Migrantska kriza je na najslikovitiji način razotkrila i pokazala sve slabosti Bosne i Hercegovine kao države. Samo u našoj državi se entiteti, kantoni, pa i općine, ponašaju kao države koje se, bez straha od bilo kakvih sankcija, oglušuju o zahtjeve centralnih vlasti Bosne i Hercegovine.
Odavno smo navikli da manji bh. entitet, Republika Srpska, glumi državu, a slično se ponašaju i kantoni koji su pod kontrolom HDZ-a ( Bivši direktor Federalne policije, Dragan Lukač je prije nekoliko godina otvoreno izjavio da pojedini kantoni pod kontrolom HDZ-a ne poštuju zakone Federacije BiH i da je Federalnoj policiji zabranjeno djelovanje na njihovom području).
U posljednje vrijeme svjedoci smo da se slično ponašaju kantoni i općine koji su, uslovno rečeno, pod kontrolom bošnjačke politike, a u kojima vlast čine političke stranke koje ne participiraju u vlasti na federalnom, odnosno državnom nivou. I oni često ignorišu zahtjeve Vijeća Ministara BiH ili Vlade Federacije BiH ( vidjeli smo kako je Skupština Unsko-sanskog kantona odbila da postupi po instrukcijama Ministarstva sigurnosti BiH, a koja se odnose na privremeno premještanje ilegalnih migranata iz šatorskog kampa ”Lipa” u kamp ”Bira” u Bihaću). Nažalost, ovakvo ponašanje postaje ustaljena praksa koja dodatno destabilizira državu Bosnu i Hercegovinu.
Naime, poznato je da srpsko-hrvatske velikodržavne politike obilato koriste ovakvo stanje i ponašaju se tako kao da se njih uopće ne tiče migrantska kriza. Međutim, destabilizacji države i opisanom haosu pogoduje i bošnjačka ili bolje probosanska politička razjedinjenost. Učestvovanje velikog broja stranaka u vlasti na kantonalnom nivou onemogućava vođenje stabilne prodržavne politike. Zbog toga imamo situaciju da sarajevske, tuzlanske, zeničke i druge ”četvorke” gledaju samo kako da očuvaju vlast u svojim avlijama (kantonima i općinama). Oni jednostavno nemaju ni vremena ni želje da misle o državi, jer su bavljenje politikom isključivo stavili u funkciju odbrane ličnih i partikularnih interesa. Da stvar bude još gora, kada, naprimjer, državna vlast, koju obnašaju ministri iz SDA, pokuša da implementira neku odluku od državnog značaja, onda se dogodi situacija kao sa migrantima u Unsko-sanskom kantonu, odnosno kao u slučaju Skupštine USK-a koja je glatko odbila postupanje po nalogu Minsitarstva sigurnosti BiH.
Jedini lijek za ovu bolest u ovakvoj Bosni i Hercegovini je jaka politička snaga ili politička stranka (koalicija) koja ima kapacitet da čini vlast na svim nivoima, koja će maksimalno raditi na jačanju državnih institucija i izgradnji zdravog i jakog političkog sistema koji će biti brana raznim političkim ideologijama i antidržavnim politikama. Samo na taj način se može spriječiti daljna destabilizacija i urušavanje naše zemlje. JAKA POLITIČKA STRANKA, SIGURNA BIH!