SAFF

Vrši se pritisak na bh. političke strukture s ciljem da se prihvati fašisoidni prijedlog Izbornog zakona

Facebook
Twitter
WhatsApp

Vrši se pritisak na bh. političke strukture s ciljem da se prihvati fašisoidni prijedlog Izbornog zakona Zijad Bećirović / Vijesti.ba Kako javljaju pojedini mediji iz susjedne Republike Hrvatske, predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, prilikom posjete Republici Turskoj razgovarat će sa turskim predsjednikom Redžepom Taipom Erdoganom, a jedna od glavnih tema bit će politička situacija u BiH, pri čemu će Grabar Kitarović lobirati za izmjene Izbornog zakona.
Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana, navedeno tumači kao pokušaj pritisaka i ucjena na bosanskohercegovačke političke strukture sa ciljem izmjena Izbornog zakona na slabije, odnosno s ciljem donošenja izbornog zakon koji je u mnogo čemu diskriminatoran, čak i fašistoidan.

U zemljama ozbiljne demokracije nikada se ne vrše izmjene izbornog zakona u izbornoj godini, jer je izborni zakon poslije ustava najvažniji pravni akt, napominje Bećirović u izjavi za Vijesti.ba.

„Ovdje prije svega vidim odgovornost na bosanskohercegovačkim političkim strukturama da li će podleći raznim pritiscima i/ili ucjenama i mijenjati izborni zakon na slabije, čak staviše donositi izborni zakon koji je u mnogo čemu diskriminatoran, čak i fašistoidan. Grabar-Kitarović i Erdogan nalaze se u jednoj vrsti političke izolacije, imaju dovoljno svojih problema i onda je najbolje da rješavaju svoje probleme, a ne da izvoze svoje probleme u Bosnu i Hercegovinu preko postojećih ili čak novih eksponenata njihovih politika u BiH“, dodaje Bećirović.

On smatra da Republika Hrvatska i njena predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović imaju brojne unutrašnje probleme i probleme sa susjedstvom. U sličnoj situaciji je i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan. I naravno u takvoj situaciji, jedno od rješenja koje je postalo praksa je da izvozite te svoje probleme – navodi Bećirović.

„Hrvatska je osnivanjem Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Hrvatske i poslije osnivanjem ekspoziture za BiH nazvanu HDZBiH pokazala da ona želi voditi politiku u BiH i onemogućivala je bilo kakvo autohtono političko organiziranje bosanskohercegovačkih Hrvata, a da ne govorimo da je na svaki način sudjelovanje Hrvata u strankama građanske provenijencije označavala veleizdajstvom“, kazao je Bećirović za Vijesti.ba.

(Vijesti.ba)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA