26. je dan ruske invazije na Ukrajinu. Rusija nastavlja sa žestokim napadima na Kijev i ostale ukrajinske gradove.
Ruske snage sinoć su raketirale shopping centar u Kijevu, koji se nalazi u rezidencijalnoj četvrti. U napadu su ubijene četiri osobe, objavio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko.
VIDEO: Evo što je ostalo od raketiranog shopping centra u Kijevu
Як виглядає торговий центр після нічного обстрілу в Києві pic.twitter.com/0PHR94egmF
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 21, 2022
Kijev ostaje ‘primarni vojni cilj’ Rusije, navodi britansko Ministarstvo odbrane. Britanci su objavili svoje najnovije obavještajno procjene u kojem se navodi da se teške borbe nastavljaju sjeverno od Kijeva, iako rusko napredovanje zastaje.
“Ruske snage koje napreduju prema gradu sa sjeveroistoka su zastale. Snage koje su napredovale iz smjera Hostomela prema sjeverozapadu odbijene su žestokim ukrajinskim otporom. Glavnina ruskih snaga i dalje je više od 25 kilometara od centra grada. Unatoč kontinuiranom nedostatku napretka, Kijev je i dalje primarni vojni cilj Rusije i vjerojatno će biti prioritet u pokušajima opkoljavanja grada tokom sljedećih sedmica”.
Bjeloruski partizani pokušavaju spriječiti da se Bjelorusija uključi u invaziju na Ukrajinu
Franak Viačorka, viši savjetnik bjeloruske opozicione čelnice Svetlane Tihanovske i jedan od čelnika omladinskog krila bjeloruskog narodnog fronta, tvrdi da bjeloruski partizani pokušavaju spriječiti Bjelorusiju da napadne Ukrajinu.
Na Twitteru je objavio da ljudi unutar Bjelorusije oštećuju rusku opremu, uništavaju ruske vlakove i dijele letke bjeloruskim trupama u pokušaju da spriječe sudjelovanje bjeloruske vojske u invaziji na Ukrajinu.
U Ukrajini od početka rata ubijeno šest stranih novinara
Najmanje šest stranih novinara ubijeno je u Ukrajini od početka ruskog napada na tu zemlju.
Press Emblem Campaign (PEC) sa sjedištem u Ženevi, koja radi na osiguravanju zakonskih prava i sigurnosti novinara diljem svijeta, objavio je izvještaj o učincima rusko-ukrajinskog rata na novinare u regiji.
Prema izvještaju, ukrajinski mediji zatvorili su svoje urede u područjima gdje su sukobi intenzivni, a većina medijskih radnika počela je kupovati zaštitnu opremu ili komplete prve pomoći kako bi osigurala rad na terenu.
Navodi se kako gotovo 3.000 stranih novinara radi diljem Ukrajine, te da je šestoro od njih izgubilo život u ruskim napadima.
Također, osam stranih novinara je povrijeđeno, dok su dvoje novinara otele ruske snage.
U izvještaju nisu podijeljene informacije o žrtvama ukrajinskih novinara tokom rata.
Putinov ‘plan B’
Mnogi vojni analitičari tvrde kako se ruska vojska u Ukrajini suočila s mnogim neočekivanim problemima.
Penzionirani američki brigadni general Mark Kimmitt kazao je da Rusi sada namjerno koriste neprecizna oružja i projektile u civilnim područjima. “Njihov je posao terorizirati stanovništvo. Moraju granatirati gradove kako bi šokirali stanovništvo tako da žele da grad kapitulira. Žele ga okružiti i granatirati. Žele ih izgladniti, a potom će Rusi ući u njega. To je namjerno, bilo to precizno oružje ili ‘glupe bombe’, nije važno”, kazao je Kimmitt.
Kao primjeri u kojoj su se u očajnoj situaciji našli ruski vojni stratezi navodi se granatiranje kazališta u kojem su se sklonile žene i djeca u Mariupolju, raketiranje klinike za porode ili velikog broja stambenih zgrada. “Oni nisu uspjeli u konvencionalnom, taktičkom napadu, pa su se prebacili na ono što mogu, a to je obijesno uništavanje i ubijanje nevinih civila”, kazao je bivši general poručnik u američkom zrakoplovstvu i direktor nacionalne obavještajne agencije.
Britanski general objasnio zašto Rusi žele sravniti Mariupolj. ‘Napravili su tri ključne strateške greške’
General Sir Richard Barrons, bivši zapovjednik Združenih snaga Ujedinjenog Kraljevstva za BBC je istaknuo koliko je osvajanje Mariupolja ključno za Rusiju. “Tako bi se dovršio kopneni most od Rusije do Krima, a ako Rusija to učini, oni će to vidjeti kao veliki strateški uspjeh.”, ističe.
“Nisu mogli ući, nisu se mogli probiti tenkovima, pa su ga sravnili sa zemljom. To bismo trebali očekivati i bilo gdje drugdje gdje je cilj stvarno važan”, dodaje.
Ističe i tri ključne pogreške u u ruskom vojnom pristupu: Propust da se shvati kakva će situacija biti u Ukrajini; neuspjeh pregrupiranja u veće snage u posljednja tri sedmice – okupljene snage bile su premale da bi imale učinak i pokušale su učiniti previše odjednom; te kontinuirani neuspjeh preuzimanja kontrole nad zračnim prostorom iznad Ukrajine. “Ono što sada vidimo je pomak ka ratu iscrpljivanja, u razmjerima koliko god bude bilo potrebno”, zaključuje.