SAFF

De Mistura za libanski list: Razgovarajući sa Rusima shvatio sam da oni traže način kako da ne zaglibe u Siriji kao u Afganistanu

Facebook
Twitter
WhatsApp

U razgovoru za libanski list Assafir, specijlani izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura, kaže kako su borbe za Halep i Hezbolah i Asada bribližile spoznaji, kako je kazao, istine o tome da je sukob nemoguće okončati potpunom vojnom pobjedom.

Specijalni UN-ov izaslanik za Siriju upozorava da bi produženje rata u Siriji za Rusiju moglo biti jednako pogubno, ako ne i pogubnije, od afganistanskog rata. Dugotrajni rat, uz već postojeću ekonomsku izoliranost mnogo bi koštao Rusiju, kaže i otkriva kako je u dosadašnjim razgovorima sa Rusima zaključio da traže način kako da ne zaglibe u Siriji kao u Afganistanu. Poentu svojih razgovora sa Rusima De Mistura je sažeo u sljedeće riječi: “Oni traže strategiju za izlazak iz te situacije.”

“Odgovara li Rusima da budu uvučeni u dugotrajni i iscrpljujući sukob u Siriji, koji u ruralnim dijelovima može trajati i narednih dvadeset godina; imajući u vidu da će to uzrokovati prekid unosnih poslova sa Saudijskom Arabijom, Kuvajtom, Katarom, Emiratima, a može uzrokovati i probleme sa mnogim muslimanima u Rusiji koji su sunije, da bi potom dobili privilegiju rekonstrukcije i obnove? I s kojim novcem, u tom slučaju, misle učestvovati u obnovi?”, pita se De Mistura u razgovoru za Assafir, te izražava nadu u nastavak pregovora na temelju zaključaka dosadašnjih pregovora u Ženevi. Uvjeren je da su sve strane u sukobu sada svjesne kako je jedini mogući način okončanja sirijske krize pronalazak političkog rješenja koje bi dovelo do novog ustava i omogućilo svim stranama da učestvuju u političkom životu sa jednakim uslovima.

De Mistura je za Assafir izjavio kako očekuje da će Rusija i SAD izvršiti pritisak na strane u sukubu u Siriji da bi došlo do potpisivanja mirovnog sporazuma i obustave sukoba. Dva su razloga zbog kojih vjeruje da će doći do pritiska Rusije i SAD-a na zaraćene strane: prvi je postojanje plana Lavrov-Kerry, a drugo to što je postizanje takvog sporazuma između Asadove strane i sirijskih opozicionih grupa preduslov za pobjedu nad IDIŠ-om u Siriji, naročito ako se zna da je Trumpov prioritet borba protiv IDIŠ-a, te da je zbog toga spreman sarađivati sa Rusijom. No, za bilo kakvu saradnju između Moskve i Trumpa u borbi protiv IDIŠ-a, smatra De Mistura, neophodno je da dođe do sporazuma o kojem govori, naglašavajući da ključ rješenja treba tražiti u “uspostavi potpuno novog modela vladavine u Siriji”, a na temelju rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a broj 2254 o nužnosti prekida borbenih dejstava i pregovaranja o političkom rješenju.

Specijalni izaslanik UN-a za Siriju smatra kako je ruska kampanja bjesomučnog razaranja Halepa upravo odraz njihove želje da ubrzaju postizanje političkog rješenja promjenom odnosa snaga na tlu. “To je pokušaj da se ostvari što bolja pozicija pred pregovore o političkom rješenju, kako bi isključili uslovljavanje postizanja političkog rješenja Asadovim odlaskom sa vlasti”, kaže i dodaje: “Ukoliko (Asadove snage) osvoje Halep, to će biti nova situacija koja će se morati prihvatiti i vidjeti šta dalje.”

Staffan de Mistura izrazio je nadu da že Rusi kazati Asadu da je sada vrijeme za političko rješenje i da se moraju prihvatiti kompromisi. “Kada su prije (Asadovi predstavnici) dolazili na razgovore u Ženevu, govorili su: ‘Ne prihvatamo nikakve promjene (ustava), ali pristajemo na formiranje vlade nacionalnog jedinstva’. Ali, šta znači to u praksi: da se nekim opozicionarima dodijeli portfelje ministra poljoprivrede ili kulture i slično, umjesto istinskog učešća u vlasti i političkom životu? Pravi test za njih je hoće li prihvatiti suštinske promjene i politički pluralizam.”

Na pitanje o raspadu Sirije i podjeli na državice, De Mistura odgovara: “To niko ne želi i Sirija treba ostati jedinstvena zemlja, ali to ne znači da nije moguće redefinirati unutrašnje uređenje i decentralizirati upravljanje zemljom.”

Pripremio: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA