SAFF

Wolfgang Sobotka, ministar unutrašnjih poslova Austrije: Islamska zajednica u BiH je predivan primjer za Evropu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Wolfgang Sobotka, ministar unutrašnjih poslova Austrije, na konferenciji “Oblikovanje naše zajedničke budućnosti” u Sarajevu, kazao je danas da je Islamske zajednice u BiH, koja je okrenula leđa od radikalnog islama, predivan primjer za cijelu Evropu.

-¸Pitanje evropskog islama, ne samo sa tačke gledišta drugih vjerskih zajednica, nego i sa ateističkog pristupa, je važno, jer bit će potrebno da islamska vjerska zajednica objasni i prikaže svoju vjeru i naravno da se ogradi od radikalizma. BiH je jedan predivan primjer, gdje stoljećima živi evropski islam. U samom IZ-u su prikazali da vjera nije instrument za provođenje terora i rata. Mislim da će to biti težište našeg predsjedavanja Evropskom unijom 2018. godine, da prikažemo tu toleranciju koja ovdje vlada – naglasio je Sobotka.

Prema njegovim riječima, s terorizmom se treba boriti u njegovom korijenu, kako bi društvo koje je naslijeđeno od predaka mogli ponuditi mladima.

– Ovo je nasljedna konferencija nakon one u Beču 2015. godine, a to je bio početak. Razmišljali smo kako da se borimo protiv tog fenomena. Trebamo oblikovati društvo kako bismo imali pozitivan život. Mislim da se za održavanje ove konferencije nije moglo izabrati bolje mjesto od Sarajeva. Baš za Evropsku uniju, a pogotovo za Austriju je značajno da po pitanju sigurnosti i borbe protiv terorizma, da BiH i države iz regiona intenzivno uključimo u tu borbu – smatra Sobotka.

Austrijski ministar unutrašnjih poslova kaže da je sa BiH bilateralno urađeno dosta toga, što može predstavljati dobar početak kako bi se djelovalo protiv terorizma i organizovanog kriminala.

BiH i Republika Austrija organizovali su u Sarajevu konferenciju ministara unutrašnjih i vanjskih poslova pod nazivom “Oblikovanje naše zajedničke budućnosti”.

Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, na otvaranju ove konferencije je poručio da je prevencija najvažnija u borbi protiv terorizma te da pod tim podrazumijeva djelovanje u tri pravca unutar sistema, a to su obrazovanje, ekonomski razvoj i legislativni okvir koji bi zabranio govor mržnje.

– Borba protiv terorizma i svih oblika radikalizma je univerzalna. Terorizam ne predstavlja prijetnju za jednu zemlju, nego svima nama. Samo zajednički možemo odgovoriti tom globalnom izazovu i prijetnji. Vijeće ministara BiH potpuno je posvećeno jačanju i unapređenju budućnosti u BiH i regionu, utemeljene na zajedničkim vrijednostima i pravcima. Uz aktivan rad na našim ciljevima, a to su članstvo u EU i proces približavanja NATO, ekonomska saradnja i jačanje vladavine prava, posebno smo posvećeni radu na prevenciji terorizma, ekstremizma i radikalizma. To smo definirali na početku mandata i na tome vrlo naporno radimo – kazao je Zvizdić.

On se ponovo osvrnuo na iznošenje neprovjerenih podataka od pojedinih zvaničnika iz regiona kada je riječ o bh. državljanima na stranim ratištima.

-S ciljem pravilnog informiranja navešću provjerene podatke da je trenutno na sirijsko-iračkom ratištu do 120 državaljana BiH, od toga 69 muškaraca i 51 ženska osoba. Ukupno se vratilo 46 lica, a ne nekoliko hiljada kao što smo mogli čuti od pojedinih dužnosnika iz regiona, a procesuirano je njih 20 – rekao je Zvizdić.

Prethodno se obratio i Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH, koji je rekao da je važno razmijeniti iskustva i zajednički djelovati na sigurnosne izazove. On je dodao da vlast u BiH ne želi ništa kriti od svojih građana kada je riječ o terorističkim opasnostima, nego želi da ih transparentno informiše. Također, poručio je da nema niti jedne sigurnosne informacije koju BiH ne želi podijeliti sa partnerima, posebno iz EU-a, s ciljem zaštite svih građana Evrope.

Skup je nastavak aktivnosti s konferencije održane u martu 2015. godine u Beču i usvojene Bečke deklaracije – Borba protiv nasilnog ekstremizma i terorizma. Cilj konferencije je da se analiziraju mjere koje su poduzimane u protekle dvije godine, te planiranje budućih koraka u borbi protiv terorizma i radikalizma. Na konferenciji učestvuju predstavnici 13 zemlja iz regiona i Evropske unije, te EUROPOL-a, OSCE-a, nevladinog sektora, akademske zajednice i mladih.

Izvor: Anadolija

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA