U istom danu kada su se iz Banja Luke saopštenjem za javnost oglasili lideri SNSD-a i HDZ BiH Milorad Dodik i Dragan Čović da je „ potrebno objaviti rezultate popisa u skladu sa zakonom, te da popis nije političko već tehničko pitanje“, održana je sjednica Centralnog popisnog biroa na kojem je iznesen prijedlog da se 121. 280 stanovnika ove države proglasi „nepoznatima“ i da im se briše etnička pripadnost, jezik i vjeroispovijest, piše novinska agencija Patria.
Ovaj prijedlog na sjednici je iznio direktor Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić. Nimalo slučajno, da ga iznese samo nekoliko sati nakon što se njegov šef Čović susreo sa Dodikom, od kojeg je dobio instrukcije kako da se postavi na sjednici. Jukić je ovaj prijedlog prvo prezentirao kao Agencijin, potom kao svoj lični, i u nekoliko navrata mijenjao mišljenja čiji je ustvari prijedlog.
Očigledno je zaboravio da je direktor Agencije koja se bavi egzaktnim podacima i statistikom, a ne politikom. Još jedna njegova izjava dokaz je da Jukić je političar na čelu Agencije, a to je da je „postignut kompromis da je u BiH 3, 52 miliona rezidenata“. Ako je obavljen popis, ako su brojevi na papiru, ako su urađeni grafikoni, o kakvom kompromisu Jukić govori? I ko to ima pravo pregovarati, povećavati, smanjivati broj stanovnika ove države? Statistika su brojevi i tu nema diplomatije i kompromisa.
O čemu se zapravo radi? Popisanih 121.280 stanovnika BiH bilo bi proglašeno rezidentnim( stalno nastanjeno stanovništvo), ali ne bi imali nikakvu nacionalnu niti vjersku odrednicu, iako su se o tome uredno izjasnili na popisu.
Čović, naloživši to Jukiću da iznese kao prijedlog na sjednici Centralnog popisnog biroa čini uslugu Dodiku iz nekoliko razloga. Prvo ekonomska manipulacija- zna se da se raspodjela javnih prihoda, kao i dobijanje drugih finansijskih pomoći ili kredita vrši prema broju stanovnika, te bi Dodiku itekako odgovaralo da tih 121.280 stanovnika vodi se na popisu u Republici Srpskoj samo kao broj, ali ne i sa etničkom i vjerskom pripadnošću.
Drugo, Dodiku odgovara da budu „nepoznati“, jer bi onda dobio rezultate u RS kakve priželjkuje, a da bi u vrijeme kada on to odlučio održao referendum o samostalnosti. Proglašavanjem 121.280 popisanih kao „nepoznati“ dobio bi brojeve koji bi pokazali da u RS živi više od 90 posto Srba, a jednocifrenim brojem Bošnjaci bi bili svedeni na nacionalnu manjinu, što je jedan od ciljeva ratnog zločinca Radovana Karadžića.
Gotovo svi ovi popisani koje bi sada rado i Dodik i Čović da prikažu kao „nepoznati“ su iz Banja Luke, Prijedora, Čajniča, Rudog, Srebrenice…. Bošnjake koje puškom i progonom nisu etnički očistili prije dvije decenije, sada bi da gumicom obrišu. U Srebrenici bi da počine novi „popisni genocid“ .
Aneks 7 Dejtonskog sporazuma nije do kraja implementiran, protjerani se nisu vratili na svoje. Oni su pod prisilom, spašavajući vlastite živote morali napustiti svoje domove i imaju ista prava, bez obzira što trenutno žive i rade ili se školuju van BiH, kao i svi ostali stanovnici ove države.
Indikativno je što zaštitnici bošnjačkih interesa, prvenstveno predsjednik SDA Bakir Izetbegović šuti i uopće se ne oglašava o namjeri brisanja Bošnjaka iz RS. Nisu valjda njegova glasačka mašinerija, pa ga i ne zanima toliko što će, ukoliko se realizira ovakav monstrouzni plan, biti saučesnikom novog etničkog čišćenja počinjenog gumicom za brisanje.
Ni Čoviću baš nije stalo do Hrvata koji su se vratili u RS, ili se kane vratiti na svoja ognjišta jer i njih ima među 121.280 planiranih za brisanje. Ovi u Federaciji, posebno gdje je njegov HDZ vodeći, su bitni. Isto tako, treba skrenuti pažnju na dvostruku igru lidera HDZ-a. Jednu priču ima za predstavnike Evropske unije, a na terenu sasvim drugačije se ponaša i djeluje, naravno sve u rukavicama kako ga se ne bi “ulovilo na djelu”.
Naredna sjednica Centralnog popisnog biroa zakazana je za četvrtak 14. aprila.
Krivično djelo i kršenje ljudskih prava
Ukoliko bi se zaista ostvario plan da se briše toliki broj ljudi, a vjerovatno to neće dozvoliti predstavnici IMO-a, bilo bi to krivično djelo obzirom da se radi o nezakonitim radnjama. Jer, ko ima pravo državljanina BiH koji je uredno dao sve svoje podatke prilikom popisa da sada jednostavno proglasi “nepoznatim”, oduzimajući mu pravo na nacionalnu i vjersku opredjeljenost, te jezik kojim se služi. Osim što bi bilo počinjeno krivično djelo, ovakvim bi se potezom prekršila i osnovna ljudska prava, te bi i Evropski sud u Strazburu imao itekako pune ruke posla.