SAFF

Anadolu Agency: Blizu 100 pripadnika Gulenove terorističke organizacije nakon bijega iz Turske utočište pronašli u BiH

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nakon neuspjelog pokušaja vojnog udara kojeg je 15. jula u Turskoj izvela teroristička organizacija Fetullahci (FETO), Bosna i Hercegovina je postala jedna od zemalja u kojima su utočište pronašli odbjegli pripadnici te organizacije. Ta organiacija pokušava da svoje članove iz Turske zbrine u zemljama Zapadnog Balkana u kojima se nalaze njene strukture, a među kojima je i BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

FETO se već duži niz godina ustalio na području BiH posredstvom svojih škola, firmi, medijskih organa i izdavačkih kuća, a sada pokušava da otvaranjem firmi sa malim kapitalom osigura pravni status svojim odbjeglim članovima iz Turske. Drugi način zbrinjavanja tih odbjeglih pripadnika terorističke organizacije FETO je prijavljivanje tih ljudi u školama i firmama u vlasništvu te organizacije i na taj način traženje boravišnih i radnih dozvola.

Pripadnici te organizacije kao navodni privrednici osnivaju firme u različitim sektorima i u različitim gradovima Bosne i Hercegovine i tako stiču zakonsko pravo ostanka u zemlji.

Zamršena birokracija države, dugogodišnje postojanje FETO-a u njoj i pogodni uvjeti za život sa materijalnog aspekta su neki od glavnih faktora zbog kojih odbjegli pripadnici te organizacije iz Turske biraju baš BiH za svoje odredište.

– U BiH pobjegli mnogi članovi FETO-a iz Turske

Pretpostavlja se da je nakon neuspjelog julskog pokušaja vojnog udara iz Turske u BiH pobjeglo blizu 100 pripadnika FETO-a. Među njima su i oni za koje su izdati nalozi za privođenja i hapšenja u Turskoj.

Otvaranjem manjih firmi ti bjegunci stiču zakonsku osnovu za boravak u BiH, a u javnosti se nerijetko predstavljaju različitim imenima, te kazuju različite verzije biografija i povoda za dolazak u BiH, izbjegavajući otkriti veze sa terorističkom organizacijom FETO.

Neimenovani sagovornici AA, turski državljani sa boravkom u BiH, tvrde da pripadnici FETO-a sve češće za smještaj biraju manje gradove u BiH, one koji nisu u žiži pažnje medija i javnosti.

Ostaje nejasno kako su bjegunci za kojima su turski organi gonjenja raspisali potjernice dobili dozvole za boravak u BiH s obzirom da je jedan od dokumenata koje aplikant za boravišnu dozvolu mora dostaviti i uvjerenje nadležnih institucija zemlje porijekla da se protiv njega ne vode kazneni postupci.

– Turska nastavlja upozoravati

Pripadnici FETO-a koji su došli u BiH, do boravišnih dozvola dolaze tako što osnivaju firme ili se prijavljuju kao kadar obrazovnih ustanova povezanih sa tom organizacijom, a koje su ranije predate u vlasništvo jedne kompanije iz SAD-a. I mnogi lokalni svršenici škola koje su povezane s tom organizacijom, a koje u BiH djeluju od 90-tih godina, rade u tim ustanovama i pomažu u zbrinjavanju pristiglih odbjeglih članova organizacije.

Turska i sve državne institucije te zemlje provode različite aktivnosti kojima upozoravaju lokalne institucije i građane na prijetnju koju bi teroristička organizacija FETO i njeni pripadnici mogli predstavljati u svakoj zemlji u kojoj djeluju.

Pripadnici te organizacije dobro poznaju zamršeni državni aparat, birokraciju i sve praznine u njima, pa svakodnevno jačaju korijene u BiH. Danas je moguće vidjeti brojne radnje koje su pripadnici FETO-a otvorili na sarajevskoj Baščaršiji i drugim mjestima. Postoje i saznanja da su strukture povezane sa FETO-om počele pripremati infrastrukturu za smještanje svojih pripadnika i u entitetu Republika Srpska.

– Zatraženo izručenje jednog pripadnika FETO

Turska je do sada uputila formalne zahtjeve za izručenje odbjeglih pripadnika FETO-a iz ukupno 16 država, a među njima je i BiH.

Turske institucije su od BiH zatražile izručenje jednog pripadnika FETO-a, ali do sada nije objavljen njegov identitet i nije poznato šta su institucije BiH učinile po tom pitanju.

Shodno najavama turskih institucija, uskoro se očekuju zahtjevi za izručenje i drugih pripadnika FETO-a.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA