Poštovani,
Budući da sta na dan 23.12.2014., na Vašem portalu objavili članak pod nazivom „Bošnjačka djeca iz sarajevskih vrtića obilježit će katolički božić u četvrtak“, u kojem su izneseni navodi vezani za JU „Djeca Sarajeva“ i moje ime, u svojstvu odgovorne osobe, imam obavezu i potrebu da Vam uputim sljedeću reakciju, te Vas ljubazmo molim da istu objavite:
Naime, navodeći stavove tzv. „zabrinutog roditelja“ da se „bošnjačka djeca iz sarajevskih vrtića vode na Sarajevo Holiday Market da obilježavaju katolički božić na 25.12.2014., uz uvodne opaske da se niko ne bavi stanjem u sarajevskim obdaništima poslije žestoke medijske kampanje o smjeni bivše direktorice i temi uvođenja vjeronauke, ukazali ste na veoma značajnu odgovornost svih onih koji ne pokazuju senzibilitet za stvarne i aktualne probleme i prioritete u jedinoj javnoj predškolskoj ustanovi u Sarajevu.
Sigurna sam da svi roditelji, bez obzira bili oni Bošnjaci, Hrvati, Srbi ili ostali građani, imaju opravdane razloge za brigu o stanju ove ustanove jer ona nema ni ljudske ni materijalne kapacitete da odgovori njihovim zahtjevima i potrebama i ne može da omogući organiziran predškolski odgoj i obrazovanje za preko 300 djece trenutno u KS, koja se nalaze na listama čekanja za 29 vrtića, od kojiha većina zahtijeva poboljšanje elementarnih uslova za bezbrižan i siguran boravak djece. Sigurna sam da su podjednako i zabrinuti zbog svakodnevnog rizika od napada pasa lutalica u neposrednoj blizini vrtića i zbog nebrige i nedostatka sluha za djecu iz marginaliziranih i ranjiivih grupa.
U tom kontekstu, poštujući vladavinu prava i zakona našeg bosanskohercegovačkog društva koje je po svojoj prirodi pluralističko, imamo obavezu učiniti sve napore da mlade generacije podučimo kako da prihvate razlike i nauče živjeti s njima, bez skrivanja ili asimiliranja. Izgradnja bilo kojeg identiteta ne smije i ne treba biti nauštrb pojedinačnih identiteta različitih bh. naroda. Djecu treba učiti da poštuju vjerske razlike na isti način na koji ih učimo da poštuju rasne, jezičke, spolne i druge razlike. Zato bilo kakva poduka (uključujući i vjersku) ne predstavlja segregaciju, već slobodu i slobodan izbor. Kako je, prema važećem školskom kalendaru 25.12.2014.. proglašen neradnim i nenastavnim danom, roditelji djece koja pohađaju obavezni predškolski program u godini pred polazak u školu, mogli su se opredijeliti da li na taj dan djecu ostave kući ili odvedu na radionicu gdje će razgovarati o kulturno-religijskoj tradiciji našeg društva i njegovoj različitosti, kao što razgovaraju i o Danu obilježavanja voda, planete zemlje, dana dječijih prava, Bajrama, Uskrsa ili ekologije i žaštite prirodne sredine.
Na kraju, utemeljena je i tvrdnja da učitelji u državnim školama/vrtićima ponekad djecu u svijet razlika uvode bolje od njihovih vlastitih roditelja, a „brige“ i ineteres roditelja trebali bi biti usmjereni na poboljšanje nastavnih planova i programa i udžbenika, vrtićkog menadžmenta, povećanje fonda obaveznog predškolskog programa, obuku osoblja, te poboljšanje odnosa i izgradnju partnerstva s roditeljima i drugim zajednicama koje aktivno treba da učestvuju u ovim ključnim temama.
Zato, podržavajući roditelje u njihovom nastojanju da otklone brige, eventualne nedoumice ili nezadovoljstvo, pozivamo da svoje stavove adresiraju odgovornima (bez obzira bila direktorica Arzija, Mirjana ili dr.) i da zbog dobrobiti njihove i naše djece, dvosmjernom komunikacijom, dođemo do rješenja koja nikome ne ukraćuju bilo koje zagarantovano pravo.
DIREKTORICA: Mirjana Jovanović- Halilović
POVEZANA TEMA: Bošnjačka djeca iz sarajevskih obdaništa obilježit će katolički božić u četvrtak