SAFF

Da ne povjerujete: Iranske mule milijarderi

Facebook
Twitter
WhatsApp

Preveo: Ernas Pašalić

Svjetski mediji su ovih dana objavili izvještaj o ogromnom bogatstvu koje posjeduju iranske mule i ajatolasi (vjerske vođe). U izvještaju se navodi da je vrhovni vjerski vođa Irana, Ali Khamenei ”težak” 95 milijardi dolara.  Tako je Magazin ”Forbes” objavio tekst pod naslovom ”Mule milioneri” u kojem se otkriva sva pohlepa za moć i novac kod šiijskih klerika nakon što su došli na vlast u Iranu.

Unatoč  javnom zagovaranju i proklamovanju asketizma i pokušaja da se predstave u slici koja odaje skromnost i jednostavan život, ovaj sloj iranskog društva nikako ne spada među siromašne i nezaposlene. Naprotiv, njihovo bogatstvo se mjeri u milijardama dolara.

Iranske mule i ajatolasi su silne milijarde stekli na temelju monopola nad dobrotvornim organizacijama i vjerskim svetištima, kao i monopola nad kompletnom iranskom ekonomijom, bankama, hotelima, preduzećima i apotekama. Osim u Iranu, mule imaju velike investicije i ogromno bogatstvo izvan Irana, kojim oni suvereno upravljaju.

Bogatstvo vrhovnog vođe Irana teško 95 milijardi dolara

Iranski vrhovni vođa Ali Hamenei posjeduje poslovnu imperiju tešku oko 95 milijardi dolara – suma jednaka vrijednosti kompletnog godišnjeg izvoza iranske nafte, pokazalo je Rojtersovo šestomjesečno istraživanje.

Malo poznata organizacija Setad je glavna poluga dugogodišnje moći iranskog vođe. Ova organizacija vezana je za skoro svaki dio iranske ekonomije uključujući finansije, naftu, telekomunikacije, proizvodnju kontraceptivnih pilula pa čak i uzgoj nojeva.

Setad je izgradio svoju imperiju sistematskim oduzimanjem hiljada imanja koja su pripadala običnim irancima iz reda vjerskih manjina, ali i šiijama biznismenima i onim irancima koji žive u inostranstvu. Rojters je otkrio kako je Setad putem sudova uzimao privatne posjede koristeći vrlo često falsifikovane dokumente u dokazivanju da su ti posjedi napušteni. Organizacija ima monopol na oduzimanje posjeda u ime Vrhovnog vođe koja poslije prodaje na aukcijama ili njihovim stvarnim vlasnicima.

Rojters je otkrio da je samo za jedan mjesec Setad na aukciju stavio skoro 300 posjeda vrijednih milione dolara.

Puni naziv organizacije na perzijskom je „Setad Ejraiye farmane Hazrate Emam“ – Ured za izvršenje naredbi Imama. Naziv upućuje na ukaz potpisan od strane prvog lidera Islamske Republike Homeinija, kratko prije njegove smrti 1989. godine. Njegova uredba se odnosila na instituciju koja će održavati i prodavati napuštene posjede nakon Revolucije iz 1979. godine. Prema riječima jednog od osnivača cilje organizacije je bio pomoć siromašnima i ratnim veteranima što je trebalo trajati samo dvije godine.

Skoro četvrt stoljeća Setad je uvućen u biznis sa posjedima, kupovinu udjela u kompanijama i drugim poslovima. Iako Setad kontroliše i humanitarni dio, nije poznato koliko novca ide u te svrhe.

Pod Hameneijem organizacija je proširila svoje korporativno poslovanje kupovanjem udjela u desetinama iranskih kompanija, javnih i privatnih, sa ciljem stvaranja iranskog konglomerata kojim bi podigli ekonomiju zemlje.

Vrhovni vođa, sudije i parlament su izdali nekoliko birokratskih uredbi, tumačenja ustava i sudskih presuda kako bi učvrstili Setad. Prema ovim uredbama nijedna nadzorna organizacija ili ured ne smije ispitivati imovinu Setada.

Utvrđivanje tačne vrijednosti imovine Setada je jako teško zbog tajnosti mnogih njegovih računa. Rojters je istragom imovinu Setada procjenio na 95 milijardi, od čega 52 milijarde dolara u nekretninama i 43 milijarde u udjelu u  kompanijama. Procjena je utvrđena na osnovu izjava Setadovih službenika, podataka sa teheranske berze, portala organizacije i prema informacijama US Treasury Department.

Ova istraga je pokazala kako politička i vojna moć utječu na održavanje Hamaneijeve vlasti tako i ekonomska. Otkriće pokazuje kolika je uloga Setada u održavanju njegove 24 godine duge vladavine ali i načine njegove kontrole koji su veći nego kod njegovog prethodnika Homeinija. Setad Hameneiju daje mogućnost da djeluje nezavisno od parlamenta i iranskog budžeta što ga čini nedodirljivim kad su u pitanju iranska ekonomska previranja.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA