SAFF

Zločin HVO-a bez kazne – Tuzlanski konvoj spasa 4. juni 1993. /VIDEO/

Facebook
Twitter
WhatsApp

U napadu na “Tuzlanski konvoj spasa” koji su izvele jedinice HVO 4. juna 1993. na prilazima Novom Travniku, u naselju Rankovići, ubijeno je sedam vozača Hasan Gušić, Fikret Hadžibeganović, Fikret Ademović, Mustafa Karić, Hamdija Mutišević, Hazim Grahić, Adil Akeljić. Sudbina Salke Memića je nepoznata, a traga se za još 3 lica ubijena u ovom napadu. Iako su ovaj zločin dokumentovale kamere HTV-a i CNN-a do danas još niko nije procesuiran.

Također, pored počinjenih zločina, opljačkano je 142 kamiona, 20 putničkih automobila, 9 kombija, 2 sanitetska vozila sa opremom i lijekovima, roba široke potrošnje u vrijednosti 17 miliona KM i oko 500 tona druge robe čija vrijednost nije procjenjena, te 1,3 miliona KM u novcu.

Prema izvještaju kojeg je tada sačinio Centar službi bezbjednosti Tuzla “u selu Rankovići, na ulasku u Travnik, žene i djeca su blokirali put tako da je konvoj morao stati, a žene su motkama počele razbijati stakla na vozilima. Tom prilikom došlo je do masovne pljačke, maltretiranja pa i silovanja od strane pripadnika lokalnog HVO-a, .

Na ovom dijelu puta, prema izjavama učesnika konvoja, od strane pripadnika ekstremnog HVO mučki su ubijeni Fikret Hadžibeganović, suvozač u autobusu vlasništvo Rešada Bundevice iz Tuzle, Fikret Ademović, vozač DP „Mljekara“ u Tuzli, Mustafa Karić, vozač DD „Transport i mehanizacija“ iz Gračanice, Hamdo Mutišević i Hasan Gušić, vozači autobusa iz Tuzle kojeg su granatirali, a veći broj učesnika konvoja je ranjen, pretučen i ponižavan na razne načine. Prema izjavama učesnika konvoja u Novom Travniku je u transporteru UNPROFOR-a primjećen i general-bojnik Milivoj Petković koji je, navodno, rekao da se to dešava zbog pogibije nekoliko pripadnika HVO prethodnog dana u sukobu sa Armijom BiH.

Prilikom ulaska u Vitez ponovo je došlo do otvaranja vatre od strane pripadnika lokalnog HVO, tako da je konvoj razbijen u više dijelova, a zatim je došlo ponovo do oružane pljačke, pri čemu je dio vozila usmjeren u kasarnu Vitez, dio na Kamenolom, a dio na Pješčaru. Učesnici konvoja morali su da istovaraju robu sa kamiona uz stalno maltretiranje i prijetnje bojovnika HVO. Prema izjavama vozača, u Tvornici eksploziva „Vitezit“ u Vitezu ubijena su dva nepoznata vozača“.

U trenutku kada je pravio ovaj izvještaj Centar službi bezbjednosti nije imao potpune podatke o broju poginulih. Naknadno je utvrđeno da je tom prilikom ubijen i Adil Akeljić, po radnoj obavezi vozač Logističkog centra Tuzla. Njegova, kao i porodice drugih žrtava imale su velike probleme sa državnom birokratijom prilikom dokazivanja nasilne smrti njihovih najdražih i ostvarivanju prava po tom osnovu.

U izjavi koju je neposredno nakon ovog zločina dala tuzlanskim novinama “Front Slobode” Jasna Arcberger, organizatorka prikupljanja humanitarne pomoći u Austriji, i sama ranjena prilikom napada HVO, je naglasila:

“Najveća poniženja doživjeli smo neposredno nakon granatiranja. Jedan od bojovnika nam je uzviknuo: – Eto vam vaših Balija, hoće da vas pobiju. Potom su sve zdrave i prestrašene putnike poveli u jednu obližnju kuću i izdvojili Hrvate od Muslimana. Svim Muslimanima su pokupili novac i dragocijenosti. Računam da su ljudima oduzeli najmanje 300.000 DM. To veče poveli su nas u Vitez. Nikome nisu dali ni jaknu iz autobusa da uzme. Spavali smo na livadi pred bazom UNPROFOR-a. Polugola djeca su plakala i drhtala od zime. Tražili smo od UNPROFOR-a da nam pomognu. Hladno, engleski, su rekli da nemaju mandat za tako nešto”.

Predmet ”Tuzlanski konvoj spasa” nakon sedam godina vraćen u Tužilaštvo Travnik

Državno tužilaštvo je krajem prošle godine, a u skladu s odredbama Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, istragu o napadu na “Tuzlanski konvoj spasa“ ustupilo na procesuiranje Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona (SBK) u Travniku.
Kako je tada potvrdio glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić, predmet je u travničko tužilaštvo prebačen na prijedlog Državnog suda. Tužilaštvo BiH je istragu u ovom predmetu pokrenulo u oktobru 2019. godine.

Prema riječima Ernese Beganović, službenice za odnose s javnošću Tužilaštva SBK-a Travnik, ovo je već drugi put kako je predmet u ovom tužilaštvu, koje je prije devet godina o ovom događaju vodilo istragu protiv nepoznatih lica u vezi s ratnim zločinom nad civilnim stanovništvom. Nakon vraćanja predmeta u Državno tužilaštvo 2013. godine, istraga je, kako je rekla, proširena na šest poznatih osoba osumnjičenih za ratni zločin počinjen u ljeto 1993. na području Novog Travnika, Viteza i Busovače.

“Ovo tužilaštvo će u narednom periodu izvršiti uvid u dostavljenu dokumentaciju, te u skladu s utvrđenim činjeničnim stanjem, po potrebi poduzeti i druge zakonom predviđene mjere i radnje, te u konačnici donijeti tužilačku odluku”, kazala je Beganović.

Nevjerovatno je da cijela država zna šta se dogodilo, ko je izvršio napad, samo tužilaštva sva redom koja su vršila istrage, ne žele da znaju

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA