Sastanak političkog vrha Republike Srpske i Srbije, koji će biti održan u srijedu, bit će posvećen razmatranju dokumenta koji je zvanična Banja Luka poslala u Beograd, a koji je aktueliziran predstojećim odlaskom Aleksandra Vučića u Washington, gdje će “vjerovatno biti riječi i o budućnosti Republike Srpske”, objašnjava Kecmanović, nekadašnji član Predsjedništva BiH i politički mentor Milorada Dodika.
Kecmanović vjeruje da Amerika zainteresovana za veću autonomiju Republike Srpske
On ovo zaključuje na osnovu dostupnih informacija, prema kojima će se u dijalog Vučić-Hoti uključiti i sam predsjednik SAD, Donald Trump, iz čijeg je okruženja procurilo da je Washington spreman da RS dobije veću autonomiju.
Dokument koji je iz Banja Luke došao u Beograd sastoji se od zaključaka i informacija koje je u dva navrata usvojila Narodna skupština RS, a koji se odnose na navodnu neustavnu transformaciju dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava Republike Srpske. Također, u Beograd je proslijeđena i Informacija u vezi sa “antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH”.
Radi se o dokumentima koji je, sa jedne strane opisuje zahvate međunarodne zajednice na štetu RS, a sa druge strane, radi se o mjerama koje će Banjaluka preduzeti kako bi zaštitila svoj dejtonski status, kaže Kecmanović.
– Za Republiku Srpsku, dokument je od prvorazrednog značaja, a da li će biti od historijskog, kako mnogi već tvrde, to ćemo moći da procijenimo tek prema efektima koje će ostvariti – napominje Kecmanović.
Borba Srpske za slovo Dejtona
RS traži vraćanje svih entitetskih nadležnosti koji joj pripada po Dejtonu, a koje su prenijete iz Banjaluke u Sarajevo; zatim, traži ukidanje Bonskih ovlašćenja visokog predstavnika kao i odlazak stranih sudija iz Suda BiH. Najzad, traži se ukidanje nametnutih zakona.
– Ti zahtjevi upućeni su međunarodnoj zajednici, ali i pojedinačno zemljama koje su potpisom garantovale dejtonski sporazum. Razumljivo, to je, prije svega, matica Srbija. Što je najvažnije, narodna skupština RS je sve te po nju štetne odluke i praksu parcijalno već stavila van snage i na osnovu toga pripremila je novi ustav – kaže Kecmanović.
Republika Srpska od 2015. godine vodi kampanju ili proces povratka, kako to opisuju, otetih nadležnosti, odnosno povratak na izvorni Dejtonski sporazum, a što se želi iskoristiti kao izgovor za pokretanje procesa osamostaljenja.
Kreator ove kampanje upravo je Nenad Kecmanović koji je 2016. godine u autorskom tekstu u Politic potanko objasnio kako bi RS preko povratka “otetih nadležnosti” mogla doći do nezavisnsoti.
“Normalizacija odnosa u BiH može počivati samo na vraćanju izvornom Dejtonskom sporazumu, a ako ni Bošnjaci ni Hrvati neće da ga poštuju, a spoljni garanti to tolerišu ili čak čak podstiču, onda je jedino rješenje – razlaz”, napisoa je tada Nenad Kecmanović.
Očito je da RS preko Srbije pokušava dobiti međunarodnu podršku za ovakav način rušenja Bosne i Hercegovine. Republika Srpska će vjerovatno uskoro krenuti u promjenu Ustava čime će se nastojati postići veća autonomija a što je isto kao i nezavisnost.