Advokatski tim koji zastupa Edvina Omerovića, otpuštenog radnika Međunarodnog aerodroma Tuzla, uložit će žalbu na rješenje Granične policije Bosne i Hercegovine, kojim je Omeroviću zabranjeno kretanje Aerodromom.
– Očekujemo da ćemo u žalbenom postupku dobiti i obrazloženje zašto je Omeroviću zabranjeno kretanje Aerodromom. U rješenju kojeg je izdala Granična policija samo u dva pasusa se pozivaju na odredbe zakona, bez navođenja konkretnih razloga za donošenje takve odluke. Smatramo da je to vrlo neozbiljno od jedne državne institucije, pogotovo što je zbog tog rješenja mom klijentu uskraćeno pravo na rad. Očekujemo da će drugostepeni organ poništiti prvostepeno rješenje – izjavio je Suljić.
Prema njegovim riječima, i samo rješenje o otkazu, te dalji postupci Uprave Aerodroma su nezakoniti.
Nezakonit otkaz
– Rješenje o otkazu donijeto je iako nije istekao rok za žalbu na odluku Granične policije. U rješenju Granične policije nigdje nije navedeno da žalba ne odlaže izvršenje njihove odluke, što znači da je Uprava Aerodroma morala sačekati da istekne rok za žalbu ili da se okonča žalbeni postupak, prije nego što mom klijentu uruče otkaz. Osim toga, nakon uručenja rješenja o otkazu, Uprava Aerodroma je morala omogućiti dolazak na posao Omeroviću sve do isteka žalbenog roka na njihovu odluku. Oni ni to nisu učinili. Omerović se 2. i 3. marta javljao na posao, ali mu je onemogućeno da dođe na svoje radno mjesto i ispunjava radne zadatke, zbog čega je u petak upućena žalba Upravi Aerodroma, kojom se traži njegovo vraćanje na posao – pojasnio je Suljić.
Ističe da mu nije jasno zašto je uopće Granična policija izdala sporno rješenje, s obzirom da Omerović nikada nije krivično gonjen niti kažnjavan, niti se protiv njega u ovom trenutku vodi bilo kakva istraga.
Omerović je, u izjavi za medije, kazao da nikada u životu nije uradio ništa loše, da ima više od 200 drugova koji mogu svjedočiti o njegovom ponašanju, te da ne bi ni konkurisao za posao na Aerodromu da se protiv njega vodila bilo kakva istraga.
Komentarišući prilog u emisiji „Mreža“, koja se emituje na FTV-u, u kojem se Omerović dovodi u vezu sa selefijskim pokretom u BiH, Suljić navodi da ta priča ima sasvim drugu pozadinu.
Pozadina slučaja
– Moj klijent nikada nije posjetio Maoču, niti je uopće blizak selefijskom pokretu. Taj prilog, koliko sam ja uspio saznati, zapravo je pokušaj obračuna FTV-a sa direktorom Međunarodnog aerodroma Tuzla Rifetom Karasalihovićem, ali su se „kola slomila“ na Edvinu Omeroviću – tvrdi Suljić.
Omerović je sin je ratnog heroja, komandanta 206. viteške brigade Zvornik, Edhema Omerovića, koji je dobitnik i najvišeg vojnog odlikovanja Armije BiH Zlatni ljiljan.
Upravo zbog ratnih zasluga njegovog oca, Edvin Omerović je imao određene olakšice prilikom zapošljavanja na Međunarodnom aerodromu Tuzla.
Povodom ovog slučaja oglasila se i Islamska zajednica BiH osuđujući diskriminaciju zbog vjerskih uvjerenja. Zato očekuju da će ovaj slučaj u potpunosti biti ispitan i rasvijetljen, kako bi se otkrila stvarna istina zbog čega je Edvin Omerović otpušten iz Međunarodnog aerodroma Tuzla.