Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je u intervjuu za beogradsku Politiku izjavio da će, poslije sjednice Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju otetih nadležnosti, na dnevni red prvo doći pitanje državne imovine, te da će RS, kada se urede stvari, sav novac koji daje za zajedničke organe BiH, oko 130 miliona eura, povući u Republiku Srpsku.
Kada je riječ o pitanju vojske BiH, Dodik je naveo da ona može da ostane “paradna organizacija sa 3.000 do 4.000 pripadnika”.
– Ako neko želi da stvari učinimo funkcionalnijim, mi smo raspoloženi. Ali nemamo raspoloženja da ostanemo zaglibljeni u postojeće stanje – rekao je Dodik za “Politiku”.
On je rekao da bi se prvo na redu moglo naći pitanje imovine, tvrdeći da Ustavni sud nema pravo da utvrđuje vlasništvo, pošto je to riješio Dejtonski sporazum.
Dodik je je naveo da će RS donijeti zakone koji će potvrditi da je Republika Srpska vlasnik /te/ imovine na svojoj teritoriji.
– Mogu da najavljuju apelacije Ustavnom sudu, ali idemo ka tome da jednog dana regulišemo to pitanje i riješimo da odluke tog suda neće biti prihvaćene u Republici Srpskoj. Šta drugo da radimo kada znamo da neće prestati da nas kinje sudom koji je obična prevara i koji više ne želimo u ovom formatu – rekao je Dodik dodajući da on injegovi saradnici neće biti brzopleti i da će rušiti Bosnu i Hercegovinu korak po korak.
– Sada bi bilo iluzorno ući u sferu pasoša, ali smo i to evidentirali kao problematično. Imovinu ćemo riješiti brzo. Kao i Visoki sudski i tužilački savjet BiH. Takav savjet biće uskoro uspostavljen u Republici Srpskoj. Postojeći sa nivoa BiH biće proglašen kao nevažeći za sudstvo u RS-u – rekao je Dodik.
Kada je riječ o vojsci, te Obavještajno sigurnosno agenciji /OSA/ i Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/, Dodik je rekao da u pogledu Sipe i OSA nema ništa osjetljivo, te da će se spremiti zakoni i normativne pripreme, odabrati trenutak koji mora da bude koordinisan sa finansijama, a što se tiče vojske Srpska će pokušati da razumije trenutak, jer postoje mnogi koji govore da je to problematično.
Pa i nama je problematično. Eto, neka se prepolove vojni potencijali, smanje troškovi, kako bi taj novac usmjerili na entitetske račune da rješavamo socijalna pitanja. Neka ostane paradna organizacija sa tri do četiri hiljade pripadnika. Nikada nije kasno da se toga riješimo – rekao je Dodik.
Posebno zanimljiv je Dodikov pogled na moguće reakcije međunarodne zajednice na njegove poteze.
Na konstataciju da će otpor za planove Banjaluke biti veliki, Dodik je rekao da su on i Željka Cvijanović obilazili važne svjetske adrese.
– Desetine sastanaka je obavljeno. Idemo polako, smanjili smo pritisak, prijateljima smo ukazali na probleme koje imamo – rekao je Dodik, te podsjetio da su Njemačka i Holandija predlagale sankcije za njega i prije sjednice, ali da su to prijatelji Republike Srpske odbacili, a sada sve više njih kaže da su sankcije glupost.
On je naveo da se, ipak, mnoge stvari nisu promijenile u dovoljnoj mjeri, te da bi volio da je Njemačka na strani Republike Srpske.