formiranja Nezavisne Demokratske Hrvatske (NDH), formirana je jedna zajednica NDH, a zločini koje je NDH počinila nad sprskim stanovništvom i drugima su bili zočini koji prate cijeli hrvatski narod i danas. Kasnije je 9. januara 1992. formirana takozvana ‘Srpska Republika’, njeni ciljevi: na desetine i stotine logora, ubijeno na desetine hiljada ljudi. Ta poveznica između NDH-a i Srpske Republike je obilježila i hrvatski i srpski narod i oni tu ljagu moraju nositi”, rekao je Tahirović.

– Te ‘92. godine je donesena odluka da ja nemam sina, da nemam muža, da nema hiljada naše djece, da hiljade majki, sestara, kćerki bude silovano… Te godine je donesena odluka da mi budemo protjerani, da naše kuće i avlije budu njihove. Mi koji smo živjeli na teritoriji RS-a tada smo izgubili sva prava, svu moć, svu snagu. Devetog januara ‘92. donesena je odluka da sve ono što se nekada zvalo Bosna i Hercegovina, bude podijeljeno. Taj datum ne smije se i ne može slaviti. To govorim i kao osoba čije je prebivalište danas u RS-u. Republika Srpska je moja zemlja, isto kao i Sarajevo, i Srebrenica, i Bratunac i svi drugi bh. gradovi – rekla je Munira Subašić, predsjednica pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa.

Proslava 9. januara uvreda je svim dobronamjernim građanima Bosne i Hercegovine, a ovakve „manifestacije“ zasigurno samo produbljuju jaz i nacionalne podjele u BiH, zaključili su predstavnici udruženja žrtava rata.

– Danas se nastavlja isti projekat od 9. januara 1992, negirajući genocid i slaveći ratne zločince kao heroje. Deveti januar se može obilježavati jedino kao dan genocida i zločina nad nesrpskim stanovništvom, a posebno nad Bošnjacima – istakla je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja Žena-žrtva rata.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA