Američkih vojska se konačno povukla iz Afganistana nakon 20-godišnje okupacije. Američka misija u Afganistanu ovih dana analizira se na razna načine. Međutim, niko ne spominje ratne zločine koji su počinjeni nad afganistanskim narodom tokom spomenute okupacije.
Američka vojska i NATO snage ostaće upamćeni kao najveći zločinci u povijesti Afganistana. Amnesty International je istražio brojne zločine nad Afganistancima.
”U američkim napadima od početka invazije hiljade Afganistanaca je ubijeno i povrijeđeno, a njihove porodice imale su male šanse za naknadu. Američki vojni pravosudni sistem skoro nikada ne kažnjava svoje vojnike za nezakonita ubistva i druga kršenja zakona. Američka vojska nije pokrenula krivične istrage ni za jedan od najmanje 140 slučajeva ubistava civila koje smo istražili. Naizgled su ignorisani dokazi o mogućim ratnim zločinima i nezakonitim ubistvima”, navodi se u jednom od izvještaja Amnestya.
Najviše afganistanskih civila ubijeno je u vazdušnim napadima bespilotnim letjelicama ili avionima. Također, noćne racije su bile pogubne za civile.
Jedne prilike upitan je Barack Obama o stadanju civila u napadima američkih vojnih dronova.
“Neke odluke koje sam donio su bile pogrešne i uzrokovale su stradanje civila. Međutim, nije bilo drugog puta da dođemo do terorista“, kazao je Obama.
Prema podacima UN-a, u periodu između 2016.-2020. godine, u vazdušnim napadima u Afganistanu je ubijeno 2.122 civila, 1.855 civila je ranjeno. Slično se događalo i u periodu prije 2016. godine.
Desetero djece iz iste porodice ubijeno u američkom zračnom udaru u Afganistanu
Desetero djece iz iste porodice ubijeno je u američkom zračnom udaru u Afganistanu zajedno sa još tri odrasle osobe, saopćeno je iz UN-a. Zračni udari izvedeni su u subotu, 23. marta 2019. godine, bili su dio sukoba talibana i afganistanskih i američkih snaga koji su trajali oko 30 sati u Kunduzu.
Ubijena djeca i njihova porodica već su ranije raseljeni zbog sukoba u drugim dijelovima zemlje, saopćila je Misija UN-a u Afganistanu (UNAMA), dodajući da su još tri civila ranjena.
Napad na bolnicu u Kunduzu
Američki bombarderi AC-130 su 3. oktobra u trajanju od čak sat vremena gađali bolnicu u Kunduzu, koju vodi međunarodna humanitarna organizacija “Ljekari bez granica”, a tom prilikom su život izgubila 22 pacijenta i člana osoblja. Komandant američkih i koalicionih snaga u Afganistanu, general Džon Kempbel, izjavio je u utorak da su američki avioni greškom napali bolnicu u Kunduzu.
Ovo su bili samo od nekih primjera brutalnih zločina počinjenih u Afganistanu a za koje niko nije odgovarao. Za svaki počinjeni zločin Amerikanci i njihovi saveznici su tvrdili da su njihovi super precizni dronovi i avioni greškom pogodili civile.
Nažalost, afganistanski civili su bijani i u smišljenim osvetničkim akcijama, odnosno zločinačkim akcijama gdje su vojnici znali da ubijaju nevine civile.
Znali smo da su nevini, ali htjeli smo ih ubiti!
Časni sude, kriv sam! Tim je riječima 22-godišnji vojnik Jeremy Morlock iz Wasille u Aljasci odgovorio pred vojnim sudom u bazi Lewis-McChord, južno od Seattlea u saveznoj državi Washington, kad ga je sudac upitao hoće li priznati krivicu za ubojstvo tri nenaoružana afganistanska civila.
Sudac Kwasi Hawksu nije krio šokiranost kad je tužitelj predočio fotografije na kojoj se Morlock smije dok vuče za kosu i podiže glavu jedne od žrtava. Te su fotografije objavljene u njemačkom Der Spiegel na kojima se jasno vide američki vojnici kako ponosno poziraju uz tijela mrtvih Afganistanaca. Spiegel je tvrdio da posjeduje nekoliko hiljada fotografija koje potvrđuju da je “skupina američkih vojnika“ ubijala afganistanske civile.
Morlock je priznao na sudu da su on i njegovi suoptuženi kolege počeli planirati ubistva krajem 2009. godine, te da su željeli sve urediti tako da izgledaju opravdana jer su žrtvama uz tijela stavili svoje oružje.
Poručnik Robert Bejs: Malim Afganistancima pucao sam u glavu
Američki vojnik, poručnik Robert Bejs u martu 2013. godine izvršio je masakr u jednom afganistanskom selu u regiji Pandžvaji u kome je pobio šesnaest Afganistanac, među njima i devetoro djece.
On je, kako bi prikrio svoje zlodjelo, poslije masakra spalio nekoliko tiela svojih žrtava. Poručnik Robert Bejs je sve ovo priznao na američkom sudu gdje mu se sudi a kako bi izbjegao smrtnu kaznu. Poručnik Bejs je priznao da je žrtve pobio pucanjem u glavu. „Malim Afganistancima pucao sam u glavu“, rekao je Bejs. Na pretresu prije početka suđenja u novembru prošle godine, Bejlsova porodica je tvrdila da je nevin dok se ne dokaže da je kriv, rekavši da je on “hrabar i častan”, dok su njegovi branioci pokrenuli pitanje uloge alkohola, droge i stresa u toj tragediji. Međutim, tužioci su na pretresu, koji je trajao osam dana, rekli da je pokolj bio “nečuven i gnusan”. Oni su dokazali da je Bejls dva puta odlazio iz baze da bi ubijao i da je u pauzi između dva ubilačka pohoda čak pričao kolegi šta je uradio.
Australijski specijalci u Afganistanu ubili 39 civila
ČU izvještaju generalnog inspektora australijskih odbrambenih snaga objavljenom 19. novembra 2020. godine navedeno je da su australijski vojnici koji su služili u koaliciji pod vodstvom SAD-a i NATO-a namjerno ubili 39 afganistanskih civila u periodu 2005-2016.
Izveštaj je pokazao da su civili mučeni, ubijani, a mnogi su imali rane od metaka ili su im grla prerezana. Među žrtvama su i dva dječaka koja su bila osumnjičena za saradnju sa talibanima. Zločini su masovno zataškivani. Pokazalo se da su mnogi civili pogubljeni kako bi mladi australijski specijalci “pustili krv”, kao neki vid inicijacije.
Ratni zločini u tajnim zatvorima
Tajni zatvori su posebna priča američke okupacije Afganistana. U tim zatvorima počinjeni su najstrašniji ratni zločini.
Međunarodni krivični sud u Hagu odobrio je krajem 2017. godine pokretanje istrage o mogućim ratnim zločinima počinjenim tokom rata u Afganistanu. Glavni tužilac Fatou Bensouda u novembru 2017. godine je podnio zahtjev za pokretanje istrage o ratnim zločinima koje su u Afganistanu počinili vojnici Sjedinjenih Američkih Država, Afganistana i agenti američke Centralne obavještajne agencije (CIA).
Tužitelj je naveo kako postoji “razumna osnova da se vjeruje” da su američke snage mučile zatvorenike u Afganistanu i drugdje po CIA-inim zatočeničkim objektima. Ova istraga nije dovedena do kraja zbog pritisaka SAD. Međutim, to ne umanjuje opravdanost optužbi da su Amerikanci sa svojim saveznicima spomenute zločine u brojnim tajnim zatvorima.