Luksuzni hotel “Beau Rivage Palace” u Lozani, mjesto je koje je svjedočilo dvama krupnim događajima za islamski svijet. Jedan od tih događaja svakako je i nedavni sporazum o iranskom nuklearnom programu u kojem je učestvovao Iran i šest zapadnih sila na čelu sa SAD. Drugi važan događaj koji se desio na tom istom mjestu bio je onaj iz 1923. godine prošlog stoljeća, kada je sklopljen mirovni sporazum u Lozani koji je podrazumijevao rušenje islamskog hilafeta, odnosno Osmansko-islamskog carstva.
Tu činjenicu istakao je poznati daija, šejh Hamid el-Ali, koji je na svom Twitteru napisao: ”U istom hotelu u kojem se dogodio dogovor o ukidanju hilafeta, desio se i sporazum o iranskom nuklearnom programu.”
Prema turskim historičarima, Mustafa Kemal je imao zadatak da sprovede zacrtane tačke mirovnog sporazuma iz Lozane, 1923. godine. Naime, zapadne zemlje prihvatile su mirovni sporazum pod uslovom da Turska ispuni četiri uvjeta, koje je predložio šef engleske delegacije, a to su:
1 – prekidanje svih veza Turske sa islamom
2 – ukidanje islamskog hilafeta u potpunosti
3 – protjerivanje halife i njegovih pristaša iz Turske i konfiskacija halifine imovine
4 – uvođenje građanskog ustava, umjesto starog turskog (islamskog) ustava.
Tako je 3. marta 1924 godine, Mustafa Kemal Ataturk, sazvao Ustavotvornu skupštinu, a bio je uvjeren da se niko od članova Ustavotvorne skupštine – od koje je ostalo samo ime – ne bi usudio usprotiviti njegovoj odluci. Na dnevni red je stavljen nacrt rezolucije o ukidanju hilafeta, koji je nazvan ”tumor srednjeg vijeka”, i donešena je odluka o njegovom ukidanju bez ikakve rasprave. Tako je Mustafa Kemal ugasio baklju hilafeta koja je kroz vijekove bila simbol muslimanskog jedinstva i garant njihovog opstanka.