Bahrein krupnim koracima grabi ka normalizaciji odnosa s Izraelom. Do sad ne viđeni potezi i odluke Bahreina koje su javne ili ih otkivaju izraelski izvori, potvrđuju da Bahreina nezaustavljivo juri ka potpunoj normalizaciji ekonomskih i političkih odnosa sa Izraelom.
Jedanput je to posredstvom sportskih događaja, drugi put posredstvom konferencija o toleranciji i međureligijskom dijalogu, treći put je to ples sa radikalnim rabinima iz Izraela.
Sve su to razlozi, smatraju brojni analitičari, rastućeg izraelskog optimizma u pogledu približavanja između Izraela i arapskih zemalja.
Plesni koraci nisu jedini koje Bahrein čini u približavanju Izraelu
Mnogi Arapi ostali su zatečeni plesnom tačkom koju su u decembru 2016. godine u sred Maname, držeći se za ruke izvodili bahreinski zvaničnici i židovski rabini.
U ovom plesu povodom vjerske proslave učestvovali su neki zvaničnici Bahreina, kao i rabini iz radikalnog pokreta Habad (Chabad).
No, ples uz taktove pjesme Am yisrael chai (živio narod Izraela) nije jedina pjesma kojom Bahrein i Izrael pokazuju rađanje nove ljubavi na Bliskom istoku. Ovaj put Kraljevski filharmonijski orkestar Bahreina na godišnjem kongresu Centra Simon Wiesenthal u Los Angelesu svirao je pjesmu Ha-tikva (nada), himnu Izraela. Izraelski mediji protumačili su kako je kralj Bahreina slanjem nacionalnog orkestra da svira himnu Izraela prešao preko onoga što je za sve muslimane svijeta crvena linija.
https://www.youtube.com/watch?v=6Q507ogn590
Manama već više od 22 godine radi na postepenoj normalizaciji odnosa s Izraelom. Posljednji korak desio se početkom ove godine kada je Bahrein osudio arapski bojkot Izraela. Desilo se to prilikom susreta kralja Hameda Al Khalife sa rabinima u Centru Simon Wiesenthal, u Los Angelesu. Dvojica rabina su otkrila javnosti da je kralj Hamed izrazio negodovanje zbog arapskog bojkota Izraela, te im se pohvalio da građani njegovog kraljevstva mogu slobodno posjećivati Izrael.
Izraelski mediji prenijeli su da je kralj ove izjave dao pred rabinom Abrahamom Cooperom, tokom susreta prilikom kojeg su potpisali zajedničku izjavu kojom osuđuju vjersku mržnju i nasilje u ime vjere.
U maju ove godine, princ Ali Al Khalifa, predsjednik Nogometnog saveza Bahreina, komentirajući prisustvo predstavnika Nogometnog saveza Izraela na kongresu FIFA-e u Bahreinu, kazao je: “Održavanje kongresa FIFA-e u Manami mnogo je važnije od prisustva tri člana izraelskog saveza u Bahreinu. Mi, sigurno, nismo jedini koji su sport odvojili od politike.”
Prve korake ka normalizaciji odnosa sa Izraelom Bahrein je napravio 1994. godine, kada je izraelski ministar okoliša posjetio Bahrein.
Bahrein je 2005. godine donio odluku o ukidanju embarga na uvoz izraelskih roba. Dvije godine kasnije izraelski diplomat Ron Prosor posjetio je Bahrein, da bi 2008. godine ministar vanjskih poslova Bahreina, princ Halid Al Khalifa, pozvao na formiranje Bliskoistočne zajednice čiji jedan od članova bi bio i Izrael.
Iran – lozinka za normalizaciju odnosa sa Izraelom
Dok Iran konstantno šalje prijeteće poruke vladajućim režimima svih zaljevskih zemalja, vladajuća dinastija u Bahreinu smatra da je od svih zemalja Zaljeva ona najugroženija. Mnogi smatraju da je razlog tome što su većina stanovnika Bahreina šiije, iako, ustvari, ne postoje službeni podaci o vjerskoj pripadnosti građana ove zemlje. U svakom slučaju, šiijska zajednica u Bahreinu je izuzetno velika, i čini se da vladajuća dinastija vidi Izrael kao silu koja će je zaštititi od Irana.
Jedan od, svim izvjesnih razloga, što je Bahrein posebno na meti Irana, jest to što Iran ovu zemlju smatra dijelom svoje teritorije i smatra da ima pravo da je aneksira.
Tokom historije Bahrein je u nekoliko navrata bio pod kontrolom šiijskih dinastija iz Irana, a 1927. godine Velika Britanija je, radi vlastitih interesa, spriječila Rezu Šaha u namjeri aneksije ove male zemlje.
Iranski šah Reza Pahlavi, iako je tvrdio da Iran raspolaže historijskim pravom na Bahrein, prihvatio je referendum građana Bahreina proveden pod supervizijom UN-a, na kojem su 1971. godine građani ove zemlje izabrali nezavisnost. No, novi režim u Iranu, uspostavljen 1979., od same uspostave jasno je dao do znanja da ne priznaje taj referendum.
Na krilima Homeinijeve revolucije u Iranu, bahreinske šiije su 1981. godine izvele nesupješan puč u namjeri da uspostave vlast lojalnu Homeiniju.
Za normaizaciju odnosa sa Izraelom Bahrein ima zeleno svejtlo Saudije Arabije
U političkom smislu, Bahrien je najbliža zaljevska zemlja Saudijskoj Arabiji. Saudijska Arabija je 2011. godine pružila Bahreinu ključnu pomoć u zaustavljanju šiijskih antivladinih demonstracija šaljući svoje vojne snage da zaustave nerede koje su izavali šiijski demonstranti.
Iz tog razloga mnogi analitičari smatraju da se Bahrein ne bi usudio na ove korake ka normalizaciji odnoda sa Izraelom da nema zeleno svjetlo Saudijske Arabije.
Izraelski list Israel Hayom piše kako su u Izraelu sve uvjereniji da Saudijska Arabija pušta Bahrein da uspotavlja tješnje odnose sa Izraelom kako bi Rijad u regionalnim odnosima imao otvorene sve mogućnosti.
Saudijska Arabija, također, poduzima korake ka normalizaciji odnosa sa Izraelom koji je nedavno objavio kako je tu zemlju “posjetio saudijski princ.”
Francuski list Le Point, 2015. godine je objavio članak u kojem se navodi da su se dužnosnici Izraela i Saudijske Arabije tokom 2014. i 2015. sastali pet puta, a glavna tema razgovora bio je način političkog i ekonomkog suprotstavljanja Iranu.
Prema najnovijim informacijama, koje je objavio britanski Times, Saudijska Arabija i Izrael su u fazi pregovora o uspostavljanju ekonomskih veza. Među prvim koracima na tom putu je odobravanje Izraelu da uspostavi određene ekonomske veze u zaljevskim zemljama, kao i dozvoljavanje izraelskoj nacionalnoj aviokompaniji da leti preko saudijskog vazdušnog prostora.
Prema Timesu “zajednički strah od Irana tjera dvije zemlje koje su toliko različite da sarađuju. Kriza sa Katarom je, također, jedan od mogućih razloga približavanja između Tel Aviva i Rijada.”
Hoće li Benjamin Netanyahu uskoro nazdravljati uspostavi potpunih diplomatskih odnosa sa Bahreinom
Na jednoj svečanosti početkom ovog septembra Benjamin Netanyahu održao je zdravicu u kojoj je kazao: “Nazdravljam našem uspješnom uvođenju Izraela na nova polja.”
Ovoj zdravici prethodila je izjava bahreinskog kralja Hameda koji je prošle godine , jednom od svojih gostiju, rabinu Marcu Schneieru, prišapnuo: “Uspostavljanje diplomatskih veza između Bahreina i Izraela je samo pitanje vremena.”
Kralj Hamed je, također, rekao: “Mi, Arapi, nismo učinili dovoljno da se direktno povežemo sa izraelskim narodom.”
Middle East Eye nedavno je, pozivajući se na neimenovani diplomatski izvor, objavio kako bi se uspostavljanje diplomatskih veza između Bahreina i Izraela moglo desiti već sljedeće godine, iako, najvjerovatnije, neće doći do automatskog otvaranja diplomatskih predstavništava.
Treba istaći da u izraelki mediji bahrejinskog kralja preddstavljaju kao najotvorenijeg i najtolerantnijeg arapskog vladara prema drugim religijama. Rabin Abraham Cooper izjavio je kako je dio impresioniran vidjevši, prilikom posjete Manami, crkvu s velikim krstom pored hinduističkog hrama, a nedaleko od njih džamiju. Ističući i kako se u Manami nalazi jedina sinagoga u zaljevskim zemljama, u kojoj se slobodno moli mala, autohtona, židovska zajednica Bahreina.
Pripremio: Abdullah Nasup