Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić kazao je da je nakon današnje sjednice održana i sjednica Fiskalnog vijeća BiH na kojoj je trebao biti razmatran globalni finansijski okvir za 2020. godinu.
– Nažalost, ta tačka dnevnog reda nije razmatrana jer nismo imali kvorum. Premijerka RS-a Željka Cvijanović i ministrica finansija FBiH Jelka Milićević nisu prisustvovale sjednici. Ostala četiri člana – ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda i ja, te premijer FBiH Fadil Novalić i ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija prisustvovali su sjednici. Nadam se da ćemo uskoro ući u definiranje Globalnog finansijskog okvira 2018-2020. godina i tako ispoštovati kalendar za pripremu budžeta – naglasio je Zvizdić.
Zvizdić je najavio i Samit Jadranske povelje koji će se održati 2. augusta u Podgorici na koji odlazi zajedno sa premijerima zemalja Zapadnog Balkana i kojem će prisustvovati i potpredsjednik SAD-a Mike Pence.
– Razgovarat će se o euroatlantskim integracijama zemalja naše regije s posebnim osvrtom na pitanje sigurnosti. U tom smislu očekujem daljnju podršku BiH na njenom putu prema euroatlantskim integracijama. Očekujem da će ispravno biti vrednovani učinak i rezultati BiH – kazao je Zvizdić.
Naglasio je i činjenicu da u posljednjih 18 mjeseci nije bilo odlazaka bh. državljana na strana ratišta i da je broj povratnika bio par desetaka.
– Dakle, nije riječ o nekoliko hiljada kako smo čuli i sve se odvilo u skladu s našim zakonima. Borba protiv terorizma i dalje ostaje naš prioritet i ostajemo posvećeni našoj ulozi u globalnoj borbi protiv terorizma– naglasio je Zvizdić.
Osvrnuo se i na (ne)usvajanje izmjena Zakona o akcizama i eventualnom posljedicama na aranžman s MMF-om kazavši da Globalni finansijski okvir nije vezan za ovaj zakon i da je samo “pitanje hoće li doći do eventualnog povećanja budžeta za institucije BiH u sljedećoj godini u skladu s potrebama koje BiH ima”.
– To je samo grubo svedeno na pitanje hoće li biti povećanja plaća policajcima na nivou BiH. Mi imamo naš investicijski plan i projekte koje želimo finansirati, poput projekta mosta Bratunac-Ljubovija koji je jako važan za BiH i Srbiju – kazao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Dodao je da pitanje akciza ostaje na stolu i da će se tražiti model kojim će se osigurati izvor sredstava kojima će se međunarodnim finansijskim institucijama pokazati da BiH može vraćati odobrene i buduće kredite.
– Ako vlade entiteta, koji će koristiti ta sredstva, a ne BiH, imaju bilo koji drugi model o kojem govore neka ga prezentiraju javnosti. Ako nemaju, neka jasno kažu da su akcize jedini model kojim se mogu vratiti krediti, na primjer, Evropskoj banci za obnovu i razvoj i pokrenuti cestogradnju u BiH – kazao je Zvizdić i dodao da postoji dio kredita koji nisu vezani za akcize, kako u FBiH tako i u RS-u, te da je riječ o “stotinama miliona maraka” te da ta sredstva čekaju na realizaciju.
Osvrnuvši se na neusvajanje Izvještaja o radu Vijeća ministara BiH, naglasio je da ono “radi sasvim normalno” te da “u Parlamentu BiH nije čuo niti jedan jedini argument” i da je on prezentirao “jasne i lako provjerljive argumente”.
– Raspravljali smo, čini mi se, i o otapanju lednika, kiselim kišama i zemljotresima, ali ne o Izvještaju o radu. Tvrdim, činjenično, da je 2016. bila najuspješnija evropska godina. To tvrde svi domaći i međunarodni dužnosnici koji se bave time. I u ekonomskom pogledu i u regionalnoj saradnji i kada govorimo o pravosuđu i u svemu je to bila najuspješnija godina – kazao je Zvizdić dodavši da su to tako ocijenili i u Centru civilnih inicijativa te da je ovdje riječ o politizaciji i ulasku u predizbornu kampanju.
– Taj dan je uspostavljena jedna neprincipijelna koalicija SNSD-a i SBB-a koja je imala cilj srušiti naš izvještaj i napredak BiH na putu prema euroatlantskim integracijama. Ta koalicija je djelovala vrlo funkcionalno i u pokušaju zaštite gospodina Nikole Špirića kao predsjedavajućeg Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencija – naglasio je Zvizdić.
On kaže da je siguran da će se svi oni koji žele razvoj BiH i njen evropski put suprotstaviti se tome i onima koji žele onemogućiti rad državnih institucija te koji na dnevnoj bazi proizvode konflikte.
– Nekad im je tema Vijeće ministara BiH, nekad neki projekt, a danas im je bosanski jezik. Evo ja govorim bosanskim jezikom, kao i 52,8 posto ljudi u BiH koji su se tako izjasnili na posljednjem popisu, i svi oni koji pokušavaju zabraniti bosanski jezik neće to uspjeti jer je bilo mnogo jačih pojedinaca koji su to pokušavali od 1907. i to nisu uspjeli pa neće ni gospodin Dodik niti bilo ko s takvom diskriminatorskim odnosom prema ustavnom pravu Bošnjaka – naglasio je Zvizdić.