SAFF

Zvornik: Bošnjačka djeca mogu na ekskurziju samo u RS i Srbiju, predviđene posjete manastirima i crkvama

Facebook
Twitter
WhatsApp

Već treću godinu učenici područne škole “Desanka Maksimović” iz Križevića ne idu na ekskurziju. Razlog za takvo što je ponuda koja stiže iz Ministarstva obrazovanja Republike Srpske, odnosno iz centralne škole smještene u Čelopeku, a to su obilasci crkvi i manastira u ovom manjem entitetu.

Tačno je da ove godine imamo za učenike drugih razreda ponudu obilaska Manastrira u Papraći, iako je riječ o djeci povratnika, odnosno bošnjačkoj djeci. Mi smo predlagali Tuzlu, Gradačac, Sarajevo, ali nikada naši prijedlozi nisu usvojeni”, govori za NEON Televiziju Saida Zulić koja je rukovodilac u ovoj područnoj školi.

Ona ističe da je ranije bilo slučajeva da su djeca prilikom obilaska Višegrada, također obilazila manastire u ovom gradu na Drini.

Zanimljivo je da godinama prilikom pravljenja planova za dnevne ekskurzije nadležni u Osnovnoj školi “Desanka Maksimović” u Čelopeku ne dozvoljavaju djeci iz Križevića da posjete neke druge gradove, osim naravno onih u kojima imaju manastiri i crkve i koji su u RS-u ili Srbiji.

“Ja svom dijetu nikada neću dati da ode u Papraću i da posjeti manastir. Treba valjda i naši predstavnici iz Zvornika da “podignu glas” protiv nametanja ovakvih stvari nama povratnicima. Ako ove godine moje dijete ode u Gradačac iduće godine neka ide u neki grad u RS-u i da uči historiju grada i države, a ne da uči o crkvama i manastirima onih koji su nas istjerali sa ovih prostora i koji su nas pokušali etnički očistiti”, govori nam jedan od roditelja čije dijete pohađa školu u Križevićima.

Kontaktirali smo i direktoricu škole u Čelopeku Sanju Kalajdžić inače bivšu poslanicu u Skupštini RS-a ispred SNSD-a koja nas je uvjeravala da je tu tek mjesec dana i da su programi ranije napravljeni za ekskurzije.

“Direktorica škole je na trudničkom bolovanju. Ja sam posljednji mjesec ovdje i to je urađeno ranije, čak u septembru. Upoznati smo sa problemom u Križevićima, ali mi saglasnost za ekskurzije dobijamo iz Ministarstva obrazovanja i ne možemo ih mjenjati”, kazuje nam Kalajdžić.

Ja zaista nemam ništa protiv da oni (misleći na bošnjačku djecu) idu u Tuzlu ili Gradačac, ali treba ipak saglasnost Ministarstva obrazovanja za takvo što.

Kalajdžić je čak obećala da će neki od ovih projedloga poslati u Ministarstvo, ali da ipak ona o tome ne odlučuje.

Kako je rečeno za NEON Televiziju preko 90 posto ponuda za ekskurzije djeci ove škole je Srbija dok je onih deset posto u Republici Srpskoj i u gradovima koji navodno imaju “bogatu” historiju jednog naroda odnosno Srba.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA